Program Dili Önerisi

Alonly

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Ben web sitesi, telefon için oyun, program ve bilgisayar için küçük programlar yazmak istiyorum. Bu amaçla hangi program dilini (dillerini) öğrenmem gerek. Yardımarınız için şimdiden teşekkür ederim.

C öğrenmeme gerek yok değil mi çünkü C dilinin zor olduğunu söyleyen çok insan var. Tabi sonuç olarak yeni başladığım için bu da zor gelecektir bana ama amacım belli olduğu için elimden gelen çabayı gösteririm ben tabi Java dili bu ihtiyaçlarımı gerçekten karşılayacaksa. Yoksa boşa kürek çekmek gibi bir konuma gelmek istemiyorum.

C , Javaya göre daha kolay. C zaten başlangıç dilidir. C öğrenmeden diğerlerine başladığında diğer terimler yabancı gelebilir.Ayrıca boşa kürek çekme durumuna asla düşmezsin. Hangi dili öğrenirsen sana bi artı katar ve kendini geliştirmiş olursun.

Öncelikle C öğrenmen diğer programlama dillerine geçişini ve programlamanın mantığını anlamanı sağlayacaktır. Elbetteki C öğrenmek zorunda değilsin ama benim tavsiyem öğrenmen yönünde. Program yazmak o kadar kolay olmuyor hele ki oyun yapmak hiç kolay değil. Herhangi bir bilgin yoksa öncelikle algoritma öğrenmen gerekmekte. Algoritma yazabilmen gerekmekte. Algoritma yazmak derken sanma kutu koy başla vs. ışık açık mı? Evet, hayır gibi şeyleri kastettiğimi. Güzel bir algoritma kitabı al. Daha sonrasında C kitabı al. Web programlama için PHP öğrenmek kolaydır. Mobil oyun için android tarafında Java iPhone tarafında Objective-C ve Windows tarafında C# öğrenmelisin. Bu diller ile masaüstü programlama da yapabilirsin. Ama her şeyden önce bu işin mantığı gelir. Ek olarak web için öncelikle HTML ve CSS bilgiside gerekmekte.

Bütün bunları öğrenmektense ihtiyacımı karşılayacak olan dili öğrensem bütün gücümü ona versem daha yararlı olmaz mı peki benim için. Siz böyle söyleyince gözüm korktu birden. Algoritma konusunda haklısınız ama öğrenmem gereken dil sadece web, telefon ve birazda pc alanında bana yardımcı olacak. Birde önerebileceğiniz program var mı uygulamalar için.

Son düzenleme:
Tüm dillerde yapılar zaten aynıdır hemen hemen sadece yazım tarzları farklıdır. Bir dili bildin mi diğer bir dili öğrenmen 1 ay sürer. Sana JAVA öğren desem senin zaten onu öğrenip bir şey üretmen en az 2 sene. Yani dili bilmek ile yazılım üretilmiyor. Her alanda yardımcı olacak bir şey istiyorsun hele ki oyun yapmak istiyorsun bu zor. HTML, CSS ve Javascript kullanarak mobil uygulamalar yapabilirsin ama bunlar çok basit uygulamalar olur. Javascript ile oyunda yapabilirsin yine basit şekilde. Ama masaüstü, web ve mobil uygulaması için C# öğrenebilirsin. C# öğrendiğinde .net framework, asp.net, asp.net mvc, entitiy framework vs öğrenmen gerekecek. Veya java ile de masaüstü, web ve mobil yapabilirsin. Bunun içinde bir ton framework var. Gözük korksun zaten çünkü bu bir meslek hobi olarak yapılacak bir uğraş gibi gözükebilir ama değil. Bir problem ile karşılaştığında saatlerce bununla uğraşman gerekecek. Yani senin en azından bir şeyler üretmen için 1 2 seneni sürekli bu işe harcaman gerekir. Sadece web sitesi yapmak istersen o süre daha hızlı olur. HTML, CSS, Javascript ve PHP öğren. Mobil sitelerde yaparsın, uygulamalar da yaparsın, oyunlar da yaparsın. Ama hepsi için öğrenmen gereken bir dünya şey var.

Tamam anladım anlatmak istediğiniz mantığı. Peki uygulama için hangi programı kullanmam gerek. Visual Studio var aklımda ama bu programın sadece C# için kullanıldığını duymuştum. Yanlış duymuş olabilirim. Bu konuda da bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Visual Studio ile c#, visual basic, c++, python, f# dillerinde kodlama yapabilirsiniz. Java için eclipse, netbeans ve intellij idea var. Php için notepad++, phpstorm ve dreamweaver kullabilirsiniz.

Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

Visual studioda c dilini derleyebilir miyim yoksa daha küçük olan Dev c/c++ veya Gcc' yi mi kullanmam daha faydalı olacaktır?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı