Python ile AI programlamaya nasıl başlanmalı?

Eureka

Hectopat
Yer
M.2 SSD
Daha fazla  
AI, Machine learning, Deep Learning öğrenmek istiyorum, nereden başlamalıyım? Python öğrendikten sonra ne yapmam lazım? İnternetten biraz araştırdım, bazı yerlerde Python framework'leri ve AI library'leri ile başlamam gerektiğiniz söylüyor. Sorumun özeti şu: Python öğrendikten sonra AI programlamak için ne yapmam lazım?

Matematik ogren, python en kolayi.
Lineer, bayesian, probability, istatistik ve temel calculus sart.
Udemy e para verip 8 saatlik kursla bir seyler ogrenebileceginizi saniyorsunuz, yarin es kaza birisi EM implemente et dediginde 4. satira gelemezsiniz.

AI, Machine learning, Deep Learning öğrenmek istiyorum, nereden başlamalıyım? Python öğrendikten sonra ne yapmam lazım? İnternetten biraz araştırdım, bazı yerlerde Python framework'leri ve AI library'leri ile başlamam gerektiğiniz söylüyor. Sorumun özeti şu: Python öğrendikten sonra AI programlamak için ne yapmam lazım?
Ben olsam lineer cebir'i iyice pekiştirerek başlarım. Makine öğrenmesi fonksiyonları tamamen lineer fonksiyonlar. Verilen ağırlık katsayıları yine lineer cebir prensiplerine dayanıyor. Sonrasında olasılık ve istatistik. Bunlar olmadan da yapay zeka üzerine yazılmış makaleleri anlamak söz konusu olamaz. Bütün bunları tamamladıktan sonra şu kitabı okurdum: Mathematics for Machine Learning

Artık FreeCodeCamp gibi bir yerden 20 saatlik machine learning tutorial'ı izlemeye hazırsınız.

Matematik ogren, python en kolayi.
Lineer, bayesian, probability, istatistik ve temel calculus sart.
Udemy e para verip 8 saatlik kursla bir seyler ogrenebileceginizi saniyorsunuz, yarin es kaza birisi EM implemente et dediginde 4. satira gelemezsiniz.
Merhaba,
Böyle bir çalışma var. Basitçe özeti bir konuyu hayal ederek o konuda gelişebiliyoruz beynimiz sayesinde. Bir yapay zeka mantıken önceden aldığı verileri kullanır. O zaman bu hayal ederek geliştirme işi yapay zekaya uygulanamaz mı?
Biz bir modelle resim üretelim, ardından elde ettiğimiz resimleri eski resimlerle birleştirip kullanarak yeni modeli geliştirelim. Bunu defalarca yaparsak mükemmel olur mu? Bence olmaz ama size sormak istedim.

Lineer'i anladığım zaman kod tarafı çocuk oyuncağı olmuştu. "Python ile AI" ucu çok açık bir kavram.

Bu AI ne yapacak, nasıl çalışacak, girdisi çıktısı ne olacak? Mesele görüntü işleyecekse, Matris bilmen gerekir, renk uzaylarını bilmen gerekir, B/W ile RGB arasındaki farkı bilmen gerekir. Bir görüntüyü nasıl 0 ve 1'lerden oluşan bir matrise dökebileceğini ve sonrasında o verileri nasıl kümelendirip, ortaya anlaşılabilir bir sonuç çıkartabileceğini bilmen gerekir.

Emin olun kod tarafının, sıfırdan dil öğrenmekten farkı yok. İşin matematik kısmında bitiyor olay. Bir görüntünün bir dakikada işlenmesi ile saniyeler içinde işlenmesi arasındaki fark, senin kodunda değil kullandığın denklemlerde bitiyor.

Kalman filtresi diye bir şey var mesela, çok ilginç. Bu ve bunun gibi hesaplama sistemlerini bilmek gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı