Pulse Jet yapımı

1. Attığım plan büyük ihtimal işe yarayacaktır. Bir şeyi unutmadıysak tabii ama kolonyadan kaynaklı düşük performans alacağımıza eminim:) İyi bir yakıt değil maalesef ama başlangıç için kullanabiliriz.
  2. Hayırlısı:) Zayıf ama dediğim gibi başlangıç için diyelim.
  3. Şimdilik buji veya akü için para harcama bence çakmak gibi biz elle ateşleyelim. Sonra sistemi geliştirdikçe ateşleme sistemine gireriz istersen. Süpürge ve çakmak ile ilk ateşlemeyi elde edelim başlarda. Bir de içeriye yakıt akışını devamlı kılalım.
Egzozu büyütürsen itiş gücü düşer. Çünkü dışarı çıkan sıcak havanıın hızı yavaşlar, boru kesiti genişledikçe. Yanma odasını büyütürsen harcaman gereken yakıt ve hava ihtiyacı artar. Bu dengeleri aklında tutarak boyut ayarlayalım. Ama kesin olan bir şey var. Yanma odası, egzozdan büyük olacak ki sıkışan gaz daha hızlı dışarı püskürsün. Püskürme yoksa veya az ise itiş olmaz.

Büyütmeden kastım, uzatmak olacaktı, yanlış yazmışım. :)
Yoo uzatmak şu an için bize devasa katkı sağlamaz gibi. Belirli bir uzunluk bize yeter bence. Sıfıra sıfır olmasın tabii ama fazla da uzun olmasın genel boyuta göre. Çünkü gaz biran önce dışarı atsın kendini ki itiş sağlayalım.

Galiba yarın sizin planınıza uygun yaptıracağım motoru. Doğru çalıştığını anlamam için ne yapması gerekiyor motorun? Şu an için doğru düzgün itiş yapmayacağına göre nasıl anlarım?

Galiba yarın sizin planınıza uygun yaptıracağım motoru. Doğru çalıştığını anlamam için ne yapması gerekiyor motorun? Şu an için doğru düzgün itiş yapmayacağına göre nasıl anlarım?
  • Elinde patlamamalı:)
  • Alev alıp ortalığa yangın çıkartmamalı:)
  • Egzoz kısmından düzenli sıcak gaz veya alev üflemeli.
  • Dış kaplama çok aşırı ısınmamalı veya parçalanma emaresi göstermemeli.
  • Ve süreklilik göstermeli, çok fazla sönme yapıyorsa yeterli hava alamıyor demektir.

Sizi çok yordum bugün ama, gerçekten öğrenmem gereken çok şey var, hazır yakalamışken kaçırmak istemiyorum. :) Malzeme olarak demir ya da daha ucuz olursa alüminyum kullanacağım. Umarım patlamaz, nasıl engellerim bilemiyorum. :D Kısaca, tehlike arz etmemesi ve stabil olması gerekiyor.

Yoo, havacılık konularında yorulmam ben merak etme:) Geliştirmeye devam etmeyeceksen yani daha güçlü itiş daha yüksek yanma diye hedeflerin yoksa demirden olabilir. Ama alüminyum çok yüksek sıcaklıklarda dayanamayabilir. Titanyum gibi bir şansımız da pek olmadığından demir iyi gibi şimdilik. Ama sıcaklığı çok iletir sakın işin bitince kontrolsüzce dokunma mekanizmaya ya da eldivensiz:)

Dediğim gibi sabitlemen ve aceleci olmadan arttırman gerekli enerjiyi. "Lan bir şey olmaz" diyip yakıtı köklersen bu sefer art yakıcı etkisi yapar ya fırlar füze gibi gider ya da bomba gibi elinde patlar:)

Dostum kolay gelsin.
Bu konuda çok araştırma yaptım ve hatta bir tane prototip yaptım. Su boruları kullandım. Çok fazla deneme sonrasında bu işin ne kadar tehlikeli olduğunu anladım. Yapmaya çalıştığım, örnek aldığım adamlar videoda kiler. Malzeme olarak kesinlikle paslanmaz çelik kullanmalısın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu Pulse Jet olayını kafama sokan ve uykularımı kaçırırcasına üzerinde uğraşmamı sağlayan motor bu;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı