PWM Fan Çoklayıcı Alınır mı?

Ben 4lü fan çoklayıcısı almıştım ama hiçbir işe yaramadı. Anakart fanların birini görüyor ve yanlış RPM gösteriyor. Fanlar hep son devirde dönüyordu.

Selam konuyu hortlatmış gibi olacağım ama nasıl yaptınız? Ben de yeni kasa aldım. Cooler Master MB511 RGB önde 3 tane 120mm RGB fan var. Arkada 1 egzoz fanı var. Üste de 2 tane Corsair 140mm fan takacağım. Bunların hepsini tek çoklayıcı ile bağlarsam olur mu? Ayrıca öndekiler RGB diye ayrı mı takmam gerekir?
Aynı kasaya sahibiz, yalnız ben sıvı soğutma alacağım fakat 3 pinli fanları anakartımda 2 tane sys fan girişine taktım, diğer sys fan girişi uzak olduğu için 3. 3 pinlik fanımı pompa 1 e taktım. Sıvı soğutma aldığım zaman 3. 3 pinlik kasa fanını ne yapmalıyım sizde de böyle bir sorun var mı normal koşulda, 3 pinlik fanlarınızı anakart'a sorunsuz bir şekilde bağlayabildiniz mi ?

Aynı kasaya sahibiz, yalnız ben sıvı soğutma alacağım fakat 3 pinli fanları anakartımda 2 tane sys fan girişine taktım, diğer sys fan girişi uzak olduğu için 3. 3 pinlik fanımı pompa 1 e taktım. Sıvı soğutma aldığım zaman 3. 3 pinlik kasa fanını ne yapmalıyım sizde de böyle bir sorun var mı normal koşulda, 3 pinlik fanlarınızı anakart'a sorunsuz bir şekilde bağlayabildiniz mi ?
Üstteki 2 ve arkadaki 1 fanı anakarta bağladım. Öndeki 3 fan direk PSU'dan güç alıyor.

Güç kaynağına bağladığınız fanlara herhangi bir ayar yaptınız mı ? Güç kaynağına bağladım 1800 rpm de dönüyordu ve çok ses yapıyordu şuan pvm modda 1600 rpm lakin yine ses yapıyor sanırım kasanın fanları sesli çalışıyor.

Güç kaynağına bağladığınız fanlara herhangi bir ayar yaptınız mı ? Güç kaynağına bağladım 1800 rpm de dönüyordu ve çok ses yapıyordu şuan pvm modda 1600 rpm lakin yine ses yapıyor sanırım kasanın fanları sesli çalışıyor.
Onun kaçta döndüğüne bakmadım ama PWM bağladıktan sonra yine 1600'de dönmesi biraz fazla sanki...

Selam konuyu hortlatmış gibi olacağım ama nasıl yaptınız? Ben de yeni kasa aldım. Cooler Master MB511 RGB önde 3 tane 120mm RGB fan var. Arkada 1 egzoz fanı var. Üste de 2 tane Corsair 140mm fan takacağım. Bunların hepsini tek çoklayıcı ile bağlarsam olur mu? Ayrıca öndekiler RGB diye ayrı mı takmam gerekir?
Naptınız hocam aynı kasayı aldım da?
Düzenleme: Pardon hocam alttaki mesajları sonradan gördüm. Öndeki 3 fani direk psu ya bağlamışsınız. Son hızda fanlar nasıl çalışıyor. Sesli mi acaba? Arkadaki 3 pinli fanın hızını kontrol edebiliyor musunuz?

Naptınız hocam aynı kasayı aldım da?
Düzenleme: Pardon hocam alttaki mesajları sonradan gördüm. Öndeki 3 fani direk psu ya bağlamışsınız. Son hızda fanlar nasıl çalışıyor. Sesli mi acaba? Arkadaki 3 pinli fanın hızını kontrol edebiliyor musunuz?

Dostum şöyle cevap vermek isterim bugün bu konuyu araştırdım ve izlediğim yol şöyleydi, ama sen büyük ihtimalle sorunu bulmuşsundur yada çözüme kavuşturmuşsundur diye düşünüyorum, başka arkadaslara faydalı olması açısından şunu belirtmek isterim.
Cooler Master mb520 model kasam var ön tarafta 3xRGB fan arkada bir adet normal fan birde işlemci üzerindeki fan mevcut.. stabil olarak bu sistemde. Ben kasamda ısınma yaşamıyorum ama oyunları ultra oynarken hafif bir ısınma yaşıyorum belirli zamandan sonra (6 saat ultra ayarlarda rx590 ile pubg oynarken mesela) ama bu rahatsız edici sisteme zarar verici bi ısınma değil tabikide. Bir fan arayışına giriştim ve konu açtım burda mb520 fan tavsiyesi arkadaşın birtanesi istediğim fanı bulmuş ve sağolsun linkini bıraktı bende aldım. Kasamdaki mevcut 3x RGB fanları kasamın üzerindeki reset düğmesi ile kontrol edebiliyordum ve yeni aldıgım 2xRGB fan ı kasamın üzerinden kontrol edemiycektim ama kendi küçük bi düğmesi var kablosunun yanında ordan ayarlıya bilecektim. Fakat kasamda zaten 5 tane fan olduğu için bu 2xrgb fanlara anakart üzerinde yer bulamadım. Bilgisayarcıdan 10liraya fan kablosu çoğaltıcı aldım. CPU fan girişini çıkartıp aldığım yeni kablo ile 2 giriş yuvası elde ettim. Sorunsuz bir şekilde bağladım ve bios a girdim. b450 s2h anakart kullanıyorum, bios da 2 adet fan kontrolü yapabiliyorum ben. Mesela şuan taktıgım 2xrgb fanları birde 3xrgb fanları kontrol edebiliyorum. normal olarak baktıgımda 1500 civarı rpm de çalışıyolar ve yüksek hıza aldıgımda rakamı hatırlamıyorum ama baya bir gürültü çıkartıyolar. Kasamda şuan 2Si ekran kartı 1 tanesi güç soğutucusu içinde 5x rgb toplam 10 adet fan çalışıyor sesde çok hafif bir artma var yani vol 18 den vol20 oldu gibi ama rahatsız edici değil. Aldığım çoklayıcının anakart girişi 4 pinli bu arada, 2 çıkışıda 3 pinli.

Konu hort gibi olacak ama aynı sorunun cevabını merak ediyorum. Aynı coklayicidan alacağım.

Senin sorunun cevabınıda geçde olsa vere bildim dostum. Başka arkadaslara faydalı olur umarım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı