Q24G2A Ekranın Altında Oluşan Çizgiler nedir?

165'te kullanıyorum hocam. Acaba 165'te mi sorun var diye 144e çekmiştim Adaptive Sync açıkken. 144'te de olmuştu aynı sorun.

Benim endişem servisin problem görmeden geri göndermesidir. Bunu da Morgan'da gördük.
Anakart yazılımı güncellenebilir ama çoğunlukla yalan oluyor bu. Tabii AOC'u kötülemek istemem. Kaliteli servis ağları var.
Sebepler daralıyor. Monitörden sorun çıkmıyorsa olay kablo, priz ve sistem arasında kalır.

Monitör geldi ve G-Sync açıkken sorun devam ediyor hem de daha çok artmış ve masaüstünde faremin uygulamasını açarken bile oluyor. NVIDIA Denetim Masası'ndan G-Sync özelliğini kapatınca sorun geçiyor. DP ile denedim. HDMI'ye geçince masaüstünde fare ve simgeler kaybolduğu için deneyemedim.

IMG_20230728_140418.jpg

3 haftadır eski monitörümde hiçbir sorun yaşamamıştım.

Sorunun G-Sync kaynaklı olduğu neredeyse kesin bana göre. Sizin bir çözüm fikriniz var mı?

Son düzenleme:
Monitör geldi ve G-Sync açıkken sorun devam ediyor hem de daha çok artmış ve masaüstünde faremin uygulamasını açarken bile oluyor. NVIDIA Denetim Masası'ndan G-Sync özelliğini kapatınca sorun geçiyor. DP ile denedim. HDMI'ye geçince masaüstünde fare ve simgeler kaybolduğu için deneyemedim.

Eki Görüntüle 1879839

3 haftadır eski monitörümde hiçbir sorun yaşamamıştım.

Sorunun G-Sync kaynaklı olduğu neredeyse kesin bana göre. Sizin bir çözüm fikriniz var mı?
Benim için de FreeSync açınca olan bir sorun hocam. Ne olacak bilmiyorum.

Garip, garip ve garip.
G-Sync ve FreeSync'dan oluyorsa olay ekran kartına veya kabloya bağlanıyor.
Yeni kablo aldınız ve sorun devam etti. Kablo şıkkı elendi.
DDU ile sürücü kaldırıp tekrar kurdunuz diye biliyorum. Hadi bunu geçtim farklı bir monitör üzerinde kullanırken sorun yoktu dediniz. Eski monitörün G-Sync'ya da FreeSync ayarı var mıydı?

Sync'ların tek görevi yırtılmayı önlemek. Ayrıca G-Sync GPU üzerinden açılıyor. Enteresan.

Benim aklıma farklı bir GPU ile test etmek geliyor. Kesin sonuçlardan biri olabilir.

Garip, garip ve garip.
G-Sync ve FreeSync'dan oluyorsa olay ekran kartına veya kabloya bağlanıyor.
Yeni kablo aldınız ve sorun devam etti. Kablo şıkkı elendi.
DDU ile sürücü kaldırıp tekrar kurdunuz diye biliyorum. Hadi bunu geçtim farklı bir monitör üzerinde kullanırken sorun yoktu dediniz. Eski monitörün G-Sync'ya da FreeSync ayarı var mıydı?

Sync'ların tek görevi yırtılmayı önlemek. Ayrıca G-Sync GPU üzerinden açılıyor. Enteresan.

Benim aklıma farklı bir GPU ile test etmek geliyor. Kesin sonuçlardan biri olabilir.

FreeSync destekliydi G-Sync açık kullanıyordum eski monitörde.

@Serush şöyle bir şey buldum dener misin?

Benim Hz 165.001 gösteriyor ondan olabilir mi acaba 001 yüzünden yırtılmamı yapıyor.

*Yukarıdaki çözümü denedim fakat işe yaramadı. Garip bir şey var ürünü servise göndermeden önce bu yatay çizgiler daha azdı sadece ekranın altında oluyordu servisten döndükten sonra tüm ekranda olmaya başladı.

Ama ben inanıyorum deneme yanılma ile bir çözümünü bulacağız bu meretin. @Serush sende kardeşim bulabildiğin çözümleri deneyip buraya yazarsan sevinirim.

Son düzenleme:
FreeSync destekliydi G-Sync açık kullanıyordum eski monitörde.

@Serush şöyle bir şey buldum dener misin?

Benim Hz 165.001 gösteriyor ondan olabilir mi acaba 001 yüzünden yırtılmamı yapıyor.

*Yukarıdaki çözümü denedim fakat işe yaramadı. Garip bir şey var ürünü servise göndermeden önce bu yatay çizgiler daha azdı sadece ekranın altında oluyordu servisten döndükten sonra tüm ekranda olmaya başladı.

Ama ben inanıyorum deneme yanılma ile bir çözümünü bulacağız bu meretin. @Serush sende kardeşim bulabildiğin çözümleri deneyip buraya yazarsan sevinirim.
Deneyeyim hocam.
1690669026043.png

Özel çözünürlük oluşturamıyorum.
1690669479152.png

Son düzenleme:
Bugün tecpro ile görüştüm. Desteğe yazmamı, farklı bir DP kablosu ile denememi, düzelmemesi durumunda göndermemi söylediler. Morgan hocamdan bilgi bekliyorum.

@tuna çiftci @evlander123 hocam ekran kartlarınız NVIDIA mı? @MorganJones hocam sizinki AMD mi?

Driverdan da FreeSync/G-SYNC açtığınıza emin misiniz? Bugün FreeSync kapattığımda olmadığı fark ettim.

FreeSync açtığımda çizgiler geliyor, kapattığımda gidiyor.
Eki Görüntüle 1875557

Ben sorunumu çözdüm hocam fareyi değiştirince sorunum çözüldü ya da denk geldi.

@MorganJones var mı hocam gelişme?

HDMI ile taktığımda VRR ayarı geliyor. Freesync yerine. Aynı şeyler muhtemelen. HDMIda da VRRyi açarsam o çizgiler tekrar çıkıyor hocam. Ben HDMI ile denerken VRR'ı açmayı unutmuşum. FreeSync kapalı oynuyorum her oyunu. @Saint Lucia

Son düzenleme:
HDMI ile taktığımda VRR ayarı geliyor. FreeSync yerine. Aynı şeyler muhtemelen. HDMI'da da VRRyi açarsam o çizgiler tekrar çıkıyor hocam. Ben HDMI ile denerken VRR'ı açmayı unutmuşum. FreeSync kapalı oynuyorum her oyunu

Evet hemen hemen aynı şeyler. Çizgi çıkıyorsa yenileme hızı ayarlarken ya ekran kartı ya da monitör sorun çıkartıyor gibi duruyor.

Çok gariptir yukarıda arkadaş fare değiştirince düzeldi demiş. Bunu daha önce de gördüm. Yazacaktım ama Razer kullandığını görünce arkadaş vazgeçmiştim.
ASUS 360Hz monitör kullanan bir arkadaşta titreme sorunu vardı. Fare değişince düzeldi.

Çok garip sorunlar mevcut.

Fareyi değiştirdim fakat işe yaramadı.

Sorunu çözmüş bulunmaktayım. Şaka gibi ya.
Kırmızı ile kaplı alandaki tiki kaldırınca sorunum düzeldi. G-Sync açıkken titreme sorunu yaşamıyorum.

İlk 30 saat bir sorun yaşamamıştım fakat sürekli ayarları kurcalıyordum demek ki bu ayarı açmışım ondan sonra olmaya başlamış hiç farkında değildim. 3 hafta boşu boşuna servise yolladım ya.

Dosya Ekleri

• resim_2023-08-02_134647251.png
    resim_2023-08-02_134647251.png
    73,4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı