Rehber PS3 Overclock Rehberi

Eeries

Hectopat
Makaleler
1
Yer
AM4
PS3 için özel olarak geliştirilen RSX Boost ile RSX'i yani "GPU" overclocklanabiliyor, yardımcı olabilmesi adına kısa bir rehber hazırladım;

Oyunlarda FPS artışı ve 30 FPS'e kilitli oyunlarda FPS Drop'u azaltıyor veya önleyebiliyor, işlemi eğer doğru şekilde yapabilirseniz katkısı olacaktır.

Overclock işlemi PC'de olduğu gibi garantisi olan bir işlem değildir, o yüzden sorumluluk alamıyorum.

Cihazımız CFW desteklemeli. CECH 2504B'e kadar Fat ve Slim modelleri CFW ile kırılabiliyor. HEN ile kırılabilen Super Slim ve Slim modeller RSX Boost'dan CFW kurulamadığından haliyle yararlanamaz,

RSX dediğimiz PS3'ün GPU'su oluyor, modeller arasında NM farkı ile ayrıldı. NM değeri 90 olan modeller en ısınan ve soğutması kötü olan modellerdir, Overclock yaptığımızda destekleseler bile yüksek sıcaklıklara ulaşabilirler, FAT kasa kullanıyorsanız bu işlemleri daha dikkatli veya yapmamınızı öneririm.

Buradan cihazınızın RSX NM'ini öğrenmek mümkün;

CECHAxx - CECHHxx Modelleri arası 90 NM,
CECHJxx - CECH-20xx Modelleri arası 65 NM,
CECH-21xx - CECH-40xx Modelleri arası 40 NM,

Daha Detaylısı için; www.psdevwiki.com/ps3/RSX

1- Cihazımızın RSX'ini öğrendiğimize göre OC işlemlerine başlayabiliriz,

Öncelikle normal bir şekilde CFW kurmadan 4.88 veya 4.84 sürümlerinde kırma işlemini gerçekleştiriyoruz, (Overclock işlemi tamamen CFW kurmaktan ibaret, o yüzden CFW'yi normal bir kaynaktan alıp kurmuyoruz.)

Bu rehberde kırma işlemini baştan anlatmayacağım, bir sürü rehber Sosyal'de zaten mevcut.

CFW kurma kısmına geldiğimizde hem 4.84 Rebug, hem de 4.88 Evilnat için hazır OC ayarları sunuluyor;

Rebug'da bildiğiniz üzere REX ve D-REX versiyonları var, istediğiniz şekle göre indirebilirsin.
Evilnat'da ise 3 farklı Bellek Hızları sunuluyor, 1. linkte 600/750, 2. linkte 550/750 + 600/700 CFW sunulmuş.

Peki neden Rebug için farklı bellek hızları yok?
Overclock CFW'in içine enjekte edilen bir sistem, paylaşımı yapılmadığı için sunamıyorum.

Rebug 4.84.2 CFW ile kullanıcaklar için;
REX, 600/750 (GPU & RAM Bellek Hızları)
D-REX, 600/750 (GPU & RAM Bellek Hızları)

Evilnat 4.88.2 CFW ile kullanıcaklar için;
600/750 (GPU & RAM Bellek Hızları)
550/750 ve 600/700 (GPU & RAM Bellek Hızları)

2- Yukarıdan kendi CFW'imizi seçtiğimize göre, FAT32 bir bellek içine "PS3>UPDATE" yolunu oluşturalım, yukarıdaki linklerden edindiğimiz .PUP uzantılı dosyayı "UPDATE " klasörünün içine "PS3UPDAT.PUP" olarak düzenleyip bırakalım.

1654445552247.png

3- USB'yi PC'den çıkarıp PS3'e taktıktan sonra, "System Update" kısmından "Update via Storage Media" seçeneğine tıklayıp "OK" diyoruz.

1654445816684.png

4- İşlem tamamlandığında CFW düzgün bir şekilde kurulmuş olması gerekiyor, CFW'nin kurulduğunu görseldeki gibi Package Manager'den anlayabilirsiniz.

1654446034336.png

5- Test edebilmemiz için WebMAN ile gelen FPS sayacını aktifleştirebiliriz, L3+R3'e basarak açabilirsiniz.

1654446291202.png

6- Overclock yaptıktan sonra fan ayarları kesinlikle tekrardan yapılmalı, WebMAN ile sıcaklıları takip edip ona göre fan ayarı yapabilirsiniz, PS3'ünüz model ve RSX NM'ine göre 3-5 derece sıcaklık artışı yaşayabilirsiniz.

Takıldığınız noktalarda buradan yardım isteyebilirsiniz, her zaman yardımcı olmaya çalışırım.

Son düzenleme:
Üniversite için PS3/4 ne varsa sattım, laptop aldım, yerine de koyamıyorum. Ps3'u 400, PS4'ü 1500'den satmıştım.

GTA 5'i oynanabilir bir hale getirirse çok başarılı iş olur.

GTA 5'i oynanabilir bir hale getirirse çok başarılı iş olur.
30 FPS'i daha rahat görebilirsin diye umuyorum, kendim test edemedim ama baya bir kaynak var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

kral linkler ölmüş elinde fw varsa drivea falan atabilir misin rica etsem?

Kaynak olarak gösterdiğim konuda linkler duruyor, kontrol ettim indirilebilir durumda.

Kaynak olarak gösterdiğim konuda linkler duruyor, kontrol ettim indirilebilir durumda.

Eğer bilginiz varsa 550 675i nasıl uygulayabileceğimi anlatabilir misiniz? - 2004a Slim - 4.90 evilnat OC kullanıyorum şu an.

Geri
Yukarı