Prime95 sürüm farkının sebebi nedir?

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Merhabalar, daha önce açtığım konuda Prime95 eski sürümü ile test yapmıştım ve sıcaklıklar epey yüksekti. Yeni sürümün daha az yük verdiğini biliyordum ve bu fanlar yokken 70 dereceyi geçmiyordu. Şimdi fanlar takılı vaziyette tekrardan yeni sürümü yükledim ve SmallestFFTs'i çalıştırdım ve sıcaklık bu şekilde oldu;

Adsız.png

Yeni sürümde fan takmanın farkını görmüş oldum yaklaşık 10 derece. Fakat eski sürümde fan eklediğim halde throttle yaşıyorum sadece throttle yaşandığında yük azaldığı için 79 dereceden 74 dereceye düşüşü gördüm. Yine fark vardı ama oran olarak baktığımızda bu farkın yeni sürümden çok daha az olduğu görülüyor. Bunun sebebi nedir? Yeni sürümler yeni işlemcilere göre yapılıp yeni işlemci mimarisine mi daha fazla yük vermiş oluyor yoksa yeni sürümde bir takım iyileştirmeler mevcut ve referans olarak yeni sürümü mü ele almamız gerekiyor? CPU-Z ile stres testi yaptığım zaman Prime95'in yeni sürümüyle benzer sıcaklıklar alıyorum.
  • Eski sürüm: 29.4
  • Yeni sürüm: 29.8 Build 6
Kasa: Zalman Z5 fan sayısı ve yapılandırması diğer konuda mevcuttur. Zalman fanların biri egzoz fan diğeri de soğutucunun pull tarafına takılmıştır. Diğer 4 fan 46 CFM'ye sahip. TT nic F3 push tarafında orijinal fanı takılı maksimum CFM 80.
Kullandığım soğutucu: Thermaltake nic F3 160W TDP çözümüne sahip.
Kullandığım termal macunu: Cooler Master HTK-002-U1-GP yeni sürülmüştür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an bu sürümü bende kullanıyorum işlemcim AMD R7 3700X 4.3 GHz'de 1.375 v. Ta 92-93 dereceyi görüyorum ki bu Corsair H150I sivi sogutma ile kullanılıyorim. Eski sürümünü kullandığımda ise 70-75 arası dereceleri gördüm. Yeni sürüm senin de dediğin gibi yeni mimariye yönelmiş olabilir ya da bir yer de bir hatamız var.

Geri
Yukarı