Pop!_OS Boot ederken "finished Update utmp about System runlevel changes." kısmında takılıyor

157134

Kilopat
Makaleler
3
Dün Pop!_OS kurmak için USB belleği hazırladım. İlk başlarda sıkıntı yoktu gayet güzel ilerliyordu. Ardından ana ekran açıldı. "install Pop!_OS"a bastıktan sonra (basmasam da aynı sonuç) kurulum ekranına gelmeden tekrar siyah Boot ekranına atıyor. Biraz daha ilerledikten sonra "finished Update utmp about System runlevel changes." yazısı çıkıyor ve bu kısımda takılıp hiçbir şekilde ilerlemiyor.
İnternetten baktığımda ekran kartının sürücüsüyle ilgili olabileceği yazıyordu. Ben NVIDIA sürücülü ekran kartı kullandığım için indirme seçeneğinde ekran NVIDIA sürücüleri için hazır olan ISO dosyasını indirmiştim. Diğer ISO dosyasını da indirip denedim ama sonuç aynı. Bu sorunu nasıl aşabilirim?
Not: Resim bana ait değildir. Örnek olması için koydum.

k5xyyeftkej51.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Legacy USB Support'u Auto'dan Enable'a çekince sorunum düzeldi. Şu anda kurdum ve sıkıntısız kullanıyorum.

Ayrıca benim ekran kartım NVIDIA olmasına rağmen NVIDIA'ya özel sürümü kurduğumda çözünürlük 640x480'e sabitlendi ve değiştirilemiyordu. Normal sürümü yükleyince bu sıkıntı ortadan kalktı. Kuracaklara normal sürümü kurmasını öneririm.

Şunu kurmayı dene bakalım. Linux Mint 20.1 "Ulyssa" - Cinnamon (Edge, 64-bit) - Linux Mint

Ekran kartının durumuna kurulumu yapabilirsen bakarız. Kurulumu yapabilirsen, aşağıdaki komutun çıktısını paylaşırsın.

Kod:
inxi -SGxx

Linux Mint önceden kullanmıştım kısa bir süreliğine. Şimdilik bunu gördüm ve hoşuma gidince Windows'u bırakma kararını tekrar aldım.😀

[CODE title="inxi -SGxx"]System:
Host: pop-os Kernel: 5.11.0-7620-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 10.2.1 Desktop: GNOME 3.38.4 tk: GTK 3.24.25 wm: gnome-shell dm: GDM3
Distro: Pop!_OS 21.04 base: Ubuntu 21.04 Hirsute
Graphics:
Device-1: NVIDIA GF106 [GeForce GTS 450] vendor: ASUSTeK driver: nouveau
v: kernel bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:0dc4
Display: x11 server: X.Org 1.20.11 compositor: gnome-shell driver:
loaded: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1360x768~60Hz
s-dpi: 96
OpenGL: renderer: NVC3 v: 4.3 Mesa 21.0.1 direct render: Yes
[/CODE]

Device-1: NVIDIA GF106 [GeForce GTS 450] vendor: ASUSTeK driver: nouveau

Aslında Linux Mint'i Nvidia sürücü kurulu gelmediği için önermiştim. Gerçi Cinnamon, Gnome Shell'den daha efektif kullanım sunuyor, bu da başka bir faktördü.

Nvidia sürücülü olan ISO ile sorun yaşaman, bu ISO dosyasında güncel GPU'lar için sürücü bulunmasından kaynaklanıyor. Senin sistemdeki GPU ise Nvidia-390 sürücüsünü kullanabiliyor, yani Nvidia sürücüsü dahil edilmiş ISO dosyasındaki sürücü ile uyumlu değil. Bu aygıt için aşağıdaki komutla uygun sürücüyü yükleyebilirsin. Sonrasında sistemini yeniden başlat ve açıksa secureboot'u kapat.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt install nvidia-driver-390 nvidia-settings

Aslında Linux Mint'i Nvidia sürücü kurulu gelmediği için önermiştim. Gerçi Cinnamon, Gnome Shell'den daha efektif kullanım sunuyor, bu da başka bir faktördü.

Nvidia sürücülü olan ISO ile sorun yaşaman, bu ISO dosyasında güncel GPU'lar için sürücü bulunmasından kaynaklanıyor. Senin sistemdeki GPU ise Nvidia-390 sürücüsünü kullanabiliyor, yani Nvidia sürücüsü dahil edilmiş ISO dosyasındaki sürücü ile uyumlu değil. Bu aygıt için aşağıdaki komutla uygun sürücüyü yükleyebilirsin. Sonrasında sistemini yeniden başlat ve açıksa secureboot'u kapat.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt install nvidia-driver-390 nvidia-settings

Ben tekrardan sitesinden uygun sürücüyü indirip kurdum ama bu şekilde de deneyeyim. Yardımlarınız için teşekkürler.

Ben tekrardan sitesinden uygun sürücüyü indirip kurdum ama bu şekilde de deneyeyim. Yardımlarınız için teşekkürler.

Sistesinden indirip kurduysan değişen bir şey olmaz. Zaten sitesindeki sürücüye de çekirdek 5.11 desteği eklemişler. Depodaki sürümü elle kurduğun sürücünün üstüne kurmamalısın, elle kurduğun sürücünün kaldırılması için ayrı bir işlem gerekir.

Sistesinden indirip kurduysan değişen bir şey olmaz. Zaten sitesindeki sürücüye de çekirdek 5.11 desteği eklemişler. Depodaki sürümü elle kurduğun sürücünün üstüne kurmamalısın, elle kurduğun sürücünün kaldırılması için ayrı bir işlem gerekir.

Anlık olarak denedim ve şu hatayı aldım. Önemsiz bir şeyse geçiştireyim direkt.

Kod:
 nvidia-dkms-390
 nvidia-driver-390
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

Öncesinde elle kurduğun sürücüyü kaldırman gerekirdi. Elle kurulum yaptıysan, görüntü yöneticisini kapatıp, sudo sh NVIDIA*.run komutuyla kurmuşsundur. Yine aynı dosyayı kullanarak sudo sh NVIDIA*.run --uninstall komutuyla sürücüyü kaldırman gerekirdi (tabii görüntü yöneticisini kapatman lazım). Sonra sistemi yeniden başlatıp, depodaki sürücüyü kurabilirsin.

Geri
Yukarı