Çözüldü PSU tozlanması diğer donanımların performansını düşürür mü?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AXSENS

Hectopat
Makaleler
1
Yaklaşık 2-3 aydır bir şey olacağını düşünmediğim için PSU'yu temizlemedim. Diğer donanımlar temiz ama hepsi önceden olduğu kadar soğuk değil. Önceden %100 yükteyken bile 73 dereceyi geçmeyen ekran kartı şimdi %75~ yükte bile 80 derece. İlk aklıma kirlendiği için ısındığı geldi fakat baktığımda temizdi. Ayrıca 2 RAM'den biri işlemciye daha yakın olan aşırı derecede ısınmıştı yani dokunulamayacak kadar sıcaktı. İyi oluyor fazla ısınmıyor. En fazla 65 derece oluyor. Acaba PSU tozlandığı için mi oluyor? Anlamadım. çözümü bilen varsa yazsın lütfen.

Sistemim:
Anakart: BIOSTAR A780L3L RAM: 2x4 GB Hi-Level DDR3 1333 MHz CL9 İşlemci: AMD Phenom X4 II 945 3.0 GHz 6M Ekran kartı: ASUS Radeon HD 7850 2 GB 256 Bit GDDR5 1200 MHz HDD: Samsung 750 GB HD753LJ PSU: High Power 500W 80+ ECO Bronze

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PSU'nun tozlanması diğer parçaların sıcaklığını etkilemez. Sizin sorununuz havaların ısınması ile alakalı.
Önceden 15-20 dereceden olan oda sıcaklığı şu an 25-30 olunca hayli ile sıcaklıklarda da artış var.

Sorunu çözdüm. PSU'nun içini iyice bir temizledim. Ekran kartını da iyice temizledim, termal macun sürdüm. Önceden ekran kartını temizlediğimde PSU'yu temizlememiştim ve sorun devam ediyordu. Şimdi ikisi de tertemiz. Ekran kartı yükte 73 dereceyi geçmiyor. Boşta ise 34~ derece. Yine de yardımın için sağ ol.
PSU'nun tozlanması diğer parçaların sıcaklığını etkilemez. Sizin sorununuz havaların ısınması ile alakalı.
Önceden 15-20 dereceden olan oda sıcaklığı şu an 25-30 olunca hayli ile sıcaklıklarda da artış var.

Sorunu çözdüm. PSU'nun içini iyice bir temizledim. Ekran kartını da iyice temizledim, termal macun sürdüm. Önceden ekran kartını temizlediğimde PSU'yu temizlememiştim ve sorun devam ediyordu. Şimdi ikisi de tertemiz. Ekran kartı yükte 73 dereceyi geçmiyor. Boşta ise 34~ derece. Yine de yardımın için sağ ol.

Çözüm
Eğer ekran kartının termal macununu değiştirdiysen sorunu o sayede çözmüşsündür heralde.

Yaklaşık 2-3 aydır bir şey olacağını düşünmediğim için PSU'yu temizlemedim. Diğer donanımlar temiz ama hepsi önceden olduğu kadar soğuk değil. Önceden %100 yükteyken bile 73 dereceyi geçmeyen ekran kartı şimdi %75~ yükte bile 80 derece. İlk aklıma kirlendiği için ısındığı geldi fakat baktığımda temizdi. Ayrıca 2 RAM'den biri işlemciye daha yakın olan aşırı derecede ısınmıştı yani dokunulamayacak kadar sıcaktı. İyi oluyor fazla ısınmıyor. En fazla 65 derece oluyor. Acaba PSU tozlandığı için mi oluyor? Anlamadım. Çözümü bilen varsa yazsın lütfen.

Sistemim:
Anakart: BIOSTAR A780L3L RAM: 2x4 GB Hi-Level DDR3 1333 MHz CL9 İşlemci: AMD Phenom X4 II 945 3.0 GHz 6M Ekran kartı: ASUS Radeon HD 7850 2 GB 256 Bit GDDR5 1200 MHz HDD: Samsung 750 GB HD753LJ PSU: High Power 500W 80+ ECO Bronze

Sadece pcu değil genel olarak PC'yi temiz tutmak her zaman iyidir.

Geri
Yukarı