Programlamaya hangi dil ile başlanmalı?

Selam dostum. Öncelikle HTML ile başlamanı tavsiye etmem çünkü HTML bir yazılım değil etiket dilidir. Tam olarak bir yazılım diline eşit değildir. Eğer Unity ile oyun yapacaksan benim bildiğim C# bu konuda tam yetkili.

HTML/CSS programlama dili değil. Web tasarım artık WordPress'den yapılıyor kimse tek tek kod yazmıyor. Dil bilgin yoksa, algoritma öğren önce sonra Visual Studio ile programlamaya giriş için en güncel dersleri öğren mesela C, C++, C# bunlar birbirine benzediği için istediğin Dil'den başlarsın. Birini öğrendiğin zaman öbürü zaten kolay oluyor. Bedava öğrenebileceğin kaynak site olarak, hackerrank, stackoverflow, w3schools, YouTube kanalları filan bunlar en azından temel oluşturur. Minik projeler yap, GitHub'de milletin projelere destek atarsın kendini geliştirdikten sonra zaten su yolunu bulur. Bir de Twitter'de developper insanları takip et mutlaka bişeyler yakalarsın, ben öyle yapıyordum :D.

Son düzenleme:
Amacına göre. Örneğin C# Unity kullanacaksan işini görür ancak çapraz platform grafiksel arayüzlü uygulama yapacaksan başka bir şey kullanman daha iyi olur. Ayrıca her halükarda Python öğrenmeni; HTML, CSS, JS ve C’de de bilgi sahibini olmanı tavsiye ederim. Çoğu kişinin bu dillere çok olmasa da ihtiyacı oluyor.

Çoğu kişinin düşüncesinin aksine bence kesinlikle Python ile başlama. Veri tipi konusunda bu kadar flex bir dille başlamak, sonrasında kullanmak zorunda olduğun dilleri yazarken sorun çıkartıyor. Ben olsam, önce C öğrenir, sonrasında da OOP için Java ile başlardım. Bu ikiliyi çözdükten sonra yapacağın işe göre istediğin dili öğrenirsin. Unity için C# gerekiyor, oyun alanındaki diğer tool'larda da js kullanacaksın mutlaka. O yüzden sırasıyla C, Java, C#, Js diye ilerlemen senin için iyi olur bence.

Yanlış bilgi. İnsanları yanlış yönlendirme.
Yanlış bilgi mi? Kendi gözlerimle gördüm. WordPress ve benzeri hazır kod sitelerin kullanımı artıyor senin haberin yok. Bir de konu sahibi programlama yapmak istiyor web tasarım yapmak isteseydi web tasarım yapmak istiyorum derdi. Bence yanlış bilgiyi ben vermiyorum önce önerilenleri bir oku kim yanlış yönlendirme yapıyo belli oluyor, kendimizi kandırmayalım.

Son düzenleme:
Wp sadece bir cms. Genelde kodlama bilgisi olmayan insanların kullandığı bir yapı.

Dünya senin gördüklerinden daha geniş.
Wordpress örneğini verdim, demek istediğim Wordpress benzeri hazır olanların kullanımı artıyor, sıfırdan yazmaya gerek yok zaman'dan tasarruf ediyosun ve maliyeti düşük site yapıyolar bu yöntemle.
Dünya dediğimiz zaten çoğunluğu suyla kaplı, ben dünyaya kıtalar olarak bakıyorum, tek tek şehir olarak bakarsam, mahalle ve sokak araları olarak bakarsam zaten geniş olur. Bide bunu ben uydurmuyorum isteyen gidip araştırabilir Wordpress benzeri sitelerin kullanımı cidden artıyor.

@MyUnToTen CMS kullanımının artması HTML ve CSS’i boşa çıkarmış olmuyor. Site oluşturma platformlarıyla yapılan bir işin saf HTML CSS ile yapılan bir işle yarışması mümkün değil. İşin içine bir de JavaScript girdiğinde Wordpress veya diğer platformların bir şansı kalmamış oluyor zaten.

Geri
Yukarı