ProtonVPN, Protonmail ve Proton hizmetleri Türkiye'de Yasaklandı!

Onlarda bir alemmiş, kullanılamayan erişilemeyen bir hizmeti kullanmak için yine o hizmeti kullanmayı nasıl öneriyorlar. VPN kullanmak için VPN servisleri de çıkar yakında.
Bu mesajdan önce protokol değiştirmeyi önerdiler ve işe yaradı. ProtonVPN'i Stealth protokolünde kullanmaya devam edin demek istemiş.

Farklı metodlar olabilir ama sırayla hepsi engellenir gibime geliyor, dediğim gibi yakında resmi yasaklamada gelir, madem böyle ufaktan ufağa başladı engellemeler, muhtemelen test ediliyor. TT'den bir açıklama yaparlar belki ama tabi soran birileri olması lazım ki onlar da bir açıklama yapsın.

Ne açılmıyor ne de geç açılıyor, her zamanki gibi cillop vallahi bende :D

Eki Görüntüle 2045692

Ne açılmıyor ne de geç açılıyor, her zamanki gibi cillop vallahi bende :D

Ne güzel, hangi bölge orası bir baksınlar 😂 Şaka bir yana muhtemelen resmi bir yasak olmadığı için şu anda bazı bölgelerde denemeler yapılıyor. VPN'i komple yasaklamak, hem de bunu normal internet hizmetlerini ve yurt dışı sitelere erişimi aksatmadan yapabilmek tahmin ettiğim kadarıyla o kadar kolay olmayabilir, test ediyor olabilirler bilemiyorum tahminim bu bazı yerlerde çalışıyor bazı yerlerde problem varsa.

Surfshark ve Proton özelinde kalır mı acaba diye de düşünüyorum çünkü Surfshark paralı ama cihaz sınırı yok belki de çok fazla kullanıldığı için dikkat çekmiştir, Proton da aynı şekilde ücretsiz ve yaygın olduğu için hedeflenmiş olabilir ilk etapta.

Farklı metodlar olabilir ama sırayla hepsi engellenir gibime geliyor, dediğim gibi yakında resmi yasaklamada gelir, madem böyle ufaktan ufağa başladı engellemeler, muhtemelen test ediliyor. TT'den bir açıklama yaparlar belki ama tabi soran birileri olması lazım ki onlar da bir açıklama yapsın.
Aslında yıllardır VPN'ler engelleniyor, en azından siteleri engelleniyordu. Proton yasaklaması biraz daha kapsamlı olmuş. TunnelBear ve Hotspot Shield siteleri yıllardır engelli, TouchVPN de engelliydi ama açılmış.

Problem şu ki, eğer herhangi bir internet hizmeti suçlular tarafından kullanılıyorsa suçlulara karşı o hizmet sağlayıcılarla işbirliği yapmak yerine servis komple kapatılma yoluna gidiliyor. Oysa VPN'in kullanılabileceği tonla sebep var.

Örneğin suçlular telefon kullanıyor diye telefonları yasaklamak mı lazım? Tabi bu çok uç bir örnek oldu biliyorum. Ama neden telefon yasaklanmıyor çünkü suçlular tarafından telefon kullanıldığında bunu ilgili makamlar takip edebiliyor yani o konuda bir problem yok.

Suç amacıyla VPN kullanıldığında tespiti zor oluyor olabilir bunun da farkındayım ama bildiğim kadarıyla VPN firmalarının birçoğu log tutmadıklarını söyleseler bile eğer hizmetlerini kullanarak bir suç işlerseniz ve bu konuda devletler resmi bir talepte bulunursa o andan sonra sizinle ilgili log bilgilerini tutup paylaşabilirler (mantıken de böyle olması gayet doğal) hatta bunu servis kullanım şartlarına yazanlar da vardı diye hatırlıyorum,

Ama VPN'i komple yasaklayan ülkelerde, "Bu yöntemle kim uğraşacak, firmayla yazış onlar log tutmaya başlasın, sonra bize yollasın vs vs uzun hikaye, vakit kaybı, komple kapatalım" düşüncesi daha hızlı bir çözüm olarak görülüyor.

İyi de suçun sebebi VPN değil ki, bunun suçu engelleyeceğini düşünmek bana çok basit bir düşünce gibi geliyor.

Suç ve suçlular internet piyasada yokken de dünyada vardı. Aslında VPN kullanarak suç işleyebileceğini sanan ve rahat davranan suçluları yakalamak VPN hizmetlerini serbest bırakarak daha mümkün gibi geliyor bana :)

Herneyse bakalım ne olacak hepsi engellenecek mi yakında görürüz.

Geri
Yukarı