Profesyonel oyuncu monitörü neye göre alınmalı?

Profesyonel oyuncuların monitörlerinin çoğu BenQ, Zowie, ASUS TUF ya da Alienware. Valorant ve CS:GO oynayanlarınkini diyorum. Sizce ben hangi marka alayım yani neye göre alacağım anlamadım.

Standartları profesyoneller belirlemez. Adamların işi bu. Para kazanıyorlar ve beleşe geliyor onlara.
Espor için standart olmasından bahsetmiş. Espor için stardardı kim belirliyor? Tabii ki profesyonel oyuncular ve turnuvalardaki kullanım belirliyor. Para kazanıldığı doğru ama bedavaya geldiği falan yok herkese. Belki belli bir kısım sponsorluğu sayesinde hallediyor olsa da çoğu oyuncu espor yolunda kendi alıyor. Bilgisiz atılmış bu yorumlar.

E-sporu biraz daha açar mısın? Hangi oyunlarda kullanacaksın monitörü?

Profesyonel oyuncuların monitörlerinin çoğu BenQ, Zowie, ASUS TUF ya da Alienware. Valorant ve CS:GO oynayanlarınkini diyorum. Sizce ben hangi marka alayım yani neye göre alacağım anlamadım.

Rekabetçi oyunlar için monitör alıyorsan mutlaka olması gerekenler.

1-Yüksek Hz. Düşük Ms. Düşük İnput Lag
Profesyonel oyuncunun monitöründe ilk önemsedigi şey yüksek Hz ve düşük ms degeridir. Bu 2 kavram (ms ve Hz) tek bir kavram gözüyle bakılması lazım. Çünkü düşük Hz, rekabetçi oyunlarda dez avantaj saglar. Yüksek tepki süresi örnegin 4-5 ms yine dez avantaj saglar. Bu yüzden bu iki şeyin kesin olması lazım. İnput Lag ise verdiginiz komutun ekrana ne kadar hızlı yansımasıyla ilgili. Bu da ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.

2-Monitörlerin oyun için kolaylaştırıcı teknolojileri: (Siyah renkleri aydınlatma ve Hareket bulanıklıgı azaltma vb)
Yüksek Hz ve en düşük Ms'den sonra rekabetçi oyuncular pek fazla şey aramazlar genellikle ama zaten bu 2 özelligi iyi olan monitör aldıysan, diger aranan özellikleri de monitörüne üretici eklemiştir. Örnek blurlanmayı en aza indiren teknolojilerden: Asus'un MPRT, BenQ'nun DyAc teknolojisi. Siyah renkleri açmaya yarayan Shadow Boost ve Black Equlazier gibi aydınlatma teknolojileri. Bu tarz siyah açma teknolojileri rekabetçi oyunlarda çok işe yarıyor. Karanlık haritalarda düşmanı çok daha erken farkedersin. Aydınlık haritalarda bile işe yarar. Düşman çok dikkat çekici şekilde gözüne görünür FPS oyunlarında.

3-Ergonomi
Uzun süre ekrana bakarak oyun oynacagın için ergonomi önemlidir. Yükseklik ve açılandırma ayarı olan monitörleri tercih ederler rekabetçi oyuncular.

Son düzenleme:
Rekabetçi oyunlar için monitör alıyorsan mutlaka olması gerekenler.

1-Yüksek Hz. Düşük Ms. Düşük İnput Lag
Profesyonel oyuncunun monitöründe ilk önemsedigi şey yüksek Hz ve düşük ms degeridir. Bu 2 kavram (ms ve Hz) tek bir kavram gözüyle bakılması lazım. Çünkü düşük Hz, rekabetçi oyunlarda dezavantaj saglar. Yüksek tepki süresi örnegin 4-5 ms yine dezavantaj saglar. Bu yüzden bu iki şeyin kesin olması lazım. İnput Lag ise verdiginiz komutun ekrana ne kadar hızlı yansımasıyla ilgili. Bu da ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.

2-monitörlerin oyun için kolaylaştırıcı teknolojileri: (Siyah renkleri aydınlatma ve Hareket bulanıklıgı azaltma vb)
Yüksek Hz ve en düşük Ms'den sonra rekabetçi oyuncular pek fazla şey aramazlar genellikle ama zaten bu 2 özelligi iyi olan monitör aldıysan, diger aranan özellikleri de monitörüne üretici eklemiştir. Örnek blurlanmayı en aza indiren teknolojilerden: ASUS'un MPRT, BenQ'nun DyAc teknolojisi. Siyah renkleri açmaya yarayan Shadow Boost ve Black Equlazier gibi aydınlatma teknolojileri. Bu tarz siyah açma teknolojileri rekabetçi oyunlarda çok işe yarıyor. Karanlık haritalarda düşmanı çok daha erken farkedersin. Aydınlık haritalarda bile işe yarar. Düşman çok dikkat çekici şekilde gözüne görünür FPS oyunlarında.

3-Ergonomi
Uzun süre ekrana bakarak oyun oynacagın için ergonomi önemlidir. Yükseklik ve açılandırma ayarı olan monitörleri tercih ederler rekabetçi oyuncular.

TUF Gaming VG24VQ almayı düşünüyorum sizce?

Geri
Yukarı