Programlama için laptop tavsiyesi

Yer
Eskisehir, Turkey
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar. Her anımda, her gittiğim yere götürmek ve götürdüğüm yerde programlama çalışmalarımı, derslerimi, makalelerimi yazabileceğim bilgisayar arayışındayım. Biraz araştırdım bir kaç bilgisayar buldum siz arkadaşlarımada sorayım istedim.

Amaçlarım neler ?
Bahsettiğim gibi java,php,okulda gördüğüm c dili, bloguma yazacağım makaleler, ders çalışmak vb gibi işleri yapacağım. Ara sırada kafa dağıtmak amaçlı dota 2,starcraft 2 gibi oyunlarda oynayacağım.(ultra grafik olması şart değil).

Kafamda ilk(egomunda yardımıyla sanırım) Apple Macbook pro 13" retine ekranlı olan 2.6 Ghz i5 işlemci, 8gb ram(bunu 16 yapmayı planlıyorum),İntel Iris Grafik,128gb ssd, olan sürümü 3499 lira(8gb ram) 16 gb ram olan versiyonu ise 4000 lira.

Şimdi donanımlara mantıken baktığında 4bin liraya güzel makinalar alabiliriz.(2.el şahin gibi).

Mesela MSI 3600 lira gibi bir fiyata şu bilgisayarı verebiliyor.[link=[url]http://www.pcdepo.com/msi-ge60-apache-pro-2pe-495xtr-notebook13]MSI[/url] GE60 [/link] bu bilgisayar ne kadar iyidir? Fİyatına göre bileşenleri çok iyi göründü. i7 4710HQ 16 gb ram 128 gb ssd gibi NVIDIA GeForce GTX 860m gibi ekran kartı var. Ve freedos. Linux kullanıyorum şuan ve windows kullanmayı planlamıyorum. Lazım gelen yerde virtualbox ile win kurdum oradan ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Düşündüğünde bu bilgisayar 3600 civarı fakat ram olsun işlemci olsun ekran kartı olsun kat kat daha iyi. Apple kasa inceliği ve OS X'e bu kadar para biçiyor. Buda kendimi enayi hissetmeme neden olmuyor değil bazı zamanlar..

Ama apple'ın o incecik kasası ve sadeliği göz alıcı değil diyemeyiz. Ve Mac OS X gerçekten güzel işletim sistemi. Stabil,kararlı(kimi zaman arızalı). Ne kadar bu kadar para verilmez densede insanı çekiyor.

Siz arkadaşlarım daha iyisini bilirsiniz. Sizlerden tavsiye istiyorum. Sırt çantama atıp, gittiğim yerde işlerimi görebilecek arada sırada eğlendirebilecek bir bilgisayar istiyorum. 3000-4000 Arası fiyat biçebiliriz. Apple al diyenler neden apple? Alma diyenler neden değil? Kısaca açıklayabilirlerse sevinirim :)

Selametle..

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı