Programlama Dili Tavsiyesi

Heinz Guderian

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bu sene hazırlık sınıfındayım ve elektrik elektronik mühendisliği öğrenci olacağım hazırlığı geçince kısmetse.
Hazırlık okurken aynı zamanda kalan vaktimi boş geçirmeyip, EE konusunda öğrendiklerimi programlama ile birleştirmek istiyorum. Mümkün olduğu taktirde CE ile çap yapmayı da düşünüyorum. Size danışmak istediğim konu şu hangi programla dilinden başlamamı önerirsiniz? Bugün CE dekanına sormuştum swift öğren demişti. Ben de C# kursu için sınava gireceğim yakında ama C# çok sıcak bakmadı başka bir hoca, bu da benim çok kararsız kalmama sebep oldu.
Bir de kodlama için kitaplar var ''KodLab'' gibi, bunları önerir misiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana kalırsa c# öğrenme. Ben de lisede öğrenmiştim. Çok önü kapalı bir dil ona benzer bir dil öğreniyim dersen java öğren. makina diline yakın olsun aynı zamanda da çok kullanım alanı olsun dersen phyton öğren. çabuk işler yapayım weble uğraşayaım dersen de javascript öğren. dil çoğu oyun motoruna uygun olsun dersen de c++. son olarak da mobil için java,swift gibi dilleri öğrenebilirsin.

C ya da MIPS gibi low level diller ogrenmek isine yarar. Swift sacma bir tercih bence EE icin. Oturup Apple ekosistemine program yazarak nasil bir EE gelisimi saglayacaksin ki.

Turkce kaynaktan ogrenme, herhangi bir konuda yazilan Kodlab kitabinin daha iyisini Ingilizce baska bir kitapta bulursun.

Java ya da C# fazla high level diller, senin hedefindeki sistemlerde ise yarama potansiyelleri dusuk.

Eger programlama hic bilmiyorsan, Python ile basla; ogrenince C ve MIPS ogrenirsin.
Direkt MIPS ile baslama, korkarsin : )
Ancak C ile baslayabilirsin.
Ingilizce bilmiyorsan, once Ingilizce ogren.

Bunlarin yanisira, MATLAB da ogrenmek isine yarayabilir ama zamani gelince onu zaten ogrenirsin.

Başlangıç C# ve benzeri nesne tabanlı programlama dilleri pek iyi olmayabilir. Zaten bir dili öğrenirken programlama mantığını öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek kolay. Başlangıç için önerimse Python ve ya C programlama dilidir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı