PSU çalışıyor ve anakarta elektrik gidiyor fakat PC açılmıyor

Ömer Faruk Alev

Femtopat
Daha fazla  
3 gün önce bilgisayarımı yere fırlattım ve pişman oldum. Tamir etmeye çalışıyorum, 12 yıl önce açılmış konular vardı bununla alakalı fakat işime yaramadı. Güç kablosundaki siyah ve yeşil kabloyu birbirine bağladığımda kasa fanlari ve RGB LED'ler çalıştı. Kabloyu anakarta bağladığımda ve PSU'yu aktif hale getirdigimde anakartin ışığı yanıyor fakat Power Switch'e bastığımda bilgisayar çalışmıyor. Reset Switch'i taktim Power Switch yerine fakat o da ise yaramadi. RAM'leri, SSD'yi, BIOS Pilini çıkarıp denedim yine çalışmadı, İşlemciyi söküp taktım olmadı. Yardım edebilirseniz sevinirim. Ne olur ne olmaz diye bilgisayar özelliklerini de yazayim:
G.Skill 2X 8 GB Ripjaws V Siyah 3200 MHz CL 16 DDR4 RAM.
Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD 1700 Okuma/1600 Yazma.
AMD Ryzen 5 Pro 4650G 3.6GHz 11MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm MPK İşlemci
ASUS Prime B450M K2 4400 MHz (OC) DDR4 SOKET AM4 D-Sub DVI-D HDMI M.2 1 mATX Anakart.
Game Booster GB-G3309B 550W Mid Tower Kasa.

Kısa devre yaptıran şeyi bulmanız lazım, kablolar olabilir, anakartın arkasına vida girmiş olabilir, chipset arızalanmış olabilir, en son kasadan ayırıp uzay montaj denemeniz lazım.
Bakıyorum fakat herhangi bi vida ya da o tarz bişey göremedim. Power supply ve anakarti söktüm bilgisayardan ve uzay montaj denedim fakat çalışmadı yine. Chipsetin arızalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Startı tornavida ile verin, sağ altta chipsetin soğutucusu elinizle kontrol edin aşırı bir ısı var mı dokunamayacak kadar.

Anakart MOSFET'lerini de, işlemci için olan güç bağlantısını çıkarıp start verin, o şekilde deneyin.
İslemci üzerinde sadece tek bir pin bükülmüş (ismini tam bilmiyorum dogru olmayabilir) bu kullanilamaz hale mi getirir bilgisayari? Ve tornavidayla nasıl start verecegim hic bilmiyorum.

Power SW kablolarını taktığınız 2 adet PIN'i tornada ile birleştirdiğinizde, kasa butonuna basar gibi sistemi açar.

Pin çok eğilmediyse 0.7 uçlu bir kalemin ucunu ona takarak, hafif hafif düzeltebilirsiniz, çok eğildiyse kırılma ihtimali var.
Sanırım sorun orada, pini duzelttim ancak Power SW kablosunu taktigimiz pinleri birlestirince hiç birşey olmadı. Kitapçıkta gosterdigi uzere 2 pin power 2 pin de reset switchleri için. Powerinkine degdirmem yeterli oluyosa hic bi tepki gostermedi.

Startı tornavida ile verin, sağ altta chipsetin soğutucusu elinizle kontrol edin aşırı bir ısı var mı dokunamayacak kadar.

Anakart MOSFET'lerini de, işlemci için olan güç bağlantısını çıkarıp start verin, o şekilde deneyin.

Bunları denediniz mi? Chipset için tepki vermesede sıcaklığına bakın.

Geri
Yukarı