PS5 vs 15 bin TL'ye sistem toplama

Arkadaşlar öncelikle bende PS5 var. Şu an daha yeni aldım 15k civarından. Aşağı yukarı 1 yıl sonra PS5 satıp PS5 fiyatlarında bir PC alınır mı? Yoksa konsoldan devam mı? Ben hikayeli oyunları futbol oyunları vs konsolda daha çok seviyorum. Ama PS PC kadar özgür değil. Zaten PS4'den sonra 5 de tarayıcıda kalktı. Artık ya video izleyebiliyorum ya da oyun oynayabiliyorum. İşte bu noktada bilgisayar cazip geliyor fakat bir yandan da PS5'den ayrılmak istemiyorum. Çok arada kaldığım için size danışmak istedim. Tavsiyelerinizi isterim. Şimdiden teşekkürler.
Programlama, muhendislik gibi ozel islem gucu gerektiren islerin yoksa su an galiba Macbook kullaniyorsun onunla devam et yanina PS5 kullan.

15 bine değil belki de 16 bine 3060'lı ve 6700XTLI sistemler var bu kartlar 1080p ultrada yüksek FPS verebilecek kartlar ayrıca 6700XT'ye 2K deniliyor bu zamanda.

Hocam 16 bine 3060'lı sistemler var evet ama genel itibari ile 3060'lı sistemler 18 20 bin civarına satılıyor kaldı ki 3060 şu anki bazı oyunlarda RDR2 Cyberpunk Dying Light 2 gibi zorlanıyor 1080P'de 2 sene hadi 3 sene sonraki oyunları 60 FPS oynatamayacağı bir gerçek ama PS5 5 sene yüksek ayarlarda toplam 8 9 sene oyunları oynatacak bir alet oyunlar zaten konsollara göre optimize ediliyor çıkan her oyun önce konsola geliyor bunu düşünerek fikrimi belirttim

PS5 8K oyun oynatıyor...

PS5 için en az PS5 fiyatında monitör gerekiyor.

3090'da 8K oynatıyor ama 25 FPS 8K için teknoloji gelişmedi daha erken

Hocam 16 bine 3060'lı sistemler var evet ama genel itibari ile 3060'lı sistemler 18 20 bin civarına satılıyor kaldı ki 3060 şu anki bazı oyunlarda RDR2 Cyberpunk Dying Light 2 gibi zorlanıyor 1080P'de 2 sene hadi 3 sene sonraki oyunları 60 FPS oynatamayacağı bir gerçek ama PS5 5 sene yüksek ayarlarda toplam 8 9 sene oyunları oynatacak bir alet oyunlar zaten konsollara göre optimize ediliyor çıkan her oyun önce konsola geliyor bunu düşünerek fikrimi belirttim

3090'da 8K oynatıyor ama 25 FPS 8K için teknoloji gelişmedi daha erken

Zaten 8 k oynayamazsınız ki, en ucuz 8K monitör 100k.

kaldı ki 3060 şu anki bazı oyunlarda RDR2 Cyberpunk Dying Light 2 gibi zorlanıyor 1080P'de 2 sene hadi 3 sene sonraki oyunları 60 FPS oynatamayacağı bir gerçek
Zaten bu yüzden DLSS gibi teknolojiler geliştiriliyor kaldı ki RTX 3060 Dying Light 2, RDR 2, Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda 1080P'de zorlanmıyor.

Seneye 4000 serisi falan gelcek uygun fiyattan yakalanırsa geçilir yani her türlü Pc avantajlı ama seneye de exc. oyunlar gelmeye başlar yavaş yavaş spider man 2, uncharted,Last of us 3 falan gelmeye başlar.

Xbox Series X kullanıcısıyım. Sizin konsolun aksine tarayıcı olmasına rağmen yine de bilgisayar kadar özgür hissettirmiyor. Eğer laptopu satıp da konsol alsaydım pişman olabilirdim. Çünkü oyundan çıkar çıkmaz hemen bilgisayara geçiyorum. Hem PC hem de konsol lazım. İkisini bir arada kullanmak gerekiyor. Bizde fiyat dezavantajı olduğundan o mu bu mu diye tartışıyoruz. Normalde hepsinin olması lazım. Konsolda oyun, Netflix, Prime Video, YouTube dışında bir şey yapamıyorum. Bir de kullanmadığım bunlara benzer uygulamalar var.

Konsolun güzelliğine gelecek olursak, ben bu yıla kadar PS2 hariç konsol kullanmamıştım. Konsolla tanışmak istedim ve Game Pass olması nedeniyle de 2022 Mayıs ayında Xbox aldım. O zaman PS Plus yoktu. PS Plus o zaman çıksaydı kesinlikle PS5 alırdım.

Konsol Avantajları:
  • Konsol bilgisayara göre daha uzun ömürlüdür. 2013 yılında aldığın bir PC'ye bugün çıkan oyunları oynatamazsın. Ancak 2013 yılında piyasaya sürülen PS4'e bugün oyun çıkıyor.
  • Konsol oyunlarında, bilgisayardakiler kadar bug ve diğer hatalar yok. Konsolda çok fazla hatayla karşılaşmadım. Ancak bilgisayarda birçok acı tecrübem mevcut. Mesela Assassin's Creed Origins'i PC yerine ilk konsolda oynamak isterdim. PC'de bug dolu.
  • Oyunlar bilgisayara nazaran konsola daha erken çıkar. Özellikle PS özel oyunları bilgisayara yıllar sonra geliyor. Şimdi konsolda oynamak dururken 2 yıl God of War beklemek hoş değil. Sırf PS özel oyunları nedeniyle Xbox dururken bir de PS5 almak aklımın bir köşesinde duruyor. PS5 Pro çıkmasını bekliyorum.
Konsol Dezavantajı:
  • Oyun fiyatları PC'den daha yüksek. X oyunu PC'ye 1 liradan çıkıyorsa konsola 1,5 veya 2 liradan çıkıyor. Bunu genelde kardeşlik sistemiyle veya oyunları alıp satarak çözüyorlar. Ancak rahatlamak adına oynadığımız oyunlarla o kadar al sat uğraşı yapmak insanı bayıyor.

Geri
Yukarı