Portable sanal işletim sistemi

Ben Rufus ile Windows To Go Windows 10 Home kurmuştum Windows logosunda takılı kalmıştı Enterprise kurunca takılmamıştı hem internetten araştırmama göre Windows To Go olarak sadece Enterprise kurulabilir yazıyor.
İmajınız ile ilgili bir sorun olabilir, keza bende sorunsuz açılabiliyor.
İnternette her yazana güvenmeyin, tecrübe etmediğiniz şeyler hakkında da kesin kanıya varmayın.

Linux kullanmak istiyorum hocam deneyim için, rusuf ile bir USB diske linux yazdırırsam bilgisayarı kapattığım zaman USB disk içindeki veriler mi gider? Veriler giderse derken kastınız nedir yani kurulımdan sonraki yapılan değişiklikler mi yoksa başka bir şey mi?
Bide rufus ile kurulum yapsam bir zararı olur mu PC ye? Ve ya nasıl çalışacak acaba rufus ile kurulum yapılan USB diskteki işletim sistemi direk bilgisayarında USB disk açar gibi tıkladıktan sonra taşınabilir sekmede linux mu gelecek yoksa başka çalıştırma yönetimi mi var acaba?
Rufus ile USB içine Linux kurulumu yaptığınızda live sürüm kurmuş olursunuz. Bu sürüm USB üzerinden bilgisayarın RAM'ine kopyalanarak çalışan bir sürüm. Yani bilgisayar kapandığında RAM'de silindiği için bilgiler kalıcı değildir. Eğer bir senkronize yöntemi varsa ben bilmiyorum.
Ayrıca Linux sistemleri USB'ye live olarak yazdırırken DD modda yazdırmayı öeriyorum, aksi taktirde istenmeyen hatalar oluşabiliyor.
Hayır, Rufus'un bilgisayara bir zararı yoktur. Taşınabilir USB olarak kullanmaya devam etmeniz için bölüntüleri FAT32/NTFS biçimlendirme yapmanız gerek EXT4 yerine. Windows bilgisayarı kapatarak Linux sistemi USB üzerinden başlatarak kullanabilirsiniz sadece bu yöntemle.
Windows ile iç içe kullanmak için sanal makine kullanabilirsiniz. Ayrıca WSL denen servis ile Windows Mağaza üzerinden Ubuntu indirip kex aracılığı ile kullanabilirsiniz arayüzlü şekilde.

İmajı boot etmek ile sistemi çalıştırabilmek arasındaki farkı bilmiyorsanız tartışacak bir şeyimiz kalmamıştır.
Farkı biliyorum ama boot ederek format attığımı yazmayı unutmuşum yani imajda bir problem yok fakat Windows To Go da çalışmıyor. Hatta şu an yazdığım bilgisayara o ISO dosyasından format atmıştım herhangi bir sorun yok. Bu arada Windows To Go yu Rufus programı ile yapmıştım.

Farkı biliyorum ama boot ederek format attığımı yazmayı unutmuşum yani imajda bir problem yok fakat Windows To Go da çalışmıyor. Hatta şu an yazdığım bilgisayara o ISO dosyasından format atmıştım herhangi bir sorun yok. Bu arada Windows To Go yu Rufus programı ile yapmıştım.
1598199441029.png

Nokta.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Ama siz Windows 10 Home N kurmuşsunuz. Ben sadece Home ile denemiştim. Ayrıca sizin flash belleğiniz benimkinden daha yavaş. Nasıl oldu anlamadım. Siz Rufus programı ile mi yaptınız? Ben sadece Rufus programı ile denemiştim.
N sürümlerinde Windows bazlı bazı programlar eksik sadece. Örneğin Windows Media Player.
Rufus ile WTG modda yazdırıyıyorum. ISO dosyası Chrome ile indirildi.

Geri
Yukarı