PWM Fan Çoklayıcı Alınır mı?

Dostum şöyle cevap vermek isterim bugün bu konuyu araştırdım ve izlediğim yol şöyleydi, ama sen büyük ihtimalle sorunu bulmuşsundur yada çözüme kavuşturmuşsundur diye düşünüyorum, başka arkadaslara faydalı olması açısından şunu belirtmek isterim.
Cooler Master mb520 model kasam var ön tarafta 3xRGB fan arkada bir adet normal fan birde işlemci üzerindeki fan mevcut.. stabil olarak bu sistemde. Ben kasamda ısınma yaşamıyorum ama oyunları ultra oynarken hafif bir ısınma yaşıyorum belirli zamandan sonra (6 saat ultra ayarlarda rx590 ile pubg oynarken mesela) ama bu rahatsız edici sisteme zarar verici bi ısınma değil tabikide. Bir fan arayışına giriştim ve konu açtım burda mb520 fan tavsiyesi arkadaşın birtanesi istediğim fanı bulmuş ve sağolsun linkini bıraktı bende aldım. Kasamdaki mevcut 3x RGB fanları kasamın üzerindeki reset düğmesi ile kontrol edebiliyordum ve yeni aldıgım 2xRGB fan ı kasamın üzerinden kontrol edemiycektim ama kendi küçük bi düğmesi var kablosunun yanında ordan ayarlıya bilecektim. Fakat kasamda zaten 5 tane fan olduğu için bu 2xrgb fanlara anakart üzerinde yer bulamadım. Bilgisayarcıdan 10liraya fan kablosu çoğaltıcı aldım. CPU fan girişini çıkartıp aldığım yeni kablo ile 2 giriş yuvası elde ettim. Sorunsuz bir şekilde bağladım ve bios a girdim. b450 s2h anakart kullanıyorum, bios da 2 adet fan kontrolü yapabiliyorum ben. Mesela şuan taktıgım 2xrgb fanları birde 3xrgb fanları kontrol edebiliyorum. normal olarak baktıgımda 1500 civarı rpm de çalışıyolar ve yüksek hıza aldıgımda rakamı hatırlamıyorum ama baya bir gürültü çıkartıyolar. Kasamda şuan 2Si ekran kartı 1 tanesi güç soğutucusu içinde 5x rgb toplam 10 adet fan çalışıyor sesde çok hafif bir artma var yani vol 18 den vol20 oldu gibi ama rahatsız edici değil. Aldığım çoklayıcının anakart girişi 4 pinli bu arada, 2 çıkışıda 3 pinli.

Senin sorunun cevabınıda geçde olsa vere bildim dostum. Başka arkadaslara faydalı olur umarım.

Konu hortlayacak ama en sonda demişsiniz ki "Aldığım çoklayıcının anakart girişi 4 pinli bu arada, 2 çıkışıda 3 pinli." Sorum şu; bir adet 4pin girişli çoklayıcı alsam onu anakartıma taksam, iki adet 3pin girişi mi elde edeceğim? Elimdeki fanlar 4pin. İlla 3pin fan mı almam gerekecek?

Elinde 4 pin fan varsa hariçten 3 pin fan almana gerek yok. 3 pin çoklayıcıya 4 pin fan taktığında fazla pinin birisi çoklayıcının dışında kalacaktır. Yani bir nevi elindeki 4 pin fan çoklayıcıdayken 3 pin fan gibi olacak.

Son düzenleme:
pin fan çoklayıcıdayken 3 pin fa

Alttaki ürünü aldığım zaman 1 girişi 4 pin diğer girişlerinde ise 3 pin görünüyor. 3pin girişlere 4pin fan takılabilir mi? Çünkü yuvası var yuvaya küçük gelebilir. İkinci fotoğrafta daha net görünüyor. 3 adet diş var. Yani fanı takabilsem bile bir pin dışarıda kalacak. Nasıl oluyor tam çözemedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı