C# Programın fiyatı ne olmalıdır?

Temel programlama mantığını biliyorum sadece yapıların nasıl kurulduğunu falan mesela İnternetten araştırarak veritabanı bağlantılarını yaptım, sorgulamaları falan ünide öğrendiğim yarım yamalak sql bilgilerime ek olarak internetten araştırdığım yardımlarla hallettim.
Kızmayın lütfen amacım sizi üzmek değil ama böyle yaptığınız çok belli. Öncelikle size önerim bu tip projelere başlarken mimariyi kafanızda tasarlamanız. Şu an projenin her yerinde SQL kodları var. (Attığınız örnek projenizi baz alıyorum.)

Sorun şu ki UI katmanının (Bu projede Forms) doğrudan veritabanına sorgu yapmaması gerekli. Bu size ilerleyen süreçte sorun yaratacak. Mesela bu sorunu çözmek için en basitinden Repository pattern kullanabilirsiniz. Ayrıca bağlantı sınıflarınızın elle örneğinin oluşturulması size problem yaratabilir. Bunların hepsinin belirli bir sağlayıcı etrafında gerçekleşmesi en sağlıklı olanıdır.

DependencyInjection, IoC Container ve AOP konularını araştırmanızı öneriyorum. Şimdilik gayet iyi işler yapıyorsunuz. Umarım hevesiniz kırılmaz, düzgün yazılımcılara ihtiyaç var.

Ayrıca en yakın zamanda WinForms’tan vazgeçip daha modern ürünlere yönelmelisiniz.

Eleştirilerinizin hepsi doğru yerde. Bu konudan bende şikayetçiyim. Bu en son yaptığım projede tek farklılık, veritabanı.cs isimli bir class üzerinden veritabanı bağlantısını açıp kapatmak oldu, yine her yerde sql kodları var sdaşfjşadsfa İşini düzgün yapıyor yapmasına da dediğiniz gibi çok karışık. Yazan ben olmama rağmen 5 dakika önce attığım sorgunun sonucunun nereye gittiğini aradığım, unuttuğum oluyordu :d

İş sektöründeki amacım C# dan ilerlemek değil aslında daha çok mobil merakım var. Görsel kısımlarda elle tutulur alanlar hoşuma gidiyor masaüstü veya mobil gibi. Bu aldığım işi hiç beklemiyordum, c# da yetkinliğim yoktu uğraşmadığım için, o github'daki projeme güvenerek aldım. Ortaya da eski projeme benzer bir sistem çıktı tabii, okurken üzülmedim hiç güldüm hatta birisi sonunda söyledi diye, sanırım duymaya ihtiyacım vardı lkjksdalkjfglskadjg
Bilgisayarım çok yeterli olmayınca yeni bilgisayar sipariş ettim, o geldikten sonra desktop mı (c#) mı mobil mi (kotlin) diye karar kıldıktan sonra tek bir alana yönelip, dediğiniz teknikleri öğrenmeye de ekstra özen göstereceğim. Her öneriniz için teşekkür ederim 👌👍

Ayda 300 TL iste, size sadece hosting parasina birakiyorum de.
Kabul etmezler hocam ki zaten direkt para olarak anlaştık, aylık abonelik falan olmayacak. Ki bunlarında üstüne benim paraya da ihtiyacım var, yeni bilgisayarı taksitle aldım maalum, aldığım para takside gidecek, yeni işler çıkar karşıma elbet.

Yeni konular

Geri
Yukarı