Programlamaya hangi dil ile başlanmalı?

Hayir, yuksek lisans burs avantajlarindan bahsetmiyorum. O baska bir konu.

Almanya'daki bir sirkette yazilim muhendisligi pozisyonuna basvurdugun zaman ayni pozisyona basvuran bir Alman vatandasi yerine neden seni ise alsinlar?

"Ben lisede cok pis C++ ogrendim" -> Gecerli ve yeterli bir sebep degil. Hatta kimse umursamaz bunu.

Diger muhendislerl esit ya da daha iyi egitimin oldugunu ve daha iyi is cikarabildigini ispatlaman gerekecek.

Amac yurt disi ise ortama bir Alman, Amerikan ya da Rus muhendisin aldigi egitime paralel egitim verebilen bir yere gitmen gerekiyor. ( Bunu yapabilen zaten 3-5 okul var Türkiye'de )

"Türkiye'de bir Mustafa var, çocuk lise mezunu ama acayip C# yaziyor; bence bunu alalim" diye bir şey yok. Futbol altyapisi degil bu.

Dediklerinize katılıyorum lakin yazılım okulda öğrenilen bir şey değil eğer Almanya'daki şirket ırkçı değil ve idealist bir şirketse sizi yazılım bilginizle alacaktır mezun oldugunuz üniversite ile değil. TR de bile artık zeki işverenler diplomaya değil yazılım bilgisine bakıyorken dediğiniz biraz saçma olmuş bence.

C ile başla algoritmayı öğren ardından Cpp'e geçersin, bunları iyice kavradıktan sonra diğer diller çerez gibi gelir.

Dediklerinize katılıyorum lakin yazılım okulda öğrenilen bir şey değil eğer Almanya'daki şirket ırkçı değil ve idealist bir şirketse sizi yazılım bilginizle alacaktır mezun oldugunuz üniversite ile değil. TR de bile artık zeki işverenler diplomaya değil yazılım bilgisine bakıyorken dediğiniz biraz saçma olmuş bence.

Yazilimin okulda ogrenilmedigini neye gore iddia ediyorsun?
Computer Science departmanlarinda ne ogretiliyor mesela?

Bunu iddia eden insan saglam okulda okumadiysa itibar etmem. Alayliya sorarsan tabi ki sana yazilim okulda ogrenilmez diyecektir. Lise mezununa sorarsan tabi ki sana "Universite okumak bos is" diyecektir.

Okuldaki teorik bilgi tek basina yeterli degil, elbette ben X mezunuyum ise alin beni demen yeterli gelmez. Ama kimi sirketler universite mezunu degilsen HR mulakatina dahi cagirmaz seni. Sallamazlar direkt.

Iyi bir matematik - ingilizce -> ustune saglam CS egitimi -> Sonrasinda iyi sirketlerde saglam projelerde calismak -> basarili kariyer.

Etrafta gordugunuz basarili yazilimcilarinin ezici cogunlugunun gectigi yol bu.

Kaldi ki burada yurt disinda calismaktan bahsediyoruz. Sana universite mezunu olmadigin icin "kalifiye gocmen" statusu bile vermeyecekler, sacma sapan bir sey bu yazdigin.

Hollanda'da ornegin kalifiye gocmen olmadigin icin istedigin kadar mukemmel ol, verilebilecek maksimum brut ucretin sinirlamasi var. Devlet "lise mezunu gocmen getirmeyin" diyor resmen.

Ben hep Small Basic öneriyorum. Neden mi? Kapasiteleri olsa kendileri araştırırdı.

Yeni başlayan için de en kolayı bu. Bir de Scratch var, ama onun ile yaptığın programları başkaları ile doğrudan paylaşamıyorsun.

Bir de bu soruyu senden önce de en az Bir Milyon kişi sade burada açmıştı. Başka Forumlarda açılanları hiç saymıyorum.
Aynen. 🤣🤣

Yazilimin okulda ogrenilmedigini neye gore iddia ediyorsun?
Computer Science departmanlarinda ne ogretiliyor mesela?

Bunu iddia eden insan saglam okulda okumadiysa itibar etmem. Alayliya sorarsan tabii ki sana yazilim okulda ogrenilmez diyecektir. Lise mezununa sorarsan tabii ki sana "Universite okumak bos is" diyecektir.

Okuldaki teorik bilgi tek basina yeterli degil, elbette ben X mezunuyum ise alin beni demen yeterli gelmez. Ama kimi sirketler universite mezunu degilsen HR mulakatina dahi cagirmaz seni. Sallamazlar direkt.

Iyi bir matematik - İngilizce -> ustune saglam CS egitimi -> Sonrasinda iyi sirketlerde saglam projelerde calismak -> basarili kariyer.

Etrafta gordugunuz basarili yazilimcilarinin ezici cogunlugunun gectigi yol bu.

Kaldi ki burada yurt disinda calismaktan bahsediyoruz. Sana universite mezunu olmadigin için "kalifiye gocmen" statusu bile vermeyecekler, sacma sapan bir şey bu yazdigin.

Hollanda'da ornegin kalifiye gocmen olmadigin için istedigin kadar mukemmel ol, verilebilecek maksimum brut ucretin sinirlamasi var. Devlet "lise mezunu gocmen getirmeyin" diyor resmen.

Hocam birincisi ben yazılım dili için okul şart değil dedim matematik İngilizce için konuşmadım.
İkincisi olarak ben az maaş olur su bu diye de sorgulamadim ise girme konusunda görüşünüze yorum yaptım.
Üçüncü olarak diplomaya bakmiyordan kastım hangi üniversiteden olduğundan bahsettim hani siz demişsiniz ya belli başlı üniversiteler şöyle böyle buna ithafen söyledim sen en kotu yazilim mühendisliği üniversitesinden de mezu olduysan kendini geliştirdiysen bir yerlere gelirsin bunun bir sürü örneği var en kotu Fırat üniversitesinde okuyan birisi şu an Google da senior developer yani ben lise mezunu olun üniversite boş diye bir şey demedim galiba başka birinin mesajına okudunuz demedigim her şeye cevap vermişsiniz neyse iyi günler hocam

İnsanlar cevap vermekten sıkıldı ama siz her gün aynı başlığı açmaktan bıkmadınız, 1-2 sayfa geriye gitseniz aynı başlıktan yüzlerce bulabilirsiniz. Yazılımcı olmak istiyorsan araştırmacı olmalısın, eğer basit bir başlığı bire arayamıyorsan senden yazılımcı olmaz.

İnsanlar cevap vermekten sıkıldı ama siz her gün aynı başlığı açmaktan bıkmadınız, 1-2 sayfa geriye gitseniz aynı başlıktan yüzlerce bulabilirsiniz. Yazılımcı olmak istiyorsan araştırmacı olmalısın, eğer basit bir başlığı bire arayamıyorsan senden yazılımcı olmaz.
Sorunun aslında bir sürü başlığı okuduğumu, arkadaşlarıma sorduğumu, sonucunda da kafamın karıştığını belirtmiştim... Yargıçsınız sanırım?

Sacma bulsam hic cevap vermem. Uzun uzun yaziyorum cunku bu cok fazla gordugum bir hata.

Insanlar erken yasta programlama ogrenmenin uzun vadede cok onemli farklar yaratacagina kendilerini inandirmis bir sekilde. Yok oyle bir sey. Once matematik alt yapin olacak, isletim sistemi, network, distributed systems vs alt yapin olacak ki sonra anlayacaksin neyin ne oldugunu.

Lisede programlama ogrenmemin faydasi olur mu?

-
Cok az. Universitede asinaligin olur, bazi seyleri ilk defa gormemis olursun ve bu kadar. Is hayatindaki seviyeye hic bir katkisi olmaz. Seni ileriye tasiyan sey universitede gerekli alt yapiyi kazandiktan sonraki ogrendiklerin olacak. Benzer hata ilk programlama dili icin de yapiliyor. Neyle basladiginin da uzun vadede etkisi minimal. Bir noktadan sonra programlama dili agnostik takilirsin.

Turk oldugum icin az maas verilir mi?

-
Kesinlikle hayir. Hatta bu buyuk bir suc. Sadece dava acarak bile US Federal mahkemesinden dunyanin parasini kaldirirsin. Ayni yetenek ayni pozisyonda ayni tecrube ile cok yakin maas alir.
Burada freelancer.com gibi sitelerde is yapan ucuzcu Hintli ve Cinlileri kastetmiyorum. Onlar muhendis degiller. Alaylilari konu disina aliyorum. Egitim seviyen dusukse maas skalan da duser.

Genel olarak önceki mesajınızın üslubuna bakınca "Ne saçma bir soru." gibi düşünüp cevapladığınızı düşündüm bu yüzden de öyle yazdım.
Ben hep Small Basic öneriyorum. Neden mi? Kapasiteleri olsa kendileri araştırırdı.

Yeni başlayan için de en kolayı bu. Bir de Scratch var, ama onun ile yaptığın programları başkaları ile doğrudan paylaşamıyorsun.

Bir de bu soruyu senden önce de en az Bir Milyon kişi sade burada açmıştı. Başka Forumlarda açılanları hiç saymıyorum.

- Sen benim uslubumdan rahatsiz olmussun muhtemelen. Iyi bir kariyer istiyorsun ona gore de soru soruyorsun bunda yanlis bir sey yok. Dedigim gibi sacma oldugunu dusunsem hic cevaplamam.

O halde ne yapacagim?

-
Derslerine calis, saglam okula git. Derslerini yeteri seviyeye getirdigine inaniyorsan bos vakitlerinde programlama dili ogrenmenin de sana hic bir zarari yok. Ama 1 matematik neti daha az yapmana sebebiyet verecekse sinavda, ogrendigin programlama dilinin sana buyuk zarari var.
Hocam ama üniversiteye gitmeyip de çok iyi yerlere gelenler var. İlla üniversite şart mı? Hocam bir de programlama dili öğreneceğime matematik alt yapımı, distrubuted systems vb. alanlarda kendimi geliştirmem daha mı mantıklı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı