Premium hissiyat için laptopa boşa para vermeyin!

sedat87

Decapat
Daha fazla  
Bu konuyu son zamanlarda çok görüyorum.

Genel olarak HP üstünden ilerliyor bu konu o yüzden bir açıklık getireyim dedim.
Öncelikle fikrimi belirteyim eğer sağa sola saçacak kadar paranız yoksa Premium hissiyat için kasaya para verilmemeli.

ASUS-HP-MSI-CASPER üzerinden değerlendireceğim.

HP----
Kasa kalitesi kötü.
Bazı yerlerden limitleri var deniyor. (Ne kadar doğru bilemem).
Soğutması iyi.
En iyi F/P laptoplarını sunuyor.

MSI----
Kasa kallitesi iyi
Soğutması orta
Pahalı laptoplar üretiyor.

ASUS----
Kasa kalitesi mükemmel
soğutması mükemmel
Paranın alabileceği en pahalı ve en iyi ürünleri üretiyor.

Casper---
Kasa kalitesi kötü
Soğutması orta
F/P laptoplar üretiyor.

Şimdi asıl konu kasa kalitesi mükemmel diye asus RTX 4070 mi almak istersin yoksa limitleri olan bir RTX 4090 mı?

2 yıl garantisi olan bir ürünün, Kasa kalitesinin ne önemi var.
Asusun RTX 4050'sini almak yerine Casper'in RTX 4060'ını tercih ederim. Çünkü vram farkı bile olayların boyutunu değiştirir.

Kendimden örnek vermem gerekirse Asus'un aynı paraya 12vram 4080 modeli vardı, ben aynı paraya HP'nin 4090 modelini aldım limit mimit diyorlarda salla.

Vram'i şöyle açıklayım aynı parayı ASUS 'a veren arkadaş Doom'u RTX açık fullde oynayamazken HP'de oynayabilirsin.
Çünkü doom 16gb vram istiyor. Şimdi burda kim karlı olmuş oluyor??

Yada Last of Us'da yada yeni çıkan Alien Wake 2 de 4080 12gb vram ile sıkıntı çekerken aynı paraya 4090 almış olsaydınız çatır çatır oynayacaktınız.
Ayrıyetten extra hız farkıda size bonus olarak gelecektir.
Ne kadar iyi olursa olsun ne kadar soğursa soğusun. RTX 4080, RTX 4090'ı geçemez.Aynı parayı düşük donanıma vermeyin.

Bu arada fanboy değilim aynısını casper 10.000 daha aşağı fiyata sunsa tercihim casper olurdu.

Demek istediğim eğer laptobunuzu kafeler gidip gösteriş yapmak için almıyorsanız. Kasa kalitesinin hiçbir önemi yok.
Hepsi 2 yıl garantili. En iyisini alıp sıkıntı çekende gördüm.

Bırakın kasa kötü olsun 2 yıl sonra eskiyor zaten. Ama 4050 yerine 4060, 3050 yerine 3070'li bilgisayarlar alın.
Kasa kalitesi kötü bilgisayar aldım diye pişman olmazsın.
Ama keşke işlemcim ekran kartım bi tık daha iyi olsaydı derken pişman olabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Markaya gore karsilastirma yapilmaz modele gore yapilir. MSI Thin kasa dersin rezalet bir kasa ve sogutmasi var. HP Omen dersin ortalama uzeri bir kasa kalitesi var. Asus TUF dersin ortalama bir kasa kalitesi var. Hatta modellerin kendisi icerisinde bile degisiyor. ROG G16 ile G18 bile ayni kalitede degil misal.

ASUS ROG FLOW serisi hem pahalı hem de 60W modellerle geliyor. Bunun 15W'lık kısmı ise sonradan performans için 45+15 şeklinde...

Kaliteli, pahalı ama performansı düşük. Kısacası modelden bağımsız yapılan bu rehberin pek sağlıklı olmadığını düşünüyorum...

Geçmişte TUF modellerinin sanırım AMD versiyonlarında soğutmayla alakalı problem vardı. Daha çok örnek verebilirim.

Son düzenleme:
Bırakın kasa kötü olsun
"Bırakın kasa kötü olsun"
Sonra açılan laptopum 95 derece konuları 🔥🔥🔥

Genel olarak fikir yanlış değil. İnsanların gözünde donanımın sunduğu performans, genelde cihazın diğer özelliklerini gölgeler. Mesela Asus sunar sana 4080'i OLED ekranla, Casper verir sana 4090 berbat ötesi bir IPS. Asus 4090 Casper'dan biraz daha pahalı olur ve genelde insanlar oyun performansını tercih ettikleri için Asus'a çok yönelmezler. (Burada Asus ve Casper örnekleri tamamen rastgele.)

Fakat bana kalırsa bu tarz özellikleri de göz önünde bulundurmak lazım. Performans her zaman en önemli şey değil. Cihazın kasa kalitesi uzun ömürlülüğünü belirler. Ucuz ürün alıp 5 kere alacağıma, pahalı ürün alır, bir kere alırım demişler.

Acer babadır Acer kraldır Acer candır. 1 kere dolaba koyarken rafa düştü, 1 kere çantamın içindeyken merdivenlerden yuvarlandı tek kozmetik hatası stickerlerin bıraktığı yapışkanlar.

Model bazlı bakmak daha mantıklı birçok firmanın iyi ve kötü modelleri var, direkt marka üzerinden gitmek yanlış olur, ama özellik kısmında size katılıyorum aynı fiyata 4060 varken gidip de 4050 almak kendi fikrimce yanlış, kasası bir tık geride olsun ama ekran kartı işlemcisi iyi olsun, ona göre daha dikkatli kullanılabilir cihaz, son olarak HP'nin Victus 16 modelleri kısıtlaması olmasaydı F/P ürünlerin başında gelirdi.

Kotu sicakliklar = throttle riski = stabil olmayan oyun performansi = iyi islemci ve ekran karti icin feda ettigin kasa kalitesi sonrasi gelen pismanlik.

Her sey dengeli olmali. Bu konu cok genelleme icermis. Laptop sadece islemci ve ekran karti abanarak alinabilecek bir urun degil. Toplama bilgisayar gibi sunlari ucuz tutayim sonra yukseltirim diyemezsin. Herkesin oncelikleri de farklidir. Misal yukarida denildigi gibi 4090 + IPS + kotu sicakliklardan oturu stabil olmayan performansa sahip bir laptop mu alirsin yoksa 4080 + OLED + mukemmel sogutmali ve stabil bir laptopu mu? Ben 2'yi secerdim. Her sey oyun ve performans degil.

Ancak dusuncene tamamen yanlis da diyemem. Katildigim yerler de var.

HP'nin soğtutması iyi demişsin ama limit var. yani limit olduğu için soğuk zaten.
asusun soğutması mükemmel demişsin her model için durum böyle değil.
ayrıca 4090 için bilmiyorum ama bazı 4070 ler 4060 dan daha kötü performans gösteriyor kasa ultabook kasası vs. değil gaming kasası olsa bile olabiliyor.
MSI'ın en üst modellerinpiyasadaki en iyi soğutmaya sahip asus için mükemmel soğutma diyip. msi için iyi yazman olmamış.
birde laptop alırken sadece donanıma bakılmaz ekrana da bakılır
şu an piyasada rtx 4080 li rog var 70K civarı ama bol ışık sızmalı 250 nits sönük bir ekranla geliyor.
o ekranda alan wake oynasan hiç bir şey göremezssin hem ışık sızmaları hem de ekran parlaklığı düşük olduğu için.
omen berbat bir cihaz bence, şu videoya bakın

ha birde mesela bu omen de 13700hx var ama 10dk lık r23 test puanı i5 13500h denk.
yani öyoe soğutma berbat olunca en iyi donanımı da koysan bir işe yaramıyor.

HP'nin soğtutması iyi demişsin ama limit var. yani limit olduğu için soğuk zaten.
asusun soğutması mükemmel demişsin her model için durum böyle değil.
ayrıca 4090 için bilmiyorum ama bazı 4070 ler 4060 dan daha kötü performans gösteriyor kasa ultabook kasası vs. değil gaming kasası olsa bile olabiliyor.
MSI'ın en üst modellerinpiyasadaki en iyi soğutmaya sahip asus için mükemmel soğutma diyip. msi için iyi yazman olmamış.
birde laptop alırken sadece donanıma bakılmaz ekrana da bakılır
şu an piyasada rtx 4080 li rog var 70K civarı ama bol ışık sızmalı 250 nits sönük bir ekranla geliyor.
o ekranda alan wake oynasan hiç bir şey göremezssin hem ışık sızmaları hem de ekran parlaklığı düşük olduğu için.
omen berbat bir cihaz bence, şu videoya bakın

ha birde mesela bu omen de 13700hx var ama 10dk lık r23 test puanı i5 13500h denk.
yani öyoe soğutma berbat olunca en iyi donanımı da koysan bir işe yaramıyor.

Şu limit dediğinizi gerçekten merak ettim.
XTU dan bencmark yaptım meraktan 97000 gibi bir puan aldı. i9 13900HX işlemcim.Yani 13700HX gibi bir işlemcinin iyi soğutmayla bunu geçebileceğini idda ediyorsun gibi anladım.
Aynı işlemcinin soğutması iyi dediğiniz modeli olan birini bulsakda karşılaştırsak. Belki daha iyi perfomans verebilir ama arada dağlar olabileğine inanmıyorum açıkcası.
Ekrana gelirsek 250nit gayet yeterli. Ama fazla ışık sızması ve uzun tepki süresi ile gelirse dediğiniz doğru olabilir.
Ancak ucuz bir monitör ile telafi edilebilir birşey olduğundan çok takılmıyorum. Kaldı ki hani rezalet bu ekran dediğim laptopları artık çok görümüyorum açıksası.

Geri
Yukarı