Rehber PSU ve kasanın önemi

Forumda bu aralar oldukça sık denk geliyorum. 7000-8000 TL'lik sisteme dandik markaların PSU'larını ve kasalarını koyuyorlar. RGB'li RAM için, ekran kartını yükseltmek için, anakartı yükseltmek için PSU'dan ödün veriyorlar. Yapmayın. Sisteminiz patlar oturur ağlarsınız. PSU sadece güç veriyor pahalı almaya gerek yok gibi bir algıya girmeyin. Dandik marka alacağınıza ikinci el sağlam markalardan PSU alın daha iyi. PSU, sistemde ucuza kaçılmaması gereken çok önemli bir parçadır. Çünkü bütün parçalara gücü PSU veriyor. Ve dandik bir PSU kullanıyorsanız ve bozulursa, korumaları vs. eksikse bütün sistemi bozabilir. Tabii bu aşağıdaki markalarda da oluyor ancak ihtimali en aza indiriyor.
  • Cooler Master
  • Corsair
  • Seasonic
  • Silverstone
  • High Power
  • Asus ROG
  • Aerocool
  • Thermaltake
  • Zalman
  • Sharkoon
  • Cougar
  • FSP
Bu gibi markalardan 80+ Bronze, Silver, Gold, Platinum ve Titanium PSU almanızı öneririm. Ayrıca PSU kıyaslaması yapmak isterseniz bu siteyi kullanabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alacağım hazır sistemde(Ryzen 5 3600+RTX 2060) 2 seçenek var kasa olarak.

Ve.

Sizce hangisi tercih edilmeli?

Kasa ayrı PSU ayrı alınmalı bence bütçe çok düşük değilse.

1 hafta sonra da PSU patladı ne yapmalıyım diye konu açıyorlar.
PSU patlaması nadir bir şey. Forumda toplasan 10-15 tane konu anca vardır. Bu kadarı bana abartı geliyor açıkçası. Tabii ki korumaları eksik, kullanılan kapasitörler kalitesiz ve sertifikalar sahte ama patlama imkanı cidden düşük.
Hocam şu Emulator konusunu da araya sıkıştırıverin be.
Şaka yapıyorum hocam da Emulator konusu ne zaman gelecek?
Discord verin özelden yardımcı olayım. Sınavlar da iptal oldu zaten.

Alacağım hazır sistemde(Ryzen 5 3600+RTX 2060) 2 seçenek var kasa olarak

ve

Sizce hangisi tercih edilmeli?
1. sistemin PSU'sunu bilmiyorum ancak kasasını beğenmedim. Hava akışı kötü olur gibi duruyor.
Şu ikiliyi öneririm. 2. attığın da fena değil.

Şu ikiliyi öneririm. 2. attığın da fena değil.
Malesef hazır pc olduğu için kasa seçimi bu 2 si dışında yok.
550w psu 3600 ve rtx 2060 a yeterli olur mu bilemiyorum.
Cougar kasa da dediğiniz gibi hava akışı sorun olabilir.

FSP kaliteli ama AHBC modelleri eski ve korumlari eksik. Ek olarak 80+ sertifikaları yok ve eskiler. Ondan önermem.

Sharkoon da zira öyle ama SHP650 olan modelinin kabloları kısa ve aynı şekilde korumaları eksik. Ek olarak çok sesli bir ünite.

Cooler Master Elite V3 tavsiye etmem. V4 de tavsiye etmem ama alınabilir yine de.

PowerBoost, Rampage, Gamepower gördüğünüz an oradan kaçın.

Yeni konular

Geri
Yukarı