Python uygulamaya dönüştürme

ExE.1

Hectopat
Bir Python dosyam var ve bunu uygulamaya dönüştürmek istiyorum. Nasıl yapacağım?

Not: Windows üzerinden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle bunun için pyinstaller modülünü yüklemeniz gerekiyor.

Kod:
pip install pyinstaller

Uygulamaya dönüştürmek için yapmamız gerekenler var.

1. Uygulamaya dönüştürmek istediğiniz py dosyasının olduğu dizini kopyalayın.
  2. CMD'yi açın.
  3. cd dosyadizini komutunu girin.
  4. Sonra ise pyinstaller --noconsole --onefile dosya.py komutunu kullanın.
Uygulamaya dönüştürülen dosya, py dosyasının olduğu dizin içinde, dist klasörünün içindedir.

Merhaba 🙂

Önceki mesajlarda Python paketleriyle oldukça faydalı bilgiler halihazırda paylaşılmış, ben de bir şeyler eklemek isterim.

Öncelikle Python kodunu gerçekten binary(.exe gibi) bir çalıştırılabilir dosyaya çevirmek isteyip istemediğini düşünmelisin.

Soruyu sorduğun için gerekli olduğunu anlayabiliyorum, ancak eğer bir problemi Python ile çözdüysen 90% ihtimalle kodu çalıştırması gereken kişinin bilgisayarında Python kuruludur ve basit bir biçimde aşağıdaki komut satırını kullanarak senin kodunu çalıştırabilir.
$ python main.py

Eğer sadece çalıştırılabilir bir çıktı nasıl alacağını merak ediyorsan diğer mesajlardaki yöntemleri öneririm, pyinstaller kullanımı oldukça rahat bir paket.

Yine de eğer biraz kendini zorlamak istersen cython kullanarak Python kodunu C koduna dönüştürebilirsin. Ardından bu C kodunu da gcc gibi bir compiler ile tüm işletim sistemlerine dağıtılabilir hale getirebilirsin.

Geri
Yukarı