Pop!_OS boşta 1.5 GB RAM kullanımı normal mi?

Cinnamon'dan çok memnundum aslında fakat Wi-Fi hızı çok oynaktı, bir türlü çözemedim. Pop!_OS'ta düzeldi bu sorun fakat RAM kullanımı biraz fazla geldi ve arayüzü beğenmedim. Cinnamon ayarında, hafif, kullanımı kolay ve stabil bir dağıtım önerir misiniz?
Oyun olarak The Walking Dead Definitive Series oynayacağım sadece.

Sistemim;
  • İşlemci: i5-4200U 1.60GHz
  • RAM: 8 GB.
  • Ekran kartı: GeForce 840M 2 GB.
  • Depolama: 240GB SSD.

Cinnamon'dan çok memnundum aslında fakat Wi-Fi hızı çok oynaktı, bir türlü çözemedim. Pop!_OS'ta düzeldi bu sorun fakat RAM kullanımı biraz fazla geldi ve arayüzü beğenmedim. Cinnamon ayarında, hafif, kullanımı kolay ve stabil bir dağıtım önerir misiniz?
Oyun olarak The Walking Dead Definitive Series oynayacağım sadece.

Sistemim;
  • İşlemci: i5-4200U 1.60GHz
  • RAM: 8 GB.
  • Ekran kartı: GeForce 840M 2 GB.
  • Depolama: 240GB SSD.

Vanilla GNOME geçip öyle deneyin bir de. Cosmic GNOME üzerine bir sürü düzenleme yaptığından kaynak tüketimi daha yüksek doğal olarak. Bir de gdm yerine LightDM kullanırsanız sistem en azından boot/shutdown anlamında biraz hızlanabilir. Lockscreen gibi özelliklerin düzgün çalışması için @EldrithcWraith hocamın bildiği birkaç paket vardı.

Vanilla GNOME geçip öyle deneyin bir de. Cosmic GNOME üzerine bir sürü düzenleme yaptığından kaynak tüketimi daha yüksek doğal olarak. Bir de gdm yerine LightDM kullanırsanız sistem en azından boot/shutdown anlamında biraz hızlanabilir. Lockscreen gibi özelliklerin düzgün çalışması için @EldrithcWraith hocamın bildiği birkaç paket vardı.

Ly Manager da olabilir hocam bayağı minimal ve boot süresini iyi düşürüyor.

Cinnamon'dan çok memnundum aslında fakat Wi-Fi hızı çok oynaktı, bir türlü çözemedim.

Bunun dağıtımla ya da masaüstü ortamıyla alakası neredeyse yoktur, eğer farklı bir dağıtımda çözüm bulduysan, sebep çok çok büyük ihtimalle çekirdek sürümü ile ilgilidir. Linux Mint'e ya da başka bir dağıtıma aynı çekirdek sürümünü kurmayı deneyebilirsin. Büyük ihtimalle Pop'ta 6.3x sürüm çekirdek vardır, Linux Mint'e Xanmod çekirdeği kurarak aynı sürümü elde edebilirsin, ama secureboot kapalı olmalı, zaten Pop'taki çekirdekte büyük ihtimalle imzalı olmadığı için secureboot'u kapatmışsındır.

Bunun dağıtımla ya da masaüstü ortamıyla alakası neredeyse yoktur, eğer farklı bir dağıtımda çözüm bulduysan, sebep çok çok büyük ihtimalle çekirdek sürümü ile ilgilidir. Linux Mint'e ya da başka bir dağıtıma aynı çekirdek sürümünü kurmayı deneyebilirsin. Büyük ihtimalle Pop'ta 6.3X sürüm çekirdek vardır, Linux Mint'e XanMod çekirdeği kurarak aynı sürümü elde edebilirsin, ama Secure Boot kapalı olmalı, zaten Pop'taki çekirdekte büyük ihtimalle imzalı olmadığı için Secure Boot'u kapatmışsındır.

Hocam kullanılan network servisi farklıysa ondan kaynaklı da olabilir mi?

Linux Mint'e tekrar geçeceğim hocalarım. Sizce Cinnamon mu XFCE mi kurmalıyım?

İşlemci: i5-4200U 1.60GHz
RAM: 8 GB.
Ekran kartı: GeForce 840M 2 GB.
Depolama: PNY 240GB SSD.

Linux Mint'e tekrar geçeceğim hocalarım. Sizce Cinnamon mu Xfce mi kurmalıyım?

İşlemci: i5-4200U 1.60GHz
RAM: 8 GB.
Ekran kartı: GeForce 840M 2 GB.
Depolama: PNY 240GB SSD.

Hangisi hoşunuza gidiyorsa da bence cinnamon kurun. Xfce'ye kıyasla biraz ağır ama benim daha çok hoşuma gidiyor.

Hangisi hoşunuza gidiyorsa da bence cinnamon kurun. Xfce'ye kıyasla biraz ağır ama benim daha çok hoşuma gidiyor.
Bende Cinnamon kurmayı düşünüyorum tekrardan. Birazda kurcalamak amaçlı özelleştirmek istiyorum, bunun için bildiğiniz güzel bir rehber var mı acaba?

Bende Cinnamon kurmayı düşünüyorum tekrardan. Biraz da kurcalamak amaçlı özelleştirmek istiyorum, bunun için bildiğiniz güzel bir rehber var mı acaba?

YouTube'a cinnamon customization yazamnız yeterli hocam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı