Programlama dili önerisi

8keyd

Decapat
Daha fazla  
Ben masaüstü uygulamalarında örneğin; Steam, Epic Games Launcher gibi profesyonel masastü yazılımları geliştirmek istiyorum. Şu anda C#'ta form yapıyorum ama C# masaüstünde(form uygulamaları) bana göre berbat çünkü performansı düşük. Araştırdığımda Java ve C++ kullanılıyor. Bu programlama dillerinde masaüstünde nasıl ve hangi dille devam etmeliyim. C++'ta tasarım vs bulamadım ama uygulamalarda C++ geçiyor.

Dil odaklı değil teknoloji odaklı öğrenmelisiniz. Başlangıçta profesyonel uygulamalar geliştirmek çok zordur çünkü büyük projeler ihtiyaçlarına göre sıfırdan tasarım yaparlar. Tek kişi başlangıç aşamasında teknik bilgiler ile durum içerisinden çıkılmaz hale gelir. Pati atarsınız adeta.
Size önerim frontend, backend sahibinde bilgi sahibi olmanızdır. Önce frontendin ihtiyaçlarını kavrarsanız backendde kaybolmazsınız. Herhangi bir teknoloji olabilir, eğer cross platform teknolojiler seçerseniz esneklik imkanınızda olur. JavaScript öğrenin mesela React. Biryandan Solid ve OOP prensiplerini uygulamalı öğrenirsiniz hem. Biraz uzun oldu laf kalabalığından dolayı kusura bakmayın

Dil odaklı değil teknoloji odaklı öğrenmelisiniz. Başlangıçta profesyonel uygulamalar geliştirmek çok zordur çünkü büyük projeler ihtiyaçlarına göre sıfırdan tasarım yaparlar. Tek kişi başlangıç aşamasında teknik bilgiler ile durum içerisinden çıkılmaz hale gelir. Pati atarsınız adeta.
Size önerim frontend, backend sahibinde bilgi sahibi olmanızdır. Önce frontendin ihtiyaçlarını kavrarsanız backendde kaybolmazsınız. Herhangi bir teknoloji olabilir, eğer cross platform teknolojiler seçerseniz esneklik imkanınızda olur. JavaScript öğrenin mesela React. Biryandan Solid ve OOP prensiplerini uygulamalı öğrenirsiniz hem. Biraz uzun oldu laf kalabalığından dolayı kusura bakmayın.

Frontendten bahsettiniz ama Frontend'i nasıl yapacağım bilmiyorum C++'ta frontend nasıl yaparım kaynak bulamıyorum. C++'ta Udemy kursu almıştım. O yüzden de biraz C++'a yöneliğim, eğer başlarsam ama Java hakkında gram bilgim yok. Bu arada frontend daha çok tasarım değil mi yanlış bilmiyorum. Backend de kullanıcının görmediği kısım.

Masaüstü applar yerine mobil App geliştirmeye yönelik çalışman daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Teknik lisedeyim bu senede Android Studio falan göreceğiz daha başlamadık ama oradan yavaş yavaş ilerleyeceğim zaten. Hatta arkadaşlarla oyun yapmayı falan planlıyoruz Unity'den ama böyle Launcher falan da yapıp, yaptığımız oyunları koymak daha cazip geliyor o yüzdende Launcher için daha performanslı bir uygulama geliştirmek istiyorum.

Bence başlangıç olarak JS dilini öğrenmelisin (terimler i öğrenmek için) sonra C dilini sonra ise C++ dilini öğrenebilirisn.

JS de sanırım başlangıç olarak önermişsiniz ama C# terimleri ögrenmek için yetersiz mi? C#'ta bence yeterli altyapı oluşturduğumu düşünüyorum. Sonra da C önermişsiniz çoğu forumda da C öneriyorlar sebebi nedir? Bana ne katabilir?

Son düzenleme:
Modern bir arayüze sahip bir masaüstü bir uygulama geliştirmek istiyorsan.
  • C# WPF
  • Electron.js
  • JavaFX (FXML ve CSS ile)
  • Yavaştan masaüstüne de gelmeye çalışan Flutter.

Yeni konular

Geri
Yukarı