PSU Tier List

• Konuyu başlatan RPM
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 41
  • Görüntüleme 22B
Hocam merhaba, Corsair RM850x 2021 (2021 modeli için beyaz sürüm yok sanırım) ile ROG STRIX 850G arasında kararsız kalmış durumdayım. Beyaz olduğundan dolayı ROG STRIX'e daha yakınım ama gördüğüm kadarıyla RM850x'in ani akım koruması daha iyi duruyor. Sistemimi elektrik kesintilerine karşı koruyacak bir PSU istiyorum. Şuanda Corsair RM850x'in 2018 modelini kullanmaktayım ve 5 yılını doldurdu. Şuanda sistemimde kesintiler yaşatıyor (ani kapanma, güç yetmezliği) ve bir problemi var. Garantiye göndermeden önce işim gereği yeni PSU almak zorundayım. Tercihimi STRIX'den yana mı yapmalıyım sizce yoksa RM850x'in 2021 versiyonunu mu almalıyım?

Aradaki fiyat farkı önemli değildir. @RPM

Aradaki fiyat farkı önemli değildir. @RPM

İki modelin de ani akım koruması iyi. 100A'in üzerine çıkmadığı sürece problem yok.

Dolayısıyla tamamen size kalmış. Beyaz istiyorsanız ROG modeli alınabilir. 300 TL fark sizi etkilemiyorsa ikisini de alabilirsiniz.

High Power Element Smart burada hangi kısımda olur?

Hakkında fazla bilgi yok. D sınıfına koyulabilir.

İki modelin de ani akım koruması iyi. 100A'in üzerine çıkmadığı sürece problem yok.

Dolayısıyla tamamen size kalmış. Beyaz istiyorsanız ROG modeli alınabilir. 300 TL fark sizi etkilemiyorsa ikisini de alabilirsiniz.

Hakkında fazla bilgi yok. D sınıfına koyulabilir.
Aralarında 96A(Strix850G)'ya 51A(RM850x) kadar büyük bir fark görüyorum hocam, bu fark elektirik kesintileri için değerlendirilmesi gereken bir fark değil midir?

Ekran görüntüsü 2022-04-18 180503.jpg

A ve A- sınıfları esasında aynı seviyedeki ürünlerin (kafam karıştığı için) farklı şekilde listelenmiş hâli.

İkisi de gayet iyi ürünler, ROG modeli hem 90 TL daha ucuz, hem de daha güzel görünüyor bence. Yerinizde olsam onu alırdım.

ROG modelinin üreticisi de Seasonic bu arada.

Öncelikle böyle bir rehber hazırladığınız için tebrik ederim.

Sormak istediğim soru şudur:
80+ Platinium sınıfında olan farklı ürünler, yarı yarıya fiyat olarak farklı görünebiliyor. FSP Hydro PTM 1200W 5000 TL civarıyken, Corsair, Asüs gibi 1200W'lı modeller 11000, 12000 TL civarlarına piyasada yer alabiliyor.

Fark nedir?

Kaliteli bir 80+ Gold PSU ile 80+ Platinum PSU arasında hissedeceğiniz tek fark (ses ve benzeri etkenleri yok sayıyorum) elektrik faturasına yansıyacak olan tutar.

Bazen 80+ Gold PSU'lar, Platinum verimlilik sınırlarına çok yakın verimlilik değerleri veriyor. O durumda aralarında pek fark kalmıyor diyebilriz.

Kısacası, sırf Platinum diye bir PSU'ya 5000 TL verilmez -eğer watt değeri olarak işinizi görecek daha ucuz ve kaliteli bir model yoksa-

Kaliteli bir 80+ Gold PSU ile 80+ Platinum PSU arasında hissedeceğiniz tek fark (ses ve benzeri etkenleri yok sayıyorum) elektrik faturasına yansıyacak olan tutar.

Bazen 80+ Gold PSU'lar, Platinum verimlilik sınırlarına çok yakın verimlilik değerleri veriyor. O durumda aralarında pek fark kalmıyor diyebilriz.

Kısacası, sırf Platinum diye bir PSU'ya 5000 TL verilmez -eğer watt değeri olarak işinizi görecek daha ucuz ve kaliteli bir model yoksa-
5000 TL'ye FSP Hydro PTM 1200W PSU satın alan birisi, size göre kârlı bir alışveriş yapmış mıdır? Daha uygun bir seçenek var mıdır yoksa?

Yeni konular

Geri
Yukarı