PlayStation 5 vs Xbox series X

1 - Geriye dönük uyumluluk
PlayStation: Geriye dönük uyumluluk sadece PS4 ve PS4 Pro için geçerli olduğunu söyledi. (Diğer konsolları için hiçbir bilgi verilmedi.)
Xbox: Geriye dönük uyumluluk Xbox 360 ve Xbox One konsolları için geçerli olacağını söyledi. (Oyun kütüphanesi için tıklayın.)
bu karşılaştırmada Xbox puan alıyor.
Xbox 1 - 0 PlayStation

2 - Exclusive oyunlar
Sony'nin çok güzel exclusive oyunları var. Evet ama sen exclusive dediğin oyunları seviyor musun? Örnek vermek gerekirse "Ghost of Tsushima" ve bunun gibi niceleri herkese hitap etmez ve bilim kurgu oynamayı seven kişi Xbox'a yönelir. (Halo, gears of war)
halo'yu PC'de de oynarsın, gears of War'u PC'de de oynarsın. Tamam GoW'u PC'de oynarsın ama PC'de sadece birinci oyun, dördüncü oyun ve beşinci oyun var. Birinci oyunu bitirdikten sonra ikinci oyunu ve üçüncü oyunu sadece Xbox'ta oynayabilirsin. Nasıl oynayacaksın?
bu karşılaştırmada iki tarafta puan alıyor.
Xbox 2 - 1 PlayStation

3 - Müşteri memnuniyeti
Sony: Türkçe alt yazı desteğini ve türkçe seslendirmeyi getirdi.
Xbox: Geriye dönük uyumluluk, Smart delivery, klavye ve mouse desteğini getirdi.
bu karşılaştırmada iki tarafta puan alıyor.
Xbox 3 - 2 PlayStation

4 - Arayüz ve kullanım
PlayStation: Arayüzü daha basit ve kullanışlı.
Xbox: Dağınık ve kullanılması için biraz zaman gerektiren bir arayüze sahip.
bu karşılaştırmada PlayStation puan alıyor.
Xbox 3 - 3 PlayStation

5 - Donanım
dd.PNG

bu karşılaştırmada Xbox puan alıyor.
Xbox 4 - 3 PlayStation

Konuyu tarafsız bir şekilde hazırladım. Bir yanlışım veya eksiğim varsa bildirirseniz mutlu olurum.

Tercihinizi hangi konsoldan yana kullanacaksınız?

Kesinlikle PlayStation 5 PS ye özel oyunları yeter. Xbox'daki hemen hemen tüm oyunları PC'de de oynayabilirsin ama PSdeki bir God of War'ı bir Last of Us'ı PC'de oynayamazsın.
Emülatörler ne güne duruyor :)?

Xbox Series X tercih ederim ben, ama PS4 hakkını yemişsin. Müşteri memnuniyeti ve Exclusive kısmını hak etmişti bence.
Evet müşteri memnuniyetinde PS'nin ülkemizde ki önemi çok büyük ama Xbox yaptığı da azımsanacak bir şey değil. Exclusive konusunda yine PS daha başarılı ama oyunları bana hitap etmiyor. Oynamaktan çok seyretmesinden daha fazla keyif alıyorum.

Exclusive konusunda yine PS daha iyi ama çoğu başyapıtı artık bilgisayarda oynanabiliyor;
  • Beyond: Two Souls
  • Heavy Rain
  • Detroit: Become Human
God of War'a bir türlü alışamadım. TLOU artık ne kadar oynanır bilmiyorum. 😜
Yine de teşekkür ederim. 😇

Son düzenleme:
Bu bir algıdan başka bir şey değil. PS5'in soğutmasının üzerinde bayağı bir durulduğu konuşuluyor. Çıktıkları zaman karşılaştırmak daha doğru olur.

Evet doğrudur ama burada konuyu farklı yere çekiyorum(PS5 soğutma konusunda iyi olacağını düşünüyorum.)PS5 tam güçte 10.28 teraflops series X 12 teraflops tam güç değil. 2-3 sene arada ki fark çok anlaşılmayacak ama artık 4-5 sene sonra Xbox ağırlığını koyacak masaya.

Exclusive oyunlar gereksiz. Zaten çoğu oyun iki platforma da çıkıyor. Exclusive oyunları alsam en fazla 40-50 saat oyun deneyimi yaşarım. Ama diğer üçüncü parti oyunları alınca binlerce saat oynarım.

Aynı şey online oyunlar için de geçerli.
Exclusive oyunların neredeyse tamamı sadece tek kişilik deneyimlere odaklanıyor. 10 saat~ sonrasında hikaye bitiyor ve yapacak bir şey kalmıyor. Çok çok az kişi ikinci kez oynar. Sonrasında oyun ya satılır ya takas edilir. Dijital ise boş boş durur.

Gerçekten Xbox One S modeli ile bana çekici gelmişti zaten. Tek PlayStation'ın çekiciliği özel oyunlarını deneyimlemek istemem. Ama Forza gibi bir şey var ki Pc'de mağazasına duyduğum nefretten ve zaten şuan Windows 2004 sürümünün sıkıntılarından edinemedim ama varımı yoğumu yatırırım Xbox'ım olsa. Yeni Xbox tasarımı bence daha güzel tam adıma yakışan gibi. Ps 4 tasarım olarak iyiydi ama Ps 5 bence 3 serisi gibi pek çekici değil konsolu. Keşke hepsi olsa ama bir Ps 4 Slim ve Xbox Series X istiyorum. Bakalım hangisi kullanıcı dostu olacak merak ediyorum, almak için en az 1-2 yıl beklerim.

Evet doğrudur ama burada konuyu farklı yere çekiyorum(PS5 soğutma konusunda iyi olacağını düşünüyorum.)PS5 tam güçte 10.28 teraflops series X 12 teraflops tam güç değil. 2-3 sene arada ki fark çok anlaşılmayacak ama artık 4-5 sene sonra Xbox ağırlığını koyacak masaya.
Ne yalan söyleyeyim hiçbir şey anlamadım dediğinizden.

Geri
Yukarı