PSU Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ew1rhan

Hectopat
Cooler Master MB511 kasa aldım ama birkaç ay sonra PSU'sunu değiştirmek istiyorum çünkü neredeyse kimse beğenmemiş bu kasanın PSU'sunu. Foruma "hangi PSU'yu almalıyım" yerine kendim öğrenmek istiyorum. 12V falan bazı terimleri gördüm bazı yerlerde fakat ne nedir bilmiyorum. Detaylı olarak anlatabilecek ve PSU'da hangi özellikler olmalı bunları anlatabilecek varsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben PowerBoost Fury 550W 80+ kullanıyorum. Herkes güvenilmez diyor. Anlamış olduk. Peki elektrik kesintilerinde direk patlar mı? Zarar verirse sadece kendine mi verir? Beni 3 yıl idare eder mi? Şuanda 3.ayı.

Arkadaşlar ben PowerBoost Fury 550W 80+ kullanıyorum. Herkes güvenilmez diyor. Anlamış olduk. Peki elektrik kesintilerinde direk patlar mı? Zarar verirse sadece kendine mi verir? Beni 3 yıl idare eder mi? Şuanda 3.ayı.
Biraz şans işi. İdare edebilir ya da 2 hafta sonra ölebilir. Ek olarak PSU'nın ölmesi diğer donanımların da kullanılamaz hâle gelmesine sebep verebilir. O yüzden en kısa zamanda o PSU'dan kurtulmaya bakın.

Sistemini besleme aşamasını geçtikten sonra marka, model ve korumalarına göre kalitesi değişiyor. +80 olursa da verimliliği artmış olur. Korumalar ile ilgili ufak bir açıklama buldum:

1602601331111.png

Ben 4-5 yıl Everest model PSU kullanmıştım ama bazen sistemi resetliyordu ve sonunda da emekli oldu. Reset veya patlama vs. olursa parçaların hasar alma şansı var, kumar gibi düşün 😄

*Almışken modüler almakta fayda var diğer türlü kasanın içi çok karman çorman oluyor.
*Birde corsair marka bir psu alırsanız sonunda i takısı olanları corsair yazılımı ile sistemin kaç watt çektiğini hangi kanaldan ne kadar enerji harcandığını da anlık olarak takip edebilirsiniz.
*12v'dan çektiğim akım yüksek olmalı arkadaşların dediği gibi.

Geri
Yukarı