Q24G2A Ekranın Altında Oluşan Çizgiler nedir?

Bende Pro versiyonu var Adaptive Sync açık monitörde g-ysnc açık OverDrive kapalı.
Ben ayarlardan onu kapatında çizgiler gidiyor. Monitörün freesync desteğinden mi ki? HDMI ile bağlayınca VRR olarak gözüküyordu.

@Saint Lucia bilginiz var mıdır hocam?

Bugün Tecpro ile görüştüm. Desteğe yazmamı, farklı bir DP kablosu ile denememi, düzelmemesi durumunda göndermemi söylediler. Morgan hocamdan bilgi bekliyorum.

@tuna çiftci @evlander123 hocam ekran kartlarınız NVIDIA mı? @MorganJones hocam sizinki AMD mi?

Driverdan da FreeSync/G-SYNC açtığınıza emin misiniz? Bugün FreeSync kapattığımda olmadığı fark ettim.

FreeSync açtığımda çizgiler geliyor, kapattığımda gidiyor.
Eki Görüntüle 1875557
nvidia

Son düzenleme:
Ben ayarlardan onu kapatında çizgiler gidiyor. Monitörün FreeSync desteğinden mi ki? HDMI ile bağlayınca VRR olarak gözüküyordu.

@Saint Lucia bilginiz var mıdır hocam?

Bununla ilgili bir mesajımda Sync ayarını kapatıp deneyin demiştim ve yeni bir DP ile kontrol edin dedim diye hatırlıyorum. Farklı bir konu ile karıştırıyorsam affedin.

Çünkü bir kablonun iletkenliği zayıfsa Sync özelliğinde ya da MPRT benzeri olan OverDrive gibi hızlandırıcı özelliklerde bu tür sorunlar gözlemleniyor. İletkenlik ile ilgili bir konu.
Buna benzer bir sorunu HDMI kablo ile ELMB açtığımda yaşadım. DP aldığımda düzeldi.
Pro dediği şey FreeSync Pro versiyonu. Normal FreeSync'a göre daha stabil çalışan ek özellikleri olan bir yazılım diyebiliriz.

Bununla ilgili bir mesajımda Sync ayarını kapatıp deneyin demiştim ve yeni bir DP ile kontrol edin dedim diye hatırlıyorum. Farklı bir konu ile karıştırıyorsam affedin.

Çünkü bir kablonun iletkenliği zayıfsa Sync özelliğinde ya da MPRT benzeri olan OverDrive gibi hızlandırıcı özelliklerde bu tür sorunlar gözlemleniyor. İletkenlik ile ilgili bir konu.
Buna benzer bir sorunu HDMI kablo ile ELMB açtığımda yaşadım. DP aldığımda düzeldi.
Pro dediği şey FreeSync Pro versiyonu. Normal FreeSync'a göre daha stabil çalışan ek özellikleri olan bir yazılım diyebiliriz.
Pro'yu monitörün mü desteklemesi gerekiyor?

Pro'yu monitörün mü desteklemesi gerekiyor?

Tabii ki desteklemesi gerekiyor.
Aynı zamanda AMD GPU kullanıyor olman gerekiyor.

1690270260744.png

Tabii ki desteklemesi gerekiyor.
Aynı zamanda AMD GPU kullanıyor olman gerekiyor.

Eki Görüntüle 1875693

Ben FreeSync aynı sorunu Ugreen kabloyla da yaşadığını görünce diğer kişinin monitörden kaynaklıdır diye düşünmüştüm. FreeSync problemi olacağını göz önünde bulundurmuştum fakat denememiştim. HDMI kablosunu geri göndermeyeceğim illaki bir yerde lazım olur. Yeni bir DP bulacağım. Ayrıca FreeSync kapalıyken çok yırtılma görmedim. Bozulma olan olanlarda kapatarak çözeceğim şimdilik galiba.

Ben FreeSync aynı sorunu Ugreen kabloyla da yaşadığını görünce diğer kişinin monitörden kaynaklıdır diye düşünmüştüm. FreeSync problemi olacağını göz önünde bulundurmuştum fakat denememiştim. HDMI kablosunu geri göndermeyeceğim illaki bir yerde lazım olur. Yeni bir DP bulacağım. Ayrıca FreeSync kapalıyken çok yırtılma görmedim. Bozulma olan olanlarda kapatarak çözeceğim şimdilik galiba.

Hala tam nedeni bulamadığımızı düşünüyorum.
FreeSync açıkken yapıyorsa ilk olarak kablodan şüphe edilir. Ugreen'de bu sorun olur mu? Çok çok düşük bir ihtimal. Hadi dedik oldu. İkinci bir şans verilir ve yeni bir kablo ile denenir.
Çözüm olursa olur konu kapanır. Olmaz ise konu yine uzuyor.
Gittiği yer ise monitör sorunlu. Hem 165Hz'de bu sorun yaşandı hem Sync açıkken.
Ucu ekran kartına da dokunuyor ama denemek lazım.

Bende şu aralar ASUS monitörümde LoL'de maç giriş ekranında ve item seçim ekranında titreme yaşıyorum. Gariptir çözemedim.

İlk aldığım 1-2 hafta olmaması, daha sonra ortaya çıkması, diğer kişilerde olmaması ve şu mesaj

Ugreen 8K DisplayPort DP 1.4 var ve diğer monitörde hiç sıkıntı yapmamıştı. Kablodan olsa en baştan beridir bu hata olmaz mıydı? 2. günün sonunda olmaya başladı.​

Farklı DP kablolar ile denedim yine devam etti sorun. Eski monitörümü takıp denedim bu sorun yok. İncehesap'tan almıştım değişim için yolladım şimdi bakalım.
her şeyi olağan kılıyor hocam.

Bende şu aralar ASUS monitörümde LoL'de maç giriş ekranında ve item seçim ekranında titreme yaşıyorum. Gariptir çözemedim.
Ekran kartını yeni mi güncellediniz hocam?

Ekran kartını yeni mi güncellediniz hocam?

Evet ama güncellemeden önce de vardı. 1660S kullanıyorum. İtemlerin arasında fareyi gezdirince ekran saliselik kararma yapıyor. Sanki parlaklığı düşürüp yükseltiyorum gibi. Binlerce monitör elimden geçmiştir böyle saçma bir şey görmedim.
Hem oyundan hem kablodan hem monitörden şüphe ediyorum.
Bu tür benzer sorunları bilim adamı bile olsan zart diye çözemiyorsun. 🤔

Gerçekten öyle. Elektronik bambaşka bir evren. İnşallah yakın zamanda sebebi bulursunuz hocam. Yapabileceğim bir şey varsa denerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı