Programlama Başlangıç İçin Öğrenilmesi Gereken Dil Nedir?

Ben de aynı senin gibiyim arada hobi olarak ve kendimi geliştirmek için çalışıyorum. C# ile başladım C# nesneye yönelik görsel ağırlıklı bir programlama dili başlangıç için önerilir hem eğlenceli hem öğrenmesi kolay. Visual C# ile başla derim. Form application projeleriyle gerçekten eğlenirsin, dillerde tek sınır hayal gücün senin kapasitene bağlı para kazanma mevzusu da aynen arkadaşların dediği gibi şimdilik amacın çok çalışmak olsun bir dilde uzmanlaşır genel mantığı kaparsan diğer dillere geçiş yapınca zorlanmazsın. Başarılar, çok sabırlı olman gerekecek hemen sıkılıp pes etme geliştikçe seveceksin ve amacın para kazanmak olmasın mesleğinde en iyisi olmak olsun.

Adü de elektrik elektronik mühendisliği okuyorum mesela biz üniversitede c ile başladık.Ben sana C ile başlamanı tavsiye ederim.C Ailesi (C,C++,Visual C, C#) günümüzde en popüler programlama dillerindendir. Kullandığın çoğu program C# ile programlanmıştır. C bu aile içindeki en ilkel dildir. Amaaan ben ilkel dili ne yapıcam deme :). C yi yani temeli öğrendikten sonra diğer dilleri kolaylıkla kavrayacaksın emin ol. Programcılar ne kadar kazanıyor bi bilgim yok fakat herşey kendini geliştirmekle alakalı ne kadar kazanacağın, ekmek köfte ilişkisi gibi aynı ;)

Adü de elektrik elektronik mühendisliği okuyorum mesela biz üniversitede c ile başladık.Ben sana C ile başlamanı tavsiye ederim.C Ailesi (C,C++,Visual C, C#) günümüzde en popüler programlama dillerindendir. Kullandığın çoğu program C# ile programlanmıştır. C bu aile içindeki en ilkel dildir. Amaaan ben ilkel dili ne yapıcam deme :). C yi yani temeli öğrendikten sonra diğer dilleri kolaylıkla kavrayacaksın emin ol. Programcılar ne kadar kazanıyor bi bilgim yok fakat herşey kendini geliştirmekle alakalı ne kadar kazanacağın, ekmek köfte ilişkisi gibi aynı ;)
Üniversiteye gitmeden önce hiç programlama biliyor muydun?

Üniversiteye gitmeden önce hiç programlama biliyor muydun?
Programlama dersini almadan önce youtube dan c# ile ilgili yaklaşık 30 video izledim. Kendim basit programlar yazabiliyodum. Mesela hiç bir örneğe bakmadan vizeden aldığım notu girince finalden en az kaç almam gerektiğini gösteren bi program yazdım. Fakat dediğim gibi c temeldir. Başka bi arkadaşta bahsetmiş c ile pic programlama (c kodları ile mikrodenetleyicileri kodlayıp animasyonlu led devrelerinden tutta robot yapımına kadar.) gibi şeylerde yapabiliyorsun bi programcı mutlaka c yi bilmeli. Ama c ye veya herhangi bir programlama diline başlamadan önce algoritma ve akış diyagramlarını kavramalısın bunun için küçük bir araştırma yapabilirsin. Algoritma ve akış diyagramları hakkındada küçük bir açıklama yapayım programın işleme mantığını gösteren şematik çizimdir.

Visual Basic eski bir dildir. Sektörde yaygınlığı ve kullanımı kalmadı artık. Bunun yerine C# öğrenmenizi tavsiye ederim. C# bilen bir programcı ortalama 1500 TL ile işe başlayabiliyor.

Selamlar,
Daha önce bir arkadaşa yardımcı olmaya çalışmıştık. Genelde aynı konular işleniyor ama sen yine de bir göz at istersen.

https://www.technopat.net/sosyal/konu/programlama-Öğrenmek.171714/

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı