Psikoloğa gitmeden nasıl mental sağlık düzeltilir?

heartagram

Decapat
Aylardır bu şekildeyim. Bu sene mezun senem ve derslere odaklanamıyorum bile. Ailemle aram zaten çok kötü sürekli hakaret edip duruyorlar kimse arkamda durmuyor. Hiçbir şekilde iyi hissetmiyorum kendimi fazla yorgunluk var sadece. Bazen okumasam mi diyorum sırf doğru düzgün odaklanıp çalışamıyorum diye. Şurada 200 gün kaldı dediğim gibi nasıl moralimi düzeltebilirim? Sadece eğer siz de yaşamıșsanız nasıl atlatıyorsunuz cevap verirseniz sevinirim.

Not:Müzik dinle gibi klasik önerilerde bulunmayın sadece nasıl daha pozitif olabilirim bu önemli benim için teşekkürler.

Son düzenleme:
Mezun senesinde hayatta kalmanın önemli bir yolu dershaneye gitmektir. Hem sosyal ortam hem aileden uzaklaşmak hem de ders için uygun bir yer. Ya da devletin halk eğitimlerindeki bedava kurslar sınav için. Şansın varsa bunlardan birine yönel. Ailenin ve etrafındakilerin arkanda durmasını bekleme benimkiler de durmadı. Ben hiç çalışkan bir öğrenci değildim iki sene mezuna kaldım sonra mühendislik kazandım mentaliteden dolayı zar zor çalışarak. Sen de bir yolunu bul ailenden uzaklaş kafanı topla, kütüphaneye falan git ders çalış. AYT ağırlıklı çalış.
Salma kendini, sana iyi hissettirmesi için flört falan yapabilirsin ama ciddi ilişki yapma. Evde çok durma arkadaşlarınla vakit geçir mümkünse bol bol ama derse de vakit ayır bu döngüyü ayarla.

Hocam zaten mezun seneniz. Az sabredin hocam az kalmış zaten ne gerek var bırakmaya. O kadar okumuşsunuz mezuna gelmişsiniz. Bu arada sakın LoL'e başlamayın daha da kötü olur mental :D

Aylardır bu şekildeyim. Bu sene mezun senem ve derslere odaklanamıyorum bile. Ailemle aram zaten çok kötü sürekli hakaret edip duruyorlar kimse arkamda durmuyor. Hiçbir şekilde iyi hissetmiyorum kendimi fazla yorgunluk var sadece. Bazen okumasam mi diyorum sırf doğru düzgün odaklanıp çalışamıyorum diye. Şurada 200 gün kaldı dediğim gibi nasıl moralimi düzeltebilirim? Sadece eğer siz de yaşamıșsanız nasıl atlatıyorsunuz cevap verirseniz sevinirim.

Odaklanma problemi ve günlük kısır geçen olumsuzluklar hepimizin hayatında zaman zaman gerçekleşiyor buna emin olabilirsin. Ayrıca yarın öbür gün mezun olduktan sonra geriye dönüp bu durumları hatırlamayacaksın pek, gülüp geçersin bile. Çok fazla kendini hırpalama ve can sıkılacak emin ol şu hayatta pek bir şey yok. İleride iyi kötü bir işe girip hayat mücadelene devam ettiğinde ise zaten hayata alışmaya başlayacaksın. Kendini çok fazla suçlama ve bu yaşadığın durumları ne bir tek sen yaşıyorsun ne de bunlar bu kadar da kafaya takılabilecek şeyler. Umudunu asla kaybetme, her şeyden önce hep kendine inan, hayatta sağlam kalabilmeyi, iyi olabilmeyi hedefle. Eksiklikler bir şekilde tamamlanır. Sorunlarsa konuşularak bir zamandan sonra zaten çözülmüş olur. Moral konusunda kendini sıkmayacak faaliyetler oluştur seni çok kasmayacak madden ve manen. Küçükte olsa bir uğraşın olsun. Mesela müzik dinle, keşfet. Dizi veya dergi. Ya da bazen dışarıdaki insanları izle. Dolaş temiz havaya çık, yürüyüş için. Sevgili kardeşim, her şey aslında çok basit şu hayatta, hep bir koşturmacamız olacak, onun için hep söylerim kendine bu kadar kötü davranma bazen durumları akışına bırakmak gerek bazen de mental olarak kendini diri tutmak, dikkatin ileriki adımlarında olsun. Kendini değerli görüyorsan yeter ki. Bir sınav değil ki senin sen yapan, senin hayatını belirleyecek olan, bunu unutma. Her söyleneni kafanda kurma. Bazı şeylerin netliği senin için yol almanı sağlayacaktır. Sadece biraz zaman. Sevgiler...

Aşamazsın okulu da boşver zaman kaybı kendine bak.
Nasıl kendime bakmalıyım tam olarak?

Mezun senesinde hayatta kalmanın önemli bir yolu dershaneye gitmektir. Hem sosyal ortam hem aileden uzaklaşmak hem de ders için uygun bir yer. Ya da devletin halk eğitimlerindeki bedava kurslar sınav için. Şansın varsa bunlardan birine yönel. Ailenin ve etrafındakilerin arkanda durmasını bekleme benimkiler de durmadı. Ben hiç çalışkan bir öğrenci değildim iki sene mezuna kaldım sonra mühendislik kazandım mentaliteden dolayı zar zor çalışarak. Sen de bir yolunu bul ailenden uzaklaş kafanı topla, kütüphaneye falan git ders çalış. AYT ağırlıklı çalış.
Salma kendini, sana iyi hissettirmesi için flört falan yapabilirsin ama ciddi ilişki yapma. Evde çok durma arkadaşlarınla vakit geçir mümkünse bol bol ama derse de vakit ayır bu döngüyü ayarla.
Zaten dil üzerinden gireceğim için beni dil kursuna yazdırdılar ama dil kursu malesef sınava yönelik hazırlamıyor beni hiçbir şekilde. Zorla beni bir kuruma yazdırdılar ve benim gibi sınav için hiç giden yok genelde iş sahibi edinmiş İngilizce öğrenmek için geliyorlar ve bu durumdan dolayı aşırı moralim bozuk.Onun dışında elimde geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum mezun kalmamak için onun stresi var ve evde de fazla kalmamaya özen göstereceğim çünkü eve gidince daha kötü olduğumu hissettim. Teşekkürler cevap için.

Son düzenleme:
Şimdi hocam öncelikle size kendinize nasıl gelmeniz gerektiğini ve sonra ne yapcagınızi adım adım anlatıyorum:
1) siz şu anda evde tek basiniza kaldiginizdan dolayi bunalım yasiyorsunuz anne baba buyuk ihtimalle calisiyor siz de evde aksama kadar yalnizsiniz haliyle sıkılıyorsunuz ruhunuz daralıyor, kendi kendinize konusyorsunuz vs. öncelikle yarin sabah kalkıp kutuphaneye ders calismaya gidebilirsiniz bu ne ise yarar derseniz iki insan gorursunuz. Cikista arkadasiniz varsa(olmayabilir de mesela ben de kendim takilmayi seven bir insanim) bir kahve alip gezip eve gelebilirsiniz. Bunlar sizi rahatlatir rahatlamak icin oyuna, sigaraya, sevgili vs. gerekmez en iyi arkadasiniz sizsinizdir hocam. Ek olarak aileniz bence size hakaret etmiyor sadece sizin iyiliginizi istiyor hassas donemden geciyorsunuz yanlış anliyorsunuzdur.
2) bu dediklerimi deneyip olmaz ise kendinize bir hedef koyun deyin ki ben bu hafta iyi ders calisirsam sunlari sunlari yaparsam hafta sonu falanca etkinligimi yapacağım(bir yerlere gitmek, sevdiginiz bir isi yapmak, dozunu kacirmadan oyun oynamak ama dedigim gibi paso degil tadinda vs.) Ama mutlaka ilk maddeyi deneyin bu maddeyi yaparken de ilk maddeyle yapin yani yine disari cikin evde sıkılırsınız olmazsa sabahları kalkıp paragraf cozum kahvalti yapip bir yuruyuse cikin hem ders de calistiginizdan dolayi daha rahat hissedersiniz.
3)ilk iki madde olmaz ise her seyi bir kenara birakip dusunun ben simdi boyleyim ama ileride nasıl olacak diye kayginiz olsun ama dozunda yani sizin su anda calismaniz hayatinizi kurtarmaniz lazim bu bunalimlar falan sizin kisisel degil sinavdan dolayi olusmus bunalimlar ileride kendinize guleceksiniz kendinize gelin, calisin, basarin, ben basardim deyin💪🏻

En büyük hatayı mezuna kalmakla yapmışsınız zaten, bu yıl asla evde kalmayın. Ya devamlı dersaneye gidin ya da kütüphanede çalışın. Stres bastığında kısa yürüyüşler faydalı olur. Beslenmenize çok dikkat edin, fast food tüketmeyin.

En büyük hatayı mezuna kalmakla yapmışsınız zaten, bu yıl asla evde kalmayın. Ya devamlı dersaneye gidin ya da kütüphanede çalışın. Stres bastığında kısa yürüyüşler faydalı olur. Beslenmenize çok dikkat edin, fast food tüketmeyin.
Olabildiğince eve geç gitmeye çalışıyorum fakat sanki zaman kısıtlıymıș yetiştiremeyecekmișim hissiyatına kapılıyorum sanki

Geri
Yukarı