Prize fiş takınca çıkan ışık

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, prizde 3'lü çoğaltıcı var. Birinde 6'lı uzatma kablosu takılı. Bu 6'lı kabloda vantilatör ve 2+1 ses sistemi takılı. Bir de arada bir diğer bilgisayarı şarj etmek için onu takıyorum. Üçlü prizin diğer iki girişinde ise gerektiğinde telefon oluyor, diğerinde ise bilgisayar. Ne zaman bilgisayar fişini taksam bir ışık yayılıyor. Bu ışık bazen fazla bazen ise az oluyor. Priz topraklı priz. Sizce neden böyle bir şey oluyor ve zararı var mıdır?

Merhaba, prizde 3'lü çoğaltıcı var. Birinde 6'lı uzatma kablosu takılı. Bu 6'lı kabloda vantilatör ve 2+1 ses sistemi takılı. Bir de arada bir diğer bilgisayarı şarj etmek için onu takıyorum. Üçlü prizin diğer iki girişinde ise gerektiğinde telefon oluyor, diğerinde ise bilgisayar. Ne zaman bilgisayar fişini taksam bir ışık yayılıyor. Bu ışık bazen fazla bazen ise az oluyor. Priz topraklı priz. Sizce neden böyle bir şey oluyor ve zararı var mıdır?
Aynı şey benimde başıma geliyor. Ama benim sadece 3'lü priz var arada led adaptörü takıyorum. Bende merak ettim şimdi.

Herkes yaşadığına göre normal bir durum sanırım. Sadece bilgisayarı taktığımda bu durumu yaşadığım için şüphelenmiştim. Bir ara denk gelirse yeni bir üçlü çoğaltıcı alayım o zaman. Çoğaltıcı eskimiş olabilir.

Sorunu düzeltmek için önce dier taktığın çoğaltıcı prize hiçbir şey takmadan tak ve dier takçağın şetlerin mesela leptop şarj kablosu şarj kablosunu laptopa takmadan önce prize sonra laptopa tak ya da başka elektrik kullanan bir şeyye takacak isen önce gücü kes sonra fişi tak ve gücü aç (prizin gücünü değil takcağın leptop veya vantilatör gibi.

Işıktan çok kıvılcım demek daha doğru bence. Oluyor, çünkü akım geçerken bağlantıyı kesiyorsun. Buradaki abimizin yaptığı şey oluyor. Dakika 1:05.
Akım korumanı priz bu duruma engel olabilir. Ama sorunun kaynağına inmek daha mantıklı bence. Bu da güç çekmezken fişi prizden çekmek. Yani monitörün açıksa önce üzerindeki düğmeden kapatıyorsun, öyle çekiyorsun. Vantilatör açıksa önce üzerindeki düğmeden kapatıyorsun, sonra fişi çekiyorsun. Davul fırın takıp çıkartıyorsan, önce üzerindeki sıcaklık ayarını sıfıra getiriyorsun, o şekilde bağlantını yapıp üzerinden sıcaklık ayarını açıyorsun.
Herkes yaşadığına göre normal bir durum sanırım.
Aslında normal değil. Herkesin yaptığı yanlıştan başka bir şey değil. Çoğu zaman sorun çıkarmaz. Ama voltaj dalgalanması yapabileceği için tavsiye edebileceğim bir şey değil.

Bu da güç çekmezken fişi prizden çekmek.
Bilgisayar açık değilken, hatta güç girişi bilgisayara takılı değilken takıyorum zaten prize. Sonra güç girişini bağlıyorum. Kapattıktan sonra da güç girişini çıkarıp daha sonra prizden çıkarıyorum. Çıkarırken sorun olmuyor zaten ama takarken genel olarak bu kıvılcım olayı oluyor.

Geri
Yukarı