PSU yanığı nasıl anlaşılır?

SbHF6x

Decapat
Daha fazla  
RAM
4+4
İşlemci
İ3 3220
Merhaba, bugün her zaman ki gibi PC'yi açıcakken düğmeye bastığım halde açılmadı. Sabah erken saatte açıyordum neredeyse 8 saat kullanılmadı bilgisayarı olduğu yerden çıkarttım, normalde Power kablom tam yerine oturmuyordu çıkarttım. Bilgisayarı Power fişini çıkartacaktım ancak takılı kaldı ve çıkmadı. Ancak oldukça ısınmıştı korktum ve bilgisayar fişini çekip 2 saat boşta elektriksiz beklettim geri geldiğimde normal şekilde açılmıştı ve problemsiz devam ettim normalde bilgisayarı neredeyse hiç kapatmam günde en az 8 saat açık kalır, neyse akşam annem geldi ve odamda yanık koktuğunu ve teknolojik bir şeyin yanmış olabileceğini söyledi. O sırada PC açıktı ve sorunsuz çalışıyordu 2 durum üst üste gelince içime şüphe düştü yanıtlarınızı bekliyorum.

Ayrıca şunu da eklemek isterim bilgisayara elektrik vermesi için 2 tane 3'lü priz kullanıyorum. Kablo yanmış olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
2 tane olması yanlış çünkü böyle durumlar da çok daha fazla enerji çektiği için ısınır. O yüzden olmuş olabilir. Ben küçük ısıtıcıyı tek bir uzatma kablosuna bağladım 20 dk sonra prizden yandı koruyucu priz olduğu için makine bozulmadı ama yandı.
Sonra kullanım kılavuzunda özellike demiş uzatma kablosu kullanmayın diye direk tek prize takılacak diye.

Tabii PC için uzatma kablosu olur ancak 2 tane olması bence yanlış gibi geliyor bana. Çok ısınmasına yol açmış olabilir. Yanık kokusu varsa bir şey yanmış her şeyi kontrol edin prizleri uçları.

Mesela benim priz yandığında çok kötü koktu ama priz hala çalışıyor uzatma kablosu ise gg oldu.

Merhaba, bugün her zaman ki gibi PC'yi açıcakken düğmeye bastığım halde açılmadı. Sabah erken saatte açıyordum neredeyse 8 saat kullanılmadı bilgisayarı olduğu yerden çıkarttım, normalde Power kablom tam yerine oturmuyordu çıkarttım. Bilgisayarı Power fişini çıkartacaktım ancak takılı kaldı ve çıkmadı. Ancak oldukça ısınmıştı korktum ve bilgisayar fişini çekip 2 saat boşta elektriksiz beklettim geri geldiğimde normal şekilde açılmıştı ve problemsiz devam ettim normalde bilgisayarı neredeyse hiç kapatmam günde en az 8 saat açık kalır, neyse akşam annem geldi ve odamda yanık koktuğunu ve teknolojik bir şeyin yanmış olabileceğini söyledi. O sırada PC açıktı ve sorunsuz çalışıyordu 2 durum üst üste gelince içime şüphe düştü yanıtlarınızı bekliyorum.

Ayrıca şunu da eklemek isterim bilgisayara elektrik vermesi için 2 tane 3'lü priz kullanıyorum. Kablo yanmış olabilir mi?
Power kablon tam oturmadığı için, içeride kontak yapmıştır dolayısıyla ısınmıştır, iyi yangın çıkarmamışsın.

Bilgisayar sorunsuz çalışıyorsa sorun yoktur ama power kablonun oturmaması büyük bir sorun. Muhtemelen PSU'nun arkasındaki o yuvada bir sorun var. PSU'yu değiştirebilirsin. Kullandığın 3'lü prizler kaliteliyse bir sorun teşkil etmez.

2 tane olması yanlış çünkü böyle durumlar da çok daha fazla enerji çektiği için ısınır. O yüzden olmuş olabilir. Ben küçük ısıtıcıyı tek bir uzatma kablosuna bağladım 20 dk sonra prizden yandı koruyucu priz olduğu için makine bozulmadı ama yandı.
Sonra kullanım kılavuzunda özellike demiş uzatma kablosu kullanmayın diye direk tek prize takılacak diye.

Tabii PC için uzatma kablosu olur ancak 2 tane olması bence yanlış gibi geliyor bana. Çok ısınmasına yol açmış olabilir. Yanık kokusu varsa bir şey yanmış her şeyi kontrol edin prizleri uçları.

Mesela benim priz yandığında çok kötü koktu ama priz hala çalışıyor uzatma kablosu ise gg oldu.
Isıtıcılar yüksek Watt ile çalışan elektronik eşyalardır, dolayısıyla tek bir uzatma kablosu bile bağlamak risklidir. Bilgisayarlarla kıyaslanamaz, karşılaştırılamaz.

Kablo kesiti büyük oldukça ve kablo kaliteli oldukça yanma söz konusu olamaz. Prizin iç tesisatı dandik değilse tabi. Ben UFO diye tabir edilen ısıtıcıları 3'lü prizlerle de kullandım.

Dipnot: Elektrikçi kalfasıyım.

Power kablon tam oturmadığı için, içeride kontak yapmıştır dolayısıyla ısınmıştır, iyi yangın çıkarmamışsın.

Bilgisayar sorunsuz çalışıyorsa sorun yoktur ama Power kablonun oturmaması büyük bir sorun. Muhtemelen PSU'nun arkasındaki o yuvada bir sorun var. PSU'yu değiştirebilirsin. Kullandığın 3'lü prizler kaliteliyse bir sorun teşkil etmez.

Isıtıcılar yüksek watt ile çalışan elektronik eşyalardır, dolayısıyla tek bir uzatma kablosu bile bağlamak risklidir. Bilgisayarlarla kıyaslanamaz, karşılaştırılamaz.

Kablo kesiti büyük oldukça ve kablo kaliteli oldukça yanma söz konusu olamaz. Prizin iç tesisatı dandik değilse tabii. Ben UFO diye tabir edilen ısıtıcıları 3'lü prizlerle de kullandım.

Dipnot: Elektrikçi kalfasıyım.

Doğrudur ben elektrik işlerinden anlamam zaten fakat aklıma yaşadığım olay geldiği için öyle dedim.

Arkadaş uzatmaya uzatma takıp 2 uzatma olunca belki bendeki yaşanan olay olmuş olabilir dedim. Fazla güç çektiği için.

PSU yeri kablosu tam oturmadığı yerde bir sorun olmuş olabilir. Oturmaması da problem çünkü ben birkaç farklı PSU kullandım yani oralar genelde zor takılır hani girişi çok sert olur giren şey oynamaz bile. Arkadaşın ya PSU girişi ya da kablosu problemli oturmadığına göre.

Bilgilendirme için sağ olun.

Sorunu buldum tek sorum var şimdi, bu ne kadara tamir edilir ya da tamir edilebilir mi yeni PSU alacak gücüm yok.

Dosya Ekleri

• IMG-20230227-WA0002.jpeg
    IMG-20230227-WA0002.jpeg
    59,6 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG-20230227-WA0005.jpeg
    IMG-20230227-WA0005.jpeg
    112,7 KB · Görüntüleme: 15

Geri
Yukarı