Rehber QoS ayarı ile Bufferbloat sorununu çözmek

Merhabalar,

Öncelikle bufferbloat nedir onu söyleyeyim. Bufferbloat, internetiniz yük altındayken pinginizin artmasıdır. Örneğin oyundasınız, 40 ms pinginiz var. İnternete bağlı biri upload yaptığında pinginiz 200-300lere çıkıyor ise bu demektir ki bufferbloat sorunu yaşıyorsunuz.
Ülkedeki çoğu internet kullanıcısı bu sorunu yaşıyor, download yaparken ping çok artmasa da upload yaparken bayağı fırlıyor ve interneti kullanılamaz hale getiriyor.
Bazıları bu sorunu router alarak openWRT kurarak tamamen çözüyor. Ben bu konuda, masraf yapmadan nasıl bu sorunu çözdüğümü anlatacağım.

Bufferbloat'ı bu siteden test edebilirsiniz : Bufferbloat Test by Waveform
Eğer sizde de bufferbloat sorunu var ise buna benzer bir sonuç alacaksınız :

1657033671509.png

İnternetim yük altında değilken pingim 8 ms, download yaparken 32 ms artıyor, upload yaparken 260 ms artıyor.

Ayrıca bufferbloat'ın oyundaki etkisini şöyle de anlayabilirsiniz, CMDyi açın ping vie.valve.net -t komutunu girin. CS:GO'nun Viyana sunucusuna ping atmaya başlayacaksınız. Bu ping atma işlemi sürerken Speedtest'e girip testinizi başlatın ve CMDdeki ping değerlerinizi izleyin. Upload yaparken pinginiz 200lere çıkacak.

Peki bu sorunu nasıl çözdüm?

Ben bu sorunu modem panelinden QoS ayarı yaparak çözdüm. Elimde bulunan modem Türk Telekom'un verdiği TD-W9970 modemi. Ülkedeki Türk Telekom kullanıcılarının çoğunda bu modem vardır diye düşünüyorum.
QoS ayarı yapmak için modem arayüzüne girin (192.168.1.1), QoS sekmesini bulun ve Temel Ayarlar sayfasına girin.

1657033941692.png

Böyle bir sayfa gelecek. Burada "Gönderme Hızı için QoS etkinleştir" ayarını tikleyin. Planlayıcı Algoritma'yı "Trafik Kontrolü" olarak işaretleyin.
Toplam Bant Genişliğini ise sağda yazan maksimum hızdan biraz aşağısını yazın. Örneğin benim maksimum upload hızım 8192 Kbps, ben 7700 Kbps olarak ayarladım. Burada düşükten başlayıp arttıra arttıra pinginizi test edebilirsiniz. Benim için maksimum seviye 7700 civarlarındaydı. Ondan sonrasında ping çok artıyordu. Eğer download yaparken pinginiz çok artmıyorsa indirme hızı için olan QoS ayarlarına ellemeyin.
Bundan sonra kaydet butonuna basın. Şimdi, tekrardan bufferbloat testi yapabilirsiniz. Bende sonuçlar böyle oldu :

1657034325715.png

Upload hızımda çok çok az kayıp oldu kısıtladığım için fakat pingim +260 ms'ten +2 ms'e düştü. Bu kadar ping kazancı için feragat edilebilecek bir upload hızı olduğunu düşünüyorum. Artık internete bağlı biri video yollarken, telefonu yedekleme yaparken, bir şeyler uploadlarken internet ölmüyor.
Bende çözüldü diye sizde de çözüleceğinin garantisini vermiyorum. Sadece, ben bu yolla çözdüm, onu anlatıyorum. :)

Merhaba,

Öncelikle bufferbloat nedir onu söyleyeyim. Bufferbloat, internetiniz yük altındayken pinginizin artmasıdır. Örneğin oyundasınız, 40 ms pinginiz var. İnternete bağlı biri upload yaptığında pinginiz 200-300'lere çıkıyor ise bu demektir ki bufferbloat sorunu yaşıyorsunuz.
Ülkedeki çoğu internet kullanıcısı bu sorunu yaşıyor, download yaparken ping çok artmasa da upload yaparken bayağı fırlıyor ve interneti kullanılamaz hale getiriyor.
Bazıları bu sorunu router alarak openwrt kurarak tamamen çözüyor. Ben bu konuda, masraf yapmadan nasıl bu sorunu çözdüğümü anlatacağım.

Bufferbloat'ı bu siteden test edebilirsiniz: Bufferbloat Test by Waveform
Eğer sizde de bufferbloat sorunu var ise buna benzer bir sonuç alacaksınız:

Eki Görüntüle 1441925

İnternetim yük altında değilken pingim 8 ms, download yaparken 32 ms artıyor, upload yaparken 260 ms artıyor.

Ayrıca bufferbloat'ın oyundaki etkisini şöyle de anlayabilirsiniz, CMD'yi açın ping vie.valve.net -t komutunu girin. CS:GO'nun Viyana sunucusuna ping atmaya başlayacaksınız. Bu ping atma işlemi sürerken Speedtest'e girip testinizi başlatın ve CMD'deki ping değerlerinizi izleyin. Upload yaparken pinginiz 200'lere çıkacak.

peki bu sorunu nasıl çözdüm?

Ben bu sorunu modem panelinden QoS ayarı yaparak çözdüm. Elimde bulunan modem Türk Telekom'un verdiği TD-W9970 modemi. Ülkedeki Türk Telekom kullanıcılarının çoğunda bu modem vardır diye düşünüyorum.
QoS ayarı yapmak için modem arayüzüne girin (192.168.1.1), QoS sekmesini bulun ve temel ayarlar sayfasına girin.

Eki Görüntüle 1441929

Böyle bir sayfa gelecek. Burada "gönderme hızı için QoS etkinleştir" ayarını tikleyin. Planlayıcı Algoritma'yı "trafik kontrolü" olarak işaretleyin.
Toplam bant genişliğini ise sağda yazan maksimum hızdan biraz aşağısını yazın. Örneğin benim maksimum upload hızım 8192 Kbps, ben 7700 Kbps olarak ayarladım. Burada düşükten başlayıp arttıra arttıra pinginizi test edebilirsiniz. Benim için maksimum seviye 7700 civarlarındaydı. Ondan sonrasında ping çok artıyordu. Eğer download yaparken pinginiz çok artmıyorsa indirme hızı için olan QoS ayarlarına ellemeyin.
Bundan sonra kaydet butonuna basın. Şimdi, tekrardan bufferbloat testi yapabilirsiniz. Bende sonuçlar böyle oldu:

Eki Görüntüle 1441954

Upload hızımda çok çok az kayıp oldu kısıtladığım için fakat pingim +260 Ms'ten +2 Ms'e düştü. Bu kadar ping kazancı için feragat edilebilecek bir upload hızı olduğunu düşünüyorum. Artık internete bağlı biri video yollarken, telefonu yedekleme yaparken, bir şeyler uploadlarken internet ölmüyor.
Bende çözüldü diye sizde de çözüleceğinin garantisini vermiyorum. Sadece, ben bu yolla çözdüm, onu anlatıyorum. :)

Çok işime yarayacak çok teşekkürler hocam. :)

Hocam merhaba, sizdeki gibi D çıkıyordu sonuç.
1657035891444.png

Bu şekilde ayar yaptıktan sonra C'ye düştü.
1657035908078.png

Benim sorunum şu, modem aşağı katta ve kablo çekemiyorum. Odamda router var ve routerı Wi-Fi adaptörü gibi kullanıyorum, yani router kablosuz olarak modeme bağlanıyor ben de kablolu olarak routera bağlanıyorum. Kullanım olmasa bile ping spike olduğu için Sosyal'de gördüğüm bir mesajdan kablosuz modumu 11 b/g yaptım.
1657035993388.png

Bunu yaptıktan sonra download hızım yaklaşık 8 Mbps düştü ancak upload hızım etkilenmedi. Beraberinde ping spike sorunu garip bir şekilde direkt çözüldü. Ancak şuan biri Youtube'dan video izlese, herhangi bir kullanım olsa anında pingim fırlıyor. Hatta bu durum o kadar hassas ki CS:GO'da ESC tuşuna bastığımda pingim direkt fırlıyor çünkü oyun serverlarından veri indiriyor. Bu konu hakkında herhangi bir çözüm var mı bildiğiniz? Daha önce konu açtım ancak yardım edebilen olmadı, burası kirlenmesin diyorsanız buyrun: Ani ping sorununun başka çözümü var mı?

Hocam merhaba, sizdeki gibi D çıkıyordu sonuç.
Eki Görüntüle 1441990

Bu şekilde ayar yaptıktan sonra C'ye düştü.
Eki Görüntüle 1441991

Benim sorunum şu, modem aşağı katta ve kablo çekemiyorum. Odamda router var ve routerı Wi-Fi adaptörü gibi kullanıyorum, yani router kablosuz olarak modeme bağlanıyor ben de kablolu olarak routera bağlanıyorum. Kullanım olmasa bile ping spike olduğu için Sosyal'de gördüğüm bir mesajdan kablosuz modumu 11 b/g yaptım.
Eki Görüntüle 1441994

Bunu yaptıktan sonra download hızım yaklaşık 8 Mbps düştü ancak upload hızım etkilenmedi. Beraberinde ping spike sorunu garip bir şekilde direkt çözüldü. Ancak şuan biri Youtube'dan video izlese, herhangi bir kullanım olsa anında pingim fırlıyor. Hatta bu durum o kadar hassas ki CS:GO'da ESC tuşuna bastığımda pingim direkt fırlıyor çünkü oyun serverlarından veri indiriyor. Bu konu hakkında herhangi bir çözüm var mı bildiğiniz? Daha önce konu açtım ancak yardım edebilen olmadı, burası kirlenmesin diyorsanız buyrun: Ani ping sorununun başka çözümü var mı?

Uploadda bir sorun yok. 7 ms artıyor sadece, QoS onu çözdü büyük ihtimal. Sorun downloadda sizin, download yaparken 156 ms falan olmuş fotoğraftan gördüğüme göre. Bağlantınız sağlıksız olduğu için onu QoS çözemez sanırım. Ama yine de indirme için olan QoS ayarını kurcalayın biraz, 16000 kbps'ye falan düşürün. Belki bir şey fark eder.

Uploadda bir sorun yok. 7 ms artıyor sadece, QoS onu çözdü büyük ihtimal. Sorun downloadda sizin, download yaparken 156 ms falan olmuş fotoğraftan gördüğüme göre. Bağlantınız sağlıksız olduğu için onu QoS çözemez sanırım. Ama yine de indirme için olan QoS ayarını kurcalayın biraz, 16000 kbps'ye falan düşürün. Belki bir şey fark eder.
1657039442676.png

16000 yaptıktan sonra böyle oldu.

Baya fark etmiş. Çözüldü galiba sorunun, oyun oynarken deneyimle biraz. Buraya yazarsın. :)
Ama evdeki modeme yakın insanlar tam verim alamayacak internetten haberin olsun, maksimum 16mbps olarak limitledin çünkü.
Valla çok teşekkürler hocam, ESC'ye bastığımda hala ping artıyor ancak 70 MS'den 85-90'a çıkıp geri iniyor. Eskiden 130-150 civarlarına çıkıp 1 dakika boyunca öyle kalıyordu. Çok sağolun.

Valla çok teşekkürler hocam, ESC'ye bastığımda hala ping artıyor ancak 70 MS'den 85-90'a çıkıp geri iniyor. Eskiden 130-150 civarlarına çıkıp 1 dakika boyunca öyle kalıyordu. Çok sağolun.

Bağlantın baya sağlıksız olduğu için anca bu kadar herhalde. Bu modemin kablosuzu zaten bir hayli rezalet, sen bir de uzaktan bağlandığın için bayağı performans kaybı oluyor. Umarım kalıcı olarak iyileşme olmuştur, geçici değildir. Rica ederim. :)

Bir de bu konudaki paylaşıma bakın. Firma değişince hat değeride değişimiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı