PSU Değişimi Sonrası Ses Aygıtlarında Cızırtı Sorunu

Yusuf Can

Kilopat
Daha fazla  
Durumu özetlemek gerekirse eski PSU'm arıza verdi. Yeni PSU alarak sisteme taktım. Sistem sorunsuz açıldı. Fakat müzik, Youtube, oyunlar kısaca bilgisayardan kulaklık veya 2+1'e gelebilecek her seste cızırtı var. Buna cızırtı mı desem parazit mi desem ne desem bilemedim. İlk kez böyle bir şey ile karşılaştım. :(

Sorunu videoya çekmeye çalıştım.

• Bozulan Psu : Xigmatek 600W + 80 Plus

• Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
  • Sistem Bileşenleri :
    CPU : FX6300 3.5 GHZ
    GPU : MSI R7 370
    Motherboard : MSI 970 GAMING
    Ram : 4x2 8 GB Corsair 1600 Mhz
    Power Supply : 600W+80 Plus
    CPU Cooling : Cooler Master 412S
Nasıl halledebiliriz bu sorunu? :kitapkurdu:

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu yöntemi bir denermisiniz; PSU ya bağlı Power Kablosunu prizden çıkarıp 180 derece döndürüp yeniden takarak tekrar denermisiniz. Yani prize giren uçları yer değiştirmiş olacaksınız. Yine düzelmez ise altta yazdığım olaydan kaynaklı olabilir.
PSU dan kaynaklı Harmonik dalgalanmalardan oluşabilir bu durum, PSU içerisindeki bir elemanda sorundan dolayı kaynaklanır. Gerçekten Harmonik var ise PC yede zarar verebilir. PSU yu değiştirmenizde fayda var.

Sorun Psu'da. Eski Psu'yu taktığımda böyle bir ses problemi olmadı. Yeni almış olduğum güç kaynağında ne problem olabilir ? Teknik servise göndermek zorunda kaldım. Şuan eskisini kullanıyorum. Onunda fanı takırtı yapıyor.

@GCN Hocam bu konuda görüşleriniz benim için önemli :)

Sorun Psu'da. Eski Psu'yu taktığımda böyle bir ses problemi olmadı. Yeni almış olduğum güç kaynağında ne problem olabilir ? Teknik servise göndermek zorunda kaldım. Şuan eskisini kullanıyorum. Onunda fanı takırtı yapıyor.

@GCN Hocam bu konuda görüşleriniz benim için önemli :)
PSU'daki kapasitörler hakkıyla çalışmassa böyle olur.

Overclock yaptıysan BIOS'tan değerleri sıfırlayıp tekrar dener misin? 2 gün önce overclock denemeleri sonucu bunun kadar olmasa da kulaklık sesinde parazit çıkınca geri eski haline dönüp düzeltmiştim. Sorun fazla voltaj yüklemesi sebepli olabilir.

Şuanda servise geri gönderdim. Umarım direk geri bana yollamazlar :(

Overclock yaptıysan BIOS'tan değerleri sıfırlayıp tekrar dener misin? 2 gün önce overclock denemeleri sonucu bunun kadar olmasa da kulaklık sesinde parazit çıkınca geri eski haline dönüp düzeltmiştim. Sorun fazla voltaj yüklemesi sebepli olabilir.
Herhangi bir OC yapmadım. Bu durumda ne yapmam gerekir bilmiyorum.

Biraz açarmısınız konuyu, tam olarak ne oluyor?

Görevi tertemiz voltaj vermek. Arızalı olursa minik voltaj dalgalanmalarını düzeltemez.

Bildiğin pil, hızlı şarj olup bir anda deşarj oluyor sürekli. Sürekli düzgün şekilde deşarj olurken tertemiz voltaj veriyor, filitre gibi düşün. Yani arızalı olunca bu görevi adam gibi yapamayınca mikro voltaj parazitini engelleyemiyor. Hiç çalışmazsa sistem de çalışmaz, ama bozuk çalışıyorsa her şey normal görünür. Anlamak için osiloskop ile bakılması şart. Eğer servis osiloskop ile bakmıyorsa... söv iste. :D

Görevi tertemiz voltaj vermek. Arızalı olursa minik voltaj dalgalanmalarını düzeltemez.

Bildiğin pil, hızlı şarj olup bir anda deşarj oluyor sürekli. Sürekli düzgün şekilde deşarj olurken tertemiz voltaj veriyor, filitre gibi düşün. Yani arızalı olunca bu görevi adam gibi yapamayınca mikro voltaj parazitini engelleyemiyor. Hiç çalışmazsa sistem de çalışmaz, ama bozuk çalışıyorsa her şey normal görünür. Anlamak için osiloskop ile bakılması şart. Eğer servis osiloskop ile bakmıyorsa... söv iste. :D
Hakkımızı arıcaz artık hocam :)

Kusura bakmayın kabalık ettim,biraz geç oldu ama verdiğiniz bilgiler için teşekkürler :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı