Playstation neden kullanılır?

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Yer
Ötüken
Ortalama olarak Uncherted 4 bitirecek kadar PS4 parlak kullandım. Abim evlenirken kızın kardeşinde vardı. 26-27 yaşında adam yüzüne bakmıyor konsolun. Amerika’dan kuzeni getirmiş VR falan da var. -Ben kullanınca değere bindi orası ayrı konu- Satmasını istedim satmadı. Oyun boyunca jet motoru dinledim. Bakımsız senelerdir kullanılan cihaz. Adam akıllı bakım yapılsa yağ gibi olur vs.

Şimdi insanlar oyun bekliyor, alıyor ve oynuyor. CD koleksiyonu falan da yapılıyor acayip hoş şeyler. Ben şimdi 4070Ti alıcam, arkadaşım da aynı zaman diliminde Viyana’dan 100€ gibi bedava bir paraya PS4 getirecek. Para konusunda sağlam sıkışıcam ama PS4 kaçarsa bir daha gelmez. Benim merak ettiğim abinizden görmeden nasıl PS kullanıcısı oldunuz? Sizi çeken neydi? PS5’i nasıl buluyorsunuz? Oyun fiyatları konsollarda fiyatını hak ediyor mu?

500 liraya her şeyli PS3 almıştım çok uzun süre kullandım, ondan sonra hiçbir konsol benim ilgimi çekmedi. Ben donanımı kurcalayıp oynamak istiyorum. PS5 denedim çok kıyak cihaz ama o parayı hak etmiyor ya. Oyunlarla beraber servet yatırman gerekiyor. Maddi olarak düşünmeyecek düzeyde olsam alırım ama Türkiye buna izin vermiyor.

Ortalama olarak uncherted 4 bitirecek kadar PS4 parlak kullandım. Abim evlenirken kızın kardeşinde vardı. 26-27 yaşında adam yüzüne bakmıyor konsolun. Amerika'dan kuzeni getirmiş VR falan da var. -ben kullanınca değere bindi orası ayrı konu- satmasını istedim satmadı. Oyun boyunca jet motoru dinledim. Bakımsız senelerdir kullanılan cihaz. Adamakıllı bakım yapılsa yağ gibi olur vs.

Şimdi insanlar oyun bekliyor, alıyor ve oynuyor. CD koleksiyonu falan da yapılıyor acayip hoş şeyler. Ben şimdi 4070 Ti alacağım, arkadaşım da aynı zaman diliminde Viyana'dan 100€ gibi bedava bir paraya PS4 getirecek. Para konusunda sağlam sıkışıcam ama PS4 kaçarsa bir daha gelmez. Benim merak ettiğim abinizden görmeden nasıl PS kullanıcısı oldunuz? Sizi çeken neydi? PS5'i nasıl buluyorsunuz? Oyun fiyatları konsollarda fiyatını hak ediyor mu?

İlk olarak fiyat konusunda açıklık getireyim. Yurt dışında konsol ile PC oyunları neredeyse aynı fiyattadır.

PS neden kullanıyoruz diye sordun, işte sana cevap; kullanım tarzı daha farklı ve özel oyunları yüzünden. Konsolu büyük ekranda yatarak rahatça kullanabilirsiniz çünkü menüler ve oyunlar kontrolcü ile kullanım için dizayn edilmiş. Konsol satın almak normal şartlarda bir PC'ye göre daha az maaliyet içerir. Konsolun açacağı oyun ve vereceği performans bellidir ama aynısı PC platformu için değil. Bazıları için kontrolcü ile oynamak klavye fareye göre daha rahat ve keyifli gelir.

Konsolu 100 dolara alacaksan yapıştır direkt. En kötü özel oyunları dener satarsın veya seninle modlarız.

Ortalama olarak Uncherted 4 bitirecek kadar PS4 parlak kullandım. Abim evlenirken kızın kardeşinde vardı. 26-27 yaşında adam yüzüne bakmıyor konsolun. Amerika’dan kuzeni getirmiş VR falan da var. -Ben kullanınca değere bindi orası ayrı konu- Satmasını istedim satmadı. Oyun boyunca jet motoru dinledim. Bakımsız senelerdir kullanılan cihaz. Adam akıllı bakım yapılsa yağ gibi olur vs.

Şimdi insanlar oyun bekliyor, alıyor ve oynuyor. CD koleksiyonu falan da yapılıyor acayip hoş şeyler. Ben şimdi 4070Ti alıcam, arkadaşım da aynı zaman diliminde Viyana’dan 100€ gibi bedava bir paraya PS4 getirecek. Para konusunda sağlam sıkışıcam ama PS4 kaçarsa bir daha gelmez. Benim merak ettiğim abinizden görmeden nasıl PS kullanıcısı oldunuz? Sizi çeken neydi? PS5’i nasıl buluyorsunuz? Oyun fiyatları konsollarda fiyatını hak ediyor mu?
Playstation, iyi performans veren bir oyun bilgisayarı toplayacak bütçen yoksa ve oyun oynamayı seviyorsan fiyatına göre mükemmel performans veren bir cihazdır. 15 bin TL civarına alıyorsun ve aşağı yukarı 8-10 yıl performans derdi vs olmadan oynuyorsun. İmkanın varsa tabiki de oyun bilgisayarı toplamak daha mantıklı. Ama aynı performansı almak için daha fazla para harcaman gerek. Ayrıca belli dönemlerde upgradeler yapmak zorunda kalacaksın. PS oyunları ona göre optimize edildiğinden sorun yaşanmadan oynanıyor. Bu sebeple konsol alıyor insanlar.

Ama 4070 - 4080 karta sahip iyi bir bilgisayarın varsa PS'nin yüzüne bakmazsın :)

26-27 yaşında birisi zaten çok ps oynamaz işi vardır zaman ayıramaz. Üniversite öğrencilerinin bile oynamaya vakti olmuyor ki oyunları +18 yaş iken oynayan tek kişiler oyun sektöründe çalışan insanlar oluyor bu sektör dışında çok nadiren oyuncu görürsünüz.

Ortalama olarak Uncherted 4 bitirecek kadar PS4 parlak kullandım. Abim evlenirken kızın kardeşinde vardı. 26-27 yaşında adam yüzüne bakmıyor konsolun. Amerika'dan kuzeni getirmiş VR falan da var. -Ben kullanınca değere bindi orası ayrı konu- Satmasını istedim satmadı. Oyun boyunca jet motoru dinledim. Bakımsız senelerdir kullanılan cihaz. Adamakıllı bakım yapılsa yağ gibi olur vs.

Şimdi insanlar oyun bekliyor, alıyor ve oynuyor. CD koleksiyonu falan da yapılıyor acayip hoş şeyler. Ben şimdi 4070 Ti alacağım, arkadaşım da aynı zaman diliminde Viyana'dan 100€ gibi bedava bir paraya PS4 getirecek. Para konusunda sağlam sıkışıcam ama PS4 kaçarsa bir daha gelmez. Benim merak ettiğim abinizden görmeden nasıl PS kullanıcısı oldunuz? Sizi çeken neydi? PS5'i nasıl buluyorsunuz? Oyun fiyatları konsollarda fiyatını hak ediyor mu?

Ben 2 yıl boyunca PS3 kullandım, onu da kırdırmıştım 30 tane falan oyun vardı. Mortal Kombat 9, PES 18, en düşük grafikleriyle ve artık umursanmayan Online'ı ile GTA 5 falan eğleniyordum. Bundan 1 sene önce ablam evlendi ve kocası PS5 hediye etti. PS5 mükemmel bir şey. Özellikle kuzenlerimle birlikte Pes ya da Mortal Kombat oynamak bayağı zevkli. PS5'le beraber oyun zevkimde değişti. God of War, RDR2, Last of Us, uncherted 4, Batman Arkham Knight, bu tür oyunları PS5'ten oynamak ayrı bir zevk.

Benim için Xbox ve PlayStation sadece oyun oynama cihazı değil. Bir kültür gibi bir şey. Bu olaya "iyi bir bilgisayarın varsa konsola ihtiyacın yok" mantığıyla yanaşılmamalı. Konsolun yeri her daim özeldir. Bunu bilgisayarlar dolduramaz. Benim tercihimin nedeni aslında budur.

Çünkü yurt dışında ki oyuncuların yarısı ya da ilerisi aslında donanım ile pek alakası olmayan kişiler, biz cihazdan ziyade donanıma ilgisi olan adamlarız, yurt dışında ki adamlar 500 dolara alıp geçiyor iki aletide, adamların PC toplamasına gerek yok çünkü işlerini telefondan ya da dandik bir laptoptan halledip geçiyorlar fakat bizde 6700XT ve 3070'li sistem konsol fiyatına denk olduğu için çoğumuz konsol demiyor ama haklılık payı da var yani. Ayrıca iki aletin disk yuvası sadece oyun diski yerleştirmek için değil, 4K Blu-ray film de oynatabiliyor bu aletler yani DVD ve 4K Blu-ray oynatıcı görevini bile görüyor bu konsollar.

Son düzenleme:
Benim merak ettiğim abinizden görmeden nasıl PS kullanıcısı oldunuz? Sizi çeken neydi? PS5’i nasıl buluyorsunuz? Oyun fiyatları konsollarda fiyatını hak ediyor mu?
İlk dönem tetrisleri..vs saymazsak, esaslı şekilde oyun oynamaya Amiga ve Commodore 64 ile başlamıştım. Aynı dönemde bilgisayarda Prince of Persia oynuyor olsam da, bu ikisi bilgisayardan farklı olarak, sadece oyun ağırlıklı kullanılan cihazlardı neticede. Konsol merakımın başlangıcı bunlardır diyebilirim rahatlıkla.
Daha sonra Playstation 1 çıkınca zaten yer yerinden oynadı. Konsolu alıp, Demo 1 diskini takıp başlattığımdaki şokun benzerini şu ana kadar hiç bir oyun veya cihaz yaşatamadı bana. Çok büyük bir geçiş anıydı çünkü. PS kullanıcısı olmaya başladığım an da budur :)

Her ne kadar ilk anda beni çeken görsel gelişmeler olduysa da, daha sonra asıl hoşuma giden tarafı konsol oyunculuğunun pc oyunculuğuna göre işlevsel açıdan rahat olmasıydı. "Diski tak, gamepadi al oyna" modeli benim için çok önemli hale geldi.

PS5 tam bir devrimdir oyun sektöründe. Özellikle teknik altyapısı bambaşka seviyede. Cerny'nin Road To PS5 sunumunu izleyip, tam olarak anlayanlar, neden ve nasıl PS5 altyapısının PC altyapısını bile kıskandıracak seviyede olduğunu bilir diye düşünüyorum.

An itibariyle istisnasız hiç bir oyun 4 haneli veya ona yakın rakamları hak etmiyor. Fiyat konusunda da fikrim bu şekilde.

Geri
Yukarı