Prime95 Testi CPU Sıcaklığı Normal Mi?

Theodilas

Hectopat
Değerler %100'de böyle arkadaşlar. Cpu'nun frekansını 3.7 Ghz'e çektim. Bios voltajı auto da 1400 V bıraktı. Değerler fotoğraftaki gibidir. Test 20-25 dakikadır açıktır. Sizce bu değerler normal mi? Teşekkürler. İşlemcim Ryzen 3 2200G, tavsiyelerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• 1557322879318-747148748.jpg
    1557322879318-747148748.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 699
Small FFT testini yapıyorsanız stok fana göre hiç fena değil. Voltajla biraz oynayıp birkaç derece düşürme imkanınız olabilir. Deneyin derim.

Kaç oranla düşürmemi tavsiye edersiniz ve minimum kaça çekmeliyim acaba?
Ve bir de Rx570 Nitro+ ile kullanıyorum ve çogu oyunda darboğaz yiyorum çok saçma şekilde. Acaba bunun nedeni nedir? Sürekli kasmalar ve takılmalar yaşıyorum. Skyrim, The Witcher 3, Total War Warhammer gibi oyunlarda çok yiyorum nedeni ne acaba?

Kaç oranla düşürmemi tavsiye edersiniz ve minimum kaça çekmeliyim acaba?

Onu test ederek bulmanız gerek. Mesela 1.380 ile başlayın. Prime95'te herhangi bir hata almazsanız veya mavi ekran ile karşılaşmazsanız 0.010 azaltın. Bunu mavi ekran alana kadar veya programda hata meydana gelene kadar tekrarlayın. Anlamak için 5 dk test etmeniz yeterli. Mesela 1.320'de stabilite sağladınız. Ancak 1.310'da stabilite bozuluyor. Voltajı 1.330'a ayarlayın. Böylece problem çıkma ihtimalini sıfıra çekmiş olursunuz.

Onu test ederek bulmanız gerek. Mesela 1.380 ile başlayın. Prime95'te herhangi bir hata almazsanız veya mavi ekran ile karşılaşmazsanız 0.010 azaltın. Bunu mavi ekran alana kadar veya programda hata meydana gelene kadar tekrarlayın. Anlamak için 5 dk test etmeniz yeterli. Mesela 1.320'de stabilite sağladınız. Ancak 1.310'da stabilite bozuluyor. Voltajı 1.330'a ayarlayın. Böylece problem çıkma ihtimalini sıfıra çekmiş olursunuz.
Hocam çok sağolun deniycem şimdi. Ve son olarak herhangibir açılmama durumu olma şansı var mıdır? Ve dediğim takılmaları nasıl giderebilirim?

Hocam çok sağolun deniycem şimdi. Ve son olarak herhangi bir açılmama durumu olma şansı var mıdır? Ve dediğim takılmaları nasıl giderebilirim?
Eğer voltajı en dipten başlatmazsanız açılmama sorunu olmaz. Üstte okuduğum kadarıyla darboğazdan muzdaripsiniz. Bunu overclock ile tamamen engelleyemezsiniz. OC ile sadece ufak iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bunun dışında oyundaki ayarları yükseltmeyi deneyin. Yazdığınız oyunlar işlemciye yüklenen oyunlar. Ayrıca sisteminizdeki bellek miktarı nedir? Onunla ilgili problem olacağını sanmam da yine de sorayım.

Eğer voltajı en dipten başlatmazsanız açılmama sorunu olmaz. Üstte okuduğum kadarıyla darboğazdan muzdaripsiniz. Bunu overclock ile tamamen engelleyemezsiniz. OC ile sadece ufak iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bunun dışında oyundaki ayarları yükseltmeyi deneyin. Yazdığınız oyunlar işlemciye yüklenen oyunlar. Ayrıca sisteminizdeki bellek miktarı nedir? Onunla ilgili problem olacağını sanmam da yine de sorayım.
8 Gb Corsair Vengeance 3000Mhz Single Ram
Bu kadarıda aşırı fazla geliyor hocam :) İşlemciyi Ryzen 5 2500X e çıkarsam sıkıntı gider mi acaba ?

Dosya Ekleri

• 15573246512101682069737.jpg
    15573246512101682069737.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 544
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı