Psikoloğa nasıl gidilir?

OKB işte, sürekli tekrarlamalar vesaire ileri dereceydim ben, mesela bir şişeye vurmazsam içimde kalır 100 metre bile olsa geri döner vurup giderdim, yani kendi içimde bitirdim bu takıntıları iyi ki bitirmişim, hayat kalitem arttı, ancak normal insanlardaki gibi yine az takıntı var ama bunlar o takıntıların yanında hiçbir şey.
Hocam ben arkadaşlarla bi tartışma yaşadıydım ve yakın sandığım biriydi benle ortaokul arkadaşımla bir olup dalga geçtiler bende cevap verdim ama olay kafama takıldı. Acaba okul açılınca bir şey olur mu diye. Psikoloğa gerek var mı?

Hocam ben arkadaşlarla bir tartışma yaşadıydım ve yakın sandığım biriydi benimle ortaokul arkadaşımla bir olup dalga geçtiler bende cevap verdim ama olay kafama takıldı. Acaba okul açılınca bir şey olur mu diye. Psikoloğa gerek var mı?

Şöyle diyeyim, günlük yaşamda her zaman ne olacağını bilemeyebilirsin ve neden olduğunu kafanda düşünüp durabilirsin. Takıntı yani OKB denilen şey daha çok bir hastalıktır. Psikiyatrik hastalıklar genelde günlük hayattaki işlevi bozan şeylerden oluşur. Mesela sırf bu düşünceler yüzünden işleviniz bozuluyor mu, yapacağınız işi yapamadığınız, performansınızın düştüğü oluyor mu? Açıkçası dediğim gibi psikiyatriste gitmeden psikoloğa gidebileceğinizi düşünmüyorum yönlendirmesi gerekiyor. Psikiyatristin de bu tarz sebepler yüzünden yönlendireceğini sanmıyorum. Genellikle ağır vakalar vb. devlette gitmesi daha doğrudur. Özele gidebilirsiniz eğer yapamıyorsanız derdinizi güvendiğiniz kişilere anlatıp rahatlayabilirsiniz. Genellikle insanlar hayatındaki çok inişli ya da çıkışlı olayları başkalarına anlatmayınca kafalarında kendi kendilerine anlatırlar ve bu bir süre böyle gidebilir.

Şöyle diyeyim, günlük yaşamda her zaman ne olacağını bilemeyebilirsin ve neden olduğunu kafanda düşünüp durabilirsin. Takıntı yani OKB denilen şey daha çok bir hastalıktır. Psikiyatrik hastalıklar genelde günlük hayattaki işlevi bozan şeylerden oluşur. Mesela sırf bu düşünceler yüzünden işleviniz bozuluyor mu, yapacağınız işi yapamadığınız, performansınızın düştüğü oluyor mu? Açıkçası dediğim gibi psikiyatriste gitmeden psikoloğa gidebileceğinizi düşünmüyorum yönlendirmesi gerekiyor. Psikiyatristin de bu tarz sebepler yüzünden yönlendireceğini sanmıyorum. Genellikle ağır vakalar vb. devlette gitmesi daha doğrudur. Özele gidebilirsiniz eğer yapamıyorsanız derdinizi güvendiğiniz kişilere anlatıp rahatlayabilirsiniz. Genellikle insanlar hayatındaki çok inişli ya da çıkışlı olayları başkalarına anlatmayınca kafalarında kendi kendilerine anlatırlar ve bu bir süre böyle gidebilir.
Yok hocam sadece rahatken, boşken falan aklıma takılıyor.

Psikolog ilaç yazamıyor bu arada bilginiz olsun. Psikolog sizi psikiyatriye yönlendirir, ilaç durumu varsa psikiyatri yazar.

Ayrıca teşhisi burada kimse koyamaz. Uzman bir psikolog veya psikiyatri tarafından tedavi edilmelisiniz.

Devlete gidilmez diye bir şey yok her yerde aynı değil ben devlette psikiyatri tedavi görüyorum bende de panik atak kaygı bozukluğu falan var ilk gittiğim de bende herkesin yazdığı yazıları okudum devlette 5 dakika dinliyor ilaç veriyor gibisinden ama gittiğim hastane ve doktorum çok iyi 1 saat dinledi detaylıca form falan doldurduk beraber sonra ilaç verdi haftaya çağırdı gideceğim yine yani tamamen hastaneye ve doktora bağlı şeyler bunlar

Hocam ben arkadaşlarla bi tartışma yaşadıydım ve yakın sandığım biriydi benle ortaokul arkadaşımla bir olup dalga geçtiler bende cevap verdim ama olay kafama takıldı. Acaba okul açılınca bir şey olur mu diye. Psikoloğa gerek var mı?
Bu kadar basit bir şeyi için gitmek sence mantıklı mı? bende okb hastasısın sandım, ama bu kadar basit bir şeyi de kafana takabiliyor isen bu da sıkıntı, sana kalmış dostum istiyorsan git.

Yeni konular

Geri
Yukarı