PS4 Pro vs Xbox Series S

Pardon ne olarak bir adım önde tam olarak açıklar mısın?
1) Gamepass ile gereksiz para vermek yok.
2) Windows bilgisayar ile bağlantılı.
3) Daha optimize.
4) Daha kaliteli oyunlar var.
5) Daha geniş bir oyun kütüphanesinde sahip.
6) Çok güncel ve stabil.
7) 2K desteği mevcut.
8) SSD depolamaya sahip.

Yeterli mi?

1) Game Pass ile gereksiz para vermek yok.

Game Pass indie çöplüğü PS'nin yeni spartacus sistemi yeni çıkmasına rağmen çok daha kaliteli oyunlara erişim sağlıyor.

2) Windows bilgisayar ile bağlantılı.

Bilgisayara bağlantılı dediğiniz şey Game Pass sistemi ise doğru ancak buradaki karşılaştırma iki cihaz karşılaştırması.

3) Daha optimize.

Daha optimize derken her oyunda Xbox 4K 60 FPS mi veriyor demek istiyorsunuz. Tam anlayamadım.

4) Daha kaliteli oyunlar var.

Hangi oyunlar daha kaliteli Forza ve Halo Gears of War'dan başka hangi oyunu oynamak için Xbox alınır yazar mısınız?
Daha doğrusu Xbox konsolunu sattıran bir oyun söylerimsiniz?

5) Daha geniş bir oyun kütüphanesinde sahip.

Yine Game Pass'den bahsediyorsanız yeni çıkan PS Plus sisteminde daha çok oyun var.

6) Çok güncel ve stabil.

Güncelden kastınız PS4 güncelleme mi almıyor bir işinizi mi görmüyor.
Sunu diyorsanız daha güncel teknolojiye sahip onda haklısınız.

7) 2K desteği mevcut.

PS4 Pro da 2 k destek yok mu?
Ya da 4K mı yazmak istediniz?

8) SSD depolamaya sahip.

Evet burada PS4 Pro'dan önde olduğunu kabul ediyorum.

Ben iki cihazıda kullanmış birisi olarak yukarıda en çok Game Pass'e güvenilmiş ama Game Pass çok kötü içinde sadece 428 adet oyun var 100 tanesi bağımsız 71 tanesi EA Play.
Benim kendi PSN kütüphanem Game Pass'den daha çok kaliteli oyun ve daha geniş bir kütüphaneye sahibim.
İki cihaz karşılaştırma konusu bu iki cihaz olarak Xbox performans olarak biraz önde olduğunu kabul ediyorum.
Sadece yeterli mi diyecek kadar bir fark yok konsolun özel bir oyunu yok söyle bir oyun çıkmış Xbox alayım de bu oyunu oynayayım diyeceğimiz bir şey yok.

Game Pass indie çöplüğü PS'nin yeni spartacus sistemi yeni çıkmasına rağmen çok daha kaliteli oyunlara erişim sağlıyor.

Bilgisayara bağlantılı dediğiniz şey Game Pass sistemi ise doğru ancak buradaki karşılaştırma iki cihaz karşılaştırması.

Daha optimize derken her oyunda Xbox 4K 60 FPS mi veriyor demek istiyorsunuz. Tam anlayamadım.

Hangi oyunlar daha kaliteli Forza ve Halo Gears of War'dan başka hangi oyunu oynamak için Xbox alınır yazar mısınız?
Daha doğrusu Xbox konsolunu sattıran bir oyun söylerimsiniz?

Yine Game Pass'den bahsediyorsanız yeni çıkan PS Plus sisteminde daha çok oyun var.

Güncelden kastınız PS4 güncelleme mi almıyor bir işinizi mi görmüyor.
Sunu diyorsanız daha güncel teknolojiye sahip onda haklısınız.

PS4 Pro da 2 k destek yok mu?
Ya da 4K mı yazmak istediniz?

Evet burada PS4 Pro'dan önde olduğunu kabul ediyorum.

Ben iki cihazıda kullanmış birisi olarak yukarıda en çok Game Pass'e güvenilmiş ama Game Pass çok kötü içinde sadece 428 adet oyun var 100 tanesi bağımsız 71 tanesi EA Play.
Benim kendi PSN kütüphanem Game Pass'den daha çok kaliteli oyun ve daha geniş bir kütüphaneye sahibim.
İki cihaz karşılaştırma konusu bu iki cihaz olarak Xbox performans olarak biraz önde olduğunu kabul ediyorum.
Sadece yeterli mi diyecek kadar bir fark yok konsolun özel bir oyunu yok söyle bir oyun çıkmış Xbox alayım de bu oyunu oynayayım diyeceğimiz bir şey yok.
Ancak her şey bundan ibaret değil. Mali açıdan düşünürseniz ve PS4 oyunlarının ve PS Plus'ın fiyatını da göz önüne alırsanız Xbox gerçekten avantajlı.

Ancak her şey bundan ibaret değil. Mali açıdan düşünürseniz ve PS4 oyunlarının ve PS Plus'ın fiyatını da göz önüne alırsanız Xbox gerçekten avantajlı.

Bence siz oyun fiyatlarını hep Media market ve Vatan Bilgisayar gibi yerlerdeki fiyatları baz alınıyor.
Bence siz hiç PS oyun satan yerlere uğramamışsınız.
PS Plus yeni hali spartacus bence Game Pass'den çok daha başarılı.
İkinci el harizon forbidden West aldım 300 liraya oynadıktan sonra 200 liraya geri sat 100 liraya oyunu kiralamış oluyorsunuz.
Bu kadar basit

Benim kendi fikrim Playstation 4 pro. Kesinlikle PlayStation daha iyi bana göre. Gerek kolları, gerek ps3'ün tasarımı. Xbox sevmiyorum. Kollarını falan.

Aylık 30 tl vererek istediğin oyunu oynamak yerine 300 tl'ye oyun alıp kısa süreliğine oynayıp geri satmakla uğraşmak daha avantajlı (!) olsa gerek. Ayrıca GamePass üzerinde Xbox için yapılmış oyunların neredeyse tümünün bulunduğunu bilmiyorsunuz galiba. PsPlus hala çok pahalı ve yetersiz. Bence bi Xbox GamePass ve PsPlus arasındaki farkı araştırın, sonrasında körü körüne yorum yapmaktan vazgeçip, bu "PS Fanlığı"nı bırakın.
Bence siz oyun fiyatlarını hep Media market ve Vatan Bilgisayar gibi yerlerdeki fiyatları baz alınıyor.
Bence siz hiç PS oyun satan yerlere uğramamışsınız.
PS Plus yeni hali spartacus bence Game Pass'den çok daha başarılı.
İkinci el harizon forbidden West aldım 300 liraya oynadıktan sonra 200 liraya geri sat 100 liraya oyunu kiralamış oluyorsunuz.
Bu kadar basit.

Oyunlara para vermekten korkuyorum, oyunlar hala daha benim için para harcanılması gereken eğlence araçları değiller o nedenle vasat oyunlara razıyım diyorsan Xbox tercih edebilirsin.

Oynadığım oyun kaliteli olduğu sürece verdiğim paranın pek bir önemi yok, ben başyapıt görmek istiyorum demek istiyorsan Playstation rakipsiz.

İndie çöplüğü diye bir şey yok da (Hollow Knight'ı Far Cry 6'ya tercih ederim çünkü) hadi var diyelim. Şunu diyene kadar halihazırdaki PS Now kütüphanesine baksanız da öyle konuşsanız. Asıl indie çöplüğü neresiymiş o zaman daha rahat anlarsınız. Girmişken oyunların sistemden çıkış sıklığına da bakın. PS, kendi stüdyolarının oyunlarını bile PS Now üzerinde kalıcı olarak tutmuyor. PS diyince akla gelen 5-6 oyun harici kalan üçüncü parti yapımların hiçbirinde Spartacus GP'nin eline su dökemez, dökemeyecek de zaten. Bir RDR2, AC Valhalla eklemekle olay bitmiyor. Forbidden West'e hala 700 papel bayılmak zorunda kaldıktan sonra hiçbir manası yok. Hiç PS oynamamış bir insan için devrim niteliğinde olan exc.'leri oynamak mantıklı, fakat kalan oyunlar açısından hiçbir şey vaat etmiyor. Mesela bu sisteme Kotor remake ne zaman geliyor? Wolverine ne zaman geliyor? MGS Remake ne zaman geliyor?

XBOX öne geçmiş olmasa, PS'den böyle bir atak gelmezdi.

İndie çöplüğü diye bir şey yok da (Hollow Knight'ı Far Cry 6'ya tercih ederim çünkü) hadi var diyelim. Şunu diyene kadar halihazırdaki PS Now kütüphanesine baksanız da öyle konuşsanız. Asıl indie çöplüğü neresiymiş o zaman daha rahat anlarsınız. Girmişken oyunların sistemden çıkış sıklığına da bakın. PS, kendi stüdyolarının oyunlarını bile PS Now üzerinde kalıcı olarak tutmuyor. PS deyince akla gelen 5-6 oyun harici kalan üçüncü parti yapımların hiçbirinde Spartacus GP'nin eline su dökemez, dökemeyecek de zaten. Bir RDR2, AC Valhalla eklemekle olay bitmiyor. Forbidden West'e hala 700 papel bayılmak zorunda kaldıktan sonra hiçbir manası yok. Hiç PS oynamamış bir insan için devrim niteliğinde olan exc.'leri oynamak mantıklı, fakat kalan oyunlar açısından hiçbir şey vaat etmiyor. Mesela bu sisteme Kotor remake ne zaman geliyor? Wolverine ne zaman geliyor? MGS Remake ne zaman geliyor?

Xbox öne geçmiş olmasa, PS'den böyle bir atak gelmezdi.

Spartacus yeni bir sistem bu kadar kaliteli oyun verdiyse gelişince çok daha iyi olacağına eminim.
Bence siz spartacus oyunlarına bakmamışsınız Game Pass'den fazla bile oyun olması yeterli Ubisoft classic falan da var Game Pass yıllardır var olan bir sistem 400 oyunun üstüne daha yeni çıktı.
Forbidden West'e gelince 700 çok para değil mi? Evet o zaman git kardeşim benim gibi 300 liraya PS4 CD'sini al PS5 tak dilediğince oyna oynaman bitti mi? 300 liraya aldığını git sarı site de ya da kırmızı siteden ikinci el al yok güvenemediniz mi? O zaman İstanbul'da kadıköy'de CD alıp satan mağazalar var ikinci el satıyorlar gidersiniz 350-400 liraya alırsınız. Oynadıktan sonra geri 100 lira düşüğüne satarsınız.
Aslında ikinci el sistemi ile oyunlar çok daha uyguna geliyor.
Game Pass aynı şekilde giderse konsol tarafını kaybedecek PC tarafını bilmem.
Şöyle ülkemizde hala en fazla satılan konsol PS ürünleri bu sistemle çok daha fazla satılacaktır.

Spartacus yeni bir sistem bu kadar kaliteli oyun verdiyse gelişince çok daha iyi olacağına eminim.
Bence siz spartacus oyunlarına bakmamışsınız Game Pass'den fazla bile oyun olması yeterli Ubisoft classic falan da var Game Pass yıllardır var olan bir sistem 400 oyunun üstüne daha yeni çıktı.
Forbidden West'e gelince 700 çok para değil mi? Evet o zaman git kardeşim benim gibi 300 liraya PS4 CD'sini al PS5 tak dilediğince oyna oynaman bitti mi? 300 liraya aldığını git sarı site de ya da kırmızı siteden ikinci el al yok güvenemediniz mi? O zaman İstanbul'da kadıköy'de CD alıp satan mağazalar var ikinci el satıyorlar gidersiniz 350-400 liraya alırsınız. Oynadıktan sonra geri 100 lira düşüğüne satarsınız.
Aslında ikinci el sistemi ile oyunlar çok daha uyguna geliyor.
Game Pass aynı şekilde giderse konsol tarafını kaybedecek PC tarafını bilmem.
Şöyle ülkemizde hala en fazla satılan konsol PS ürünleri bu sistemle çok daha fazla satılacaktır.
Gelişince tabii ki daha iyi olacak da abartıyorsunuz. Spartacus oyunları birincisi daha belli değil. PS Now oyunları belli, onların hepsi gelecektir, üstüne de Sony bir şeyler serpiştirir. PS Now kütüphanesine bakın, sonra konuşalım. Fazla oyun olmasının bir manası yok. Hem indie çöplüğü tabirini kullanıp, hem de ''daha fazla oyunu var bu bile yeterli'' diyorsunuz.

Dediğim gibi Spartacus'un oyunları daha belli değil. En üst tier'daki oyunları gösterdiler ki yeni çıkış yapacak bir sistemin 2D platformer ile çıkış yapacak hali yok. Tabii ki ilk başlarda ''bu kadar kaliteli oyunlar'' olacak. Önemli olan şey, bu oyunlar sistemde ne kadar kalacak? Mesela Shadow Warrior 3 geldi çıkış yaptığı gibi PS Now'a. Sonraki ay kalkıyor. 1 yıl dahi kalmadan şutlanıyor servisten ki bu yeni çıkan bir oyun. Nisan ayı içinde en az 15 oyun servisten çıktı. SEGA oyunlarının da neredeyse tamamı çıktı. Oyunların kalış süresi düşük, çıkan oyun sayısı fazla. Sony kendi oyununu (TLOU2) dahi sabit tutmadı bu serviste.

Söylediğim oyunların gelmesinin çıkışlarından asgari 1.5-2 sene sonrası var rahat. 700 TL pahalı. Day 1 access'in karşılığı, 2. elci CD'ciden oyun almak değil. Bu ikisini kıyaslamanız bence mantıksız. Kaldı ki daha önceden PS kullanıcısı olan bir insana hiçbir şey vaat etmiyor bu sistem. TLOU 1 (2 yok bile) God of War'ı zaten oynamış insan ne yapacak, dönüp dönüp Spider-man'de mi takılacak? Bu sistemin kazananı, daha önceden eline PS almamış insanlar olabilir. Onlar da exc.'leri oynadıktan sonra, yeni gelen exc.'lere asgari 700 TL vermek zorunda kalınca pek sıcak bakmaz PS'e. Kaldı ki 350-400 TL çok ucuzmuş gibi söylüyorsunuz. O paraya 1-1.5 sene Game Pass alıyorum ben.

Game Pass konsolu falan kaybetmeyecek, hayal görüyorsunuz. PS, zaten var olan sistemini ''PS Plus'' adı altında birleştirdi diye, XBOX nasıl kaybediyor? Bu sistem zaten vardı. Yeni hiçbir şey yok ortada, eklenen bazı oyunlar hariç. XBOX şuanda fersah fersah önde. GP'de 2022-2023 içinde çıkış yapacak oyunlara ilk günden erişim sağlanırken, PS+'da KoTor Remake almak isteyen insan için dünyanın parası harcanacak. En basitinden yakın zamanda Plague Tale: Requiem geliyor. PS'de çıkış fiyatı ne olur bakarsınız.

Şunu da söyleyeyim, Sony zaten day 1 access yapamaz, ben burada eleştirmiyorum Sony'i. Sony, oyunlarına çok fazla para harcayan ve net gelir elde etmesi gereken bir firma. Microsoft gibi bir dev ile kapışması bütçe bakımından olanaksız. Sadece bu sistemi ''GP killer'' olarak sunduğunuz zaman, bu zamana kadar niye öldürememiş GP'yi diye sorarım size.

Geri
Yukarı