Programlamaya hangi dil ile başlanmalı?

. Elbette asinalik saglar ama cogu yeni baslayan bu hataya dusuyor. Bu is basketbol degil, piano degil. Erken yasta baslamak bariz avantaj saglar ama erken yasta matematige - fen bilimlerine baslayacaksin; C++ dedigin sadece basit bir alet. Bunu izah etmeye calisiyorum.
Ben de bunu söylüyorum işte. Aynı şeylerden bahsediyoruz. Yararı olur mu diye sordum.

Bu cok yanlis. Saatligi 10$ a is yaptirdigin ucuz Hintli konumuyla karistiriyorsun meseleyi.
Kalifikasyon olarak Alman ile farkin yoksa compensation olarak da olmaz. Ayni pozisyona ayni kalifikasyona ayni maas verilir. Hintliyse 2 tik asagi para verin, Turkse 1000 Euro verip yollayin diye bir kafa yok. Bu bilgileri nereden ogreniyorsunuz bilmiyorum.
Tam 1000 euro verip yollama değil de yine de bir farkın olduğunu belirtmek istedim ki yine aynı şeyde hemfikiriz. Gidip görme imkanım olmadığı için yanlış da olsa internetten öğreniyorum.

Erken yasta programlama dili ogrenmenin seni kariyerinde ileriye tasiyacagini dusunmesen " iyi lisede okuyorum, yurt disi istiyorum; hangi dili ogreneyim" diye sorar misin?
Taşıyacağını düşünüyorum, sizden de fikrinizi almak istedim. Burada tuhaf bir durum yok ki zaten.

Cekilemeyecek ne var ki bunda?
Genel olarak önceki mesajınızın üslubuna bakınca "Ne saçma bir soru." gibi düşünüp cevapladığınızı düşündüm bu yüzden de öyle yazdım.

Ben de bunu söylüyorum işte. Aynı şeylerden bahsediyoruz. Yararı olur mu diye sordum.

Tam 1000 euro verip yollama değil de yine de bir farkın olduğunu belirtmek istedim ki yine aynı şeyde hemfikiriz. Gidip görme imkanım olmadığı için yanlış da olsa internetten öğreniyorum.

Taşıyacağını düşünüyorum, sizden de fikrinizi almak istedim. Burada tuhaf bir durum yok ki zaten.

Genel olarak önceki mesajınızın üslubuna bakınca "Ne saçma bir soru." gibi düşünüp cevapladığınızı düşündüm bu yüzden de öyle yazdım.

Sacma bulsam hic cevap vermem. Uzun uzun yaziyorum cunku bu cok fazla gordugum bir hata.

Insanlar erken yasta programlama ogrenmenin uzun vadede cok onemli farklar yaratacagina kendilerini inandirmis bir sekilde. Yok oyle bir sey. Once matematik alt yapin olacak, isletim sistemi, network, distributed systems vs alt yapin olacak ki sonra anlayacaksin neyin ne oldugunu.

Lisede programlama ogrenmemin faydasi olur mu?

-
Cok az. Universitede asinaligin olur, bazi seyleri ilk defa gormemis olursun ve bu kadar. Is hayatindaki seviyeye hic bir katkisi olmaz. Seni ileriye tasiyan sey universitede gerekli alt yapiyi kazandiktan sonraki ogrendiklerin olacak. Benzer hata ilk programlama dili icin de yapiliyor. Neyle basladiginin da uzun vadede etkisi minimal. Bir noktadan sonra programlama dili agnostik takilirsin.

Turk oldugum icin az maas verilir mi?

-
Kesinlikle hayir. Hatta bu buyuk bir suc. Sadece dava acarak bile US Federal mahkemesinden dunyanin parasini kaldirirsin. Ayni yetenek ayni pozisyonda ayni tecrube ile cok yakin maas alir.
Burada freelancer.com gibi sitelerde is yapan ucuzcu Hintli ve Cinlileri kastetmiyorum. Onlar muhendis degiller. Alaylilari konu disina aliyorum. Egitim seviyen dusukse maas skalan da duser.

-
Sen benim uslubumdan rahatsiz olmussun muhtemelen. Iyi bir kariyer istiyorsun ona gore de soru soruyorsun bunda yanlis bir sey yok. Dedigim gibi sacma oldugunu dusunsem hic cevaplamam.

O halde ne yapacagim?

-
Derslerine calis, saglam okula git. Derslerini yeteri seviyeye getirdigine inaniyorsan bos vakitlerinde programlama dili ogrenmenin de sana hic bir zarari yok. Ama 1 matematik neti daha az yapmana sebebiyet verecekse sinavda, ogrendigin programlama dilinin sana buyuk zarari var.

Sacma bulsam hic cevap vermem. Uzun uzun yaziyorum cunku bu cok fazla gordugum bir hata.

Insanlar erken yasta programlama ogrenmenin uzun vadede cok onemli farklar yaratacagina kendilerini inandirmis bir sekilde. Yok oyle bir sey. Once matematik alt yapin olacak, isletim sistemi, network, distributed systems vs alt yapin olacak ki sonra anlayacaksin neyin ne oldugunu.

Lisede programlama ogrenmemin faydasi olur mu?

-
Cok az. Universitede asinaligin olur, bazi seyleri ilk defa gormemis olursun ve bu kadar. Is hayatindaki seviyeye hic bir katkisi olmaz. Seni ileriye tasiyan sey universitede gerekli alt yapiyi kazandiktan sonraki ogrendiklerin olacak. Benzer hata ilk programlama dili icin de yapiliyor. Neyle basladiginin da uzun vadede etkisi minimal. Bir noktadan sonra programlama dili agnostik takilirsin.

Turk oldugum icin az maas verilir mi?

-
Kesinlikle hayir. Hatta bu buyuk bir suc. Sadece dava acarak bile US Federal mahkemesinden dunyanin parasini kaldirirsin. Ayni yetenek ayni pozisyonda ayni tecrube ile cok yakin maas alir.
Burada freelancer.com gibi sitelerde is yapan ucuzcu Hintli ve Cinlileri kastetmiyorum. Onlar muhendis degiller. Alaylilari konu disina aliyorum. Egitim seviyen dusukse maas skalan da duser.

-
Sen benim uslubumdan rahatsiz olmussun muhtemelen. Iyi bir kariyer istiyorsun ona gore de soru soruyorsun bunda yanlis bir sey yok. Dedigim gibi sacma oldugunu dusunsem hic cevaplamam.

O halde ne yapacagim?

-
Derslerine calis, saglam okula git. Derslerini yeteri seviyeye getirdigine inaniyorsan bos vakitlerinde programlama dili ogrenmenin de sana hic bir zarari yok. Ama 1 matematik neti daha az yapmana sebebiyet verecekse sinavda, ogrendigin programlama dilinin sana buyuk zarari var.
Abi baştan böyle cevap versen gıkımı çıkartmam zaten. 😀 Teşekkürler.

Çok teşekkür ederim.

Abi (abi diyorum, benden büyüksündür herhalde), bu düşünceyi nasıl kuruyorsunuz anlamıyorum. O kadar saçma bir şey yazmışsın ki normalde cevap da vermeyecektim ama sessiz kalmanın lüzumu yok.
Kendin de diyorsun ki diğer mühendislerle eşit ya da daha iyi eğitimin olduğunu ve daha iyi iş çıkardığını ispatlaman gerekecek. Ben de bunun için öğrenmek istiyorum. Kendimi geliştirip, birkaç adım öne çıkmak istiyorum. Bunu anlamayacak ne var.
Amaç yurt dışı ise onların verdiği eğitimi verebilen okullara gitmen gerekiyor demişsin. Evet, katılıyorum. Bu yüzden okulumda yeterli bir eğitim gördüğümü söyledim. Üniversitede de o 3-5 üniversiteye gireceğimden şüphen olmasın.
""Türkiye'de bir Mustafa var, çocuk lise mezunu ama acayip C# yaziyor; bence bunu alalim" diye bir şey yok. Futbol altyapisi degil bu.". Bunu nasıl bir düşünceyle yazdın hayret ediyorum. 🤣🤣. Öyle bir şey deneceğini ben dedim mi? Kendini iş mülakatı yapan birinin yerine koyabilirsen koy. İki aday var. Birisi yıllardır yazılımla uğraşıp kendini geliştirmeye çalışmış, üstüne üniversite okumuş. Diğeri de sadece üniversite okumuş, önceden hiç ilgilenmemiş. Hangisini alırsın? Mantığını kullanan bir insan önceden kendini geliştirmeye çalışıp yeni şeyler öğrenmeye aç olan kişiyi seçer.
Bir diğer saçmalık ise "ben lisede çok pis C++ öğrendim." diyen kişiyi kimse umursamaz durumu. Evet, tam olarak "ben lisede çok pis C++ öğrendim." diyen birisine egoist tavrından dolayı soğuk bakılabilir ama yazılımcıların, büyük şirketlerin kaptığı mühendislerin hepsi de "çok pis C++" bilen insanlar değil mi? Şaka gibisiniz gerçekten.
"Almanya'daki bir sirkette yazilim muhendisligi pozisyonuna basvurdugun zaman ayni pozisyona basvuran bir alman vatandasi yerine neden seni ise alsinlar?" kısmına da cevap vereyim. Mantığını kullanan ve bilgiye aç bir Z kuşağı üyesi olarak araştırma yapmayı severim. Almanya'daki bir şirkete başvuran bir alman ile Türk arasındaki en temel ve bariz fark fiyat farkı. Türklere, hintlere ya da diğer ülkelerden (genellikle ekonomisi Almanya kadar güçlü olmayan) başvuran kişilere çok daha az maaş teklif edilir. Yabancıya aynı iş çok daha ucuza yaptırılır. Üstelik alacağın vatandaş, senin verdiğin kriterlere uyuyor ve başvuru yapabiliyorsa bu demek olur ki alman arasında bir fark yok. Alman ile yabancıyı ayırman da ırkçılığa girer. Tabi bu söylediklerine göre sen Alman'ı seçerdin.
Yüksek lisans burs avantajlarından bahsetmiyorum diyorsun. Be abi, işime yarayacaksa zaten onda ya da başka burslarda yarayacak zaten. Umumi tuvalet sırasında okuduğum okula bakıp beni öne mi alacaklar?
Yazına genel olarak baktığımda "ben lisede çok pis C++ öğrendim, hepinizden iyiyim." diyecekmişim gibi bir ön yargın olduğunu görüyorum. Bu tavrın nedeni nedir? Çekememezlik desem saygısızlık olur, peki ne?

Burada yazan şey çok daha uzundu ama kısalttım. Mobil uygulama alanında kendimi geliştirmek istiyorum ve şu an C# ile başladım. Sizce bu dille devam etmeli miyim diye sormuştum kısaca.

İlk ingilizceyi sökte gerisi gelir zaten. İngilizce olmadan dönmüyor yazılım artık.

Programlamaya hangi dil ile başlanmalı?​

Ben hep Small Basic öneriyorum. Neden mi? Kapasiteleri olsa kendileri araştırırdı.

Yeni başlayan için de en kolayı bu. Bir de Scratch var, ama onun ile yaptığın programları başkaları ile doğrudan paylaşamıyorsun.

Bir de bu soruyu senden önce de en az Bir Milyon kişi sade burada açmıştı. Başka Forumlarda açılanları hiç saymıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı