PNY İncehesap değişim süreci takip edilebilir mi?

• Konuyu başlatan prex
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 298

prex

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, 3 Ocak günü PNY CS900 SSD satın almış, 4 Ocak günü evime gelip kullanmaya başlamıştım. 5 Ocak günü ise yazılımın gitmesi sonucu oluşan bir hata yüzünden değişim talebi oluşturmuş, 7 Ocak günü ise anlaşmalı kargoya ürünü verdim. Şimdi benim merak ettiğim birkaç şey var. Öncelikle ben bu süreci takip edebilir miyim? Kargo takibi gibi. İkincisi ise daha önce değişim yapmış bir arkadaş varsa ne kadar sürdü? Tecrübenizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Önceki konudan devam etmek yerine bu konuyu açmak daha doğru olur diye düşündüm ve SSD'den HDD'ye geri geçmek, onca şeyi tekrar yavaş diskle yüklemek ölüm gibi geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Firma ile iletişim halinde kalarak (Telefon vea mail aracılığıyla) süreci takip edebilirsiniz ancak bu takip kargo takip sistemi gibi değil. Daha çok soru cevap şeklinde ilerliyor genelde. Onun dışında takip etmeniz bir diğer husus ise azami tamir süresidir.

Uunutmayın ki kullanıcı hatası da olsa(!) ürünlerin azami tamir süreleri vardır ve servis istasyonları bu süreyi geçiremezler. Azami tamir süresinin geçtiği durumlarda tüketici olarak ürünün ücretsiz olarak yenisiyle değiştirilmesini veya iadesini talep edebilirsiniz.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

(4)Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birinin seçilmesi durumunda bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami otuz iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise altmış iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. Ancak, bu Kanunun 58 inci maddesi uyarınca çıkarılan yönetmelik eki listede yer alan mallara ilişkin, tüketicinin ücretsiz onarım talebi, yönetmelikte belirlenen azami tamir süresi içinde yerine getirilir. Aksi hâlde tüketici diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir.

Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği - Değiştirilen Madde 10:
(4)Kullanım ömrü süresince, malın yetkili servis istasyonlarındaki bakım ve onarım süresi azami tamir süresini geçemez. Bu süre, garanti süresi içerisinde mala ilişkin arızanın yetkili servis istasyonuna veya satıcıya bildirimi tarihinde, garanti süresi dışında ise malın yetkili servis istasyonuna teslim tarihinden itibaren başlar. Tüketici arıza bildirimini; telefon, faks, e-posta, iadeli taahhütlü mektup ve benzeri bir yolla yapabilir. Uyuşmazlık halinde bildirime ilişkin ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.

Telefonuma bir mesaj geldi. Mesajda ürün için servis kaydı açılmış verilen linke bastığımda paylaştığım ekran geliyor. Sanırım yeni ulaşmış kargo.

1673261591509.png

Firma ile iletişim halinde kalarak (Telefon vea mail aracılığıyla) süreci takip edebilirsiniz ancak bu takip kargo takip sistemi gibi değil. Daha çok soru cevap şeklinde ilerliyor genelde. Onun dışında takip etmeniz bir diğer husus ise azami tamir süresidir.

Uunutmayın ki kullanıcı hatası da olsa(!) ürünlerin azami tamir süreleri vardır ve servis istasyonları bu süreyi geçiremezler. Azami tamir süresinin geçtiği durumlarda tüketici olarak ürünün ücretsiz olarak yenisiyle değiştirilmesini veya iadesini talep edebilirsiniz.

(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

(4)Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birinin seçilmesi durumunda bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami otuz iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise altmış iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. Ancak, bu Kanunun 58 inci maddesi uyarınca çıkarılan yönetmelik eki listede yer alan mallara ilişkin, tüketicinin ücretsiz onarım talebi, yönetmelikte belirlenen azami tamir süresi içinde yerine getirilir. Aksi hâlde tüketici diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir.

Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği - Değiştirilen Madde 10:
(4)Kullanım ömrü süresince, malın yetkili servis istasyonlarındaki bakım ve onarım süresi azami tamir süresini geçemez. Bu süre, garanti süresi içerisinde mala ilişkin arızanın yetkili servis istasyonuna veya satıcıya bildirimi tarihinde, garanti süresi dışında ise malın yetkili servis istasyonuna teslim tarihinden itibaren başlar. Tüketici arıza bildirimini; telefon, faks, e-posta, iadeli taahhütlü mektup ve benzeri bir yolla yapabilir. Uyuşmazlık halinde bildirime ilişkin ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.
Lütfen özet geçebilir misiniz? Şu an çok hastayım ve yazıya bir türlü odaklanamıyorum. Cümleyi bitirmeden başındaki kelimeyi bile unutuyorum. Sürekli otuz iş günü kısmını okurken buluyorum kendimi.

Son düzenleme:
Telefonuma bir mesaj geldi. Mesajda ürün için servis kaydı açılmış verilen linke bastığımda paylaştığım ekran geliyor. Sanırım yeni ulaşmış kargo.

Eki Görüntüle 1627579

Lütfen özet geçebilir misiniz? Şu an çok hastayım ve yazıya bir türlü odaklanamıyorum. Cümleyi bitirmeden başındaki kelimeyi bile unutuyorum. Sürekli otuz iş günü kısmını okurken buluyorum kendimi.
Yani sizin ürününüz harici disk olduğu için Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliğine göre azami tamir süresi 21 iş günüdür. Bu süre de ürününüzün garantisi varsa talebinizin satıcıya bildirilmesi, garantiniz yoksa da yetkili servis istasyonuna teslimi ile başlar. (İş günü ile normal günü birbirine karıştırmayın. Hafta sonları ve resmi tatil günleri iş gününden sayılmaz)

Takip etme açısından size SMS göndermişler zaten. Oradan tüm süreci (ürün ne aşamada, ne yapılıyor vs.) takip edebilirsiniz.​

Arkadaşlar şu an baktığımda ''Son Testte'' olarak gözüküyor. Aşama ilerledikçe güncellemeye devam edeceğim.

1673521495190.png

Hastalığım devam ettiği için dinlenirken İncehesaptan bir mesaj geldi. Ürünün kargoya verildiği yazıyordu. Servis kayıtlarına baktığımda ürünü bir yenisiyle değiştirmişler. Herhalde 1-2 güne gelir. Böylece Oksid Bilişimin SSD servis süresi benim için 4 iş günü sürdü. Hastayken ilaç gibi geldi bu haber. Takip eden ve yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı