Qubes OS nasıldır?

Hayır, siber güvenlik alanında bilgi sahibiyim. Paranoyak olma yolunda ilerlemediğime eminim. Kendi kişisel güvenliğimi tehlikeye atmadığı müddetçe her verimi kullanabilirler. Yapabilecekleri bir şey olduğunu da zannetmiyorum o verilerle. İstatistik sitelerine satarlar, onlardan firmalar için müşteri listesi oluşturur. En fazla olabilecek o.

Siz istisnasınız.

Aslında bu gittiğiniz psikiyatr ile alakalı bir durum. Psikoterapi denilen konuşarak bu tarz rahatsızlıkları tedavi etmeye yarayan tedaviler var. Bunun için yardım alacağınız kişiyi iyi araştırmanız lazım.

Evet, yine söylüyorum hepsi aynı değil ama tanıdığım deprosyonda olduğu için hemen hap tedavisine başlanmış. Psikolog ise hemen hap yerine bir süre konuşup ondan sonra hap çok gerekli ise tedaviye başlıyor. Mesela bir tanıdığımda psikolog eğer bunu aşamazsak hap tedavisine başlamamız gerekebilir demiş ama hapsız çözebilmişler. Psikologlar hap yazamıyor diye biliyorum ama birisine yönlendirme yapabiliyorlarmış.

Ama tanıdığım deprosyonda olduğu için hemen hap tedavisine başlanmış.

Majör depresif bozukluk tedavisi için ilaçlar kullanılmalıdır. Eğer tanıdığınız kişi gerçekten majör depresyonda ise bu durum psikoterapiler ile çözülmeyebilir. Her rahatsızlık ve kişi kendi içinde değerlendirilmelidir.

Eğer tanıdığınız, bildiğiniz, gerçekten işini iyi yapan bir psikolog varsa elbette onunla da konuşabilirsiniz. Ama dediğim gibi eğer birilerinden yardım almazsanız 10-15 sene sonra gerçekten bu tarz fobiler obsesif-kompulsif bozukluğa dönüşecektir.

Son olarak buradaki ve internet ortamındaki arkadaşların birçoğu daha genç yaştalar. Genç arkadaşların sözlerini dinleyip bazı durumları normal gibi algılamaya çalışmayın. Bir kişi ile konuşmak, tedavi görmek sizden bir şey eksiltmez ama tedavi görmemek çok şey eksiltebilir.

Majör depresif bozukluk tedavisi için ilaçlar kullanılmalıdır. Eğer tanıdığınız kişi gerçekten majör depresyonda ise bu durum psikoterapiler ile çözülmeyebilir. Her rahatsızlık ve kişi kendi içinde değerlendirilmelidir.

Eğer tanıdığınız, bildiğiniz, gerçekten işini iyi yapan bir psikolog varsa elbette onunla da konuşabilirsiniz. Ama dediğim gibi eğer birilerinden yardım almazsanız 10-15 sene sonra gerçekten bu tarz fobiler obsesif-kompulsif bozukluğa dönüşecektir.

Son olarak buradaki ve internet ortamındaki arkadaşların birçoğu daha genç yaştalar. Genç arkadaşların sözlerini dinleyip bazı durumları normal gibi algılamaya çalışmayın. Bir kişi ile konuşmak, tedavi görmek sizden bir şey eksiltmez ama tedavi görmemek çok şey eksiltebilir.

Anlıyorum. Zaten ailem ve çoğu konuştuğum siber güvenlik uzmanlarından duyduğum "paranoyaksın" sözlerinden sonra kendim düşünmeye başladım. Kendim de destek almam gerektiğine karar verdim çünkü çocukken yaşadığım bazı sorunları da çözmem gerekiyor. Psikologa da söyleyeceğim gibi bence benimkisi paranoyaklık değil de ürün olmamak.

Bir zamanlar da psikologdan yardım almıştım ve ben de sadece "hasta" olanların gittiği bir yer olarak görmüyorum.

Ben bilgi almayı eskiden olduğu gibi sadece yaşlılardan alınacağını düşünmüyorum. Her yaşta bireyden bir şeyler öğrenilebilir. Bu yüzden forumda ki kişilerden almış olduğum bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra kendim karar veriyorum.

Ben bilgi almayı eskiden olduğu gibi sadece yaşlılardan alınacağını düşünmüyorum. Her yaşta bireyden bir şeyler öğrenilebilir.

Bu konuda sanırım kendimi tam ifade edemedim. Gençliğin vermiş olduğu öz güven ile birlikte çoğu şeyle dalga geçip, her şeyi bildiğini sanıyorlar. Gençken hepimiz böyleydik. :)

Bu konuda sanırım kendimi tam ifade edemedim. Gençliğin vermiş olduğu öz güven ile birlikte çoğu şeyle dalga geçip, her şeyi bildiğini sanıyorlar. Gençken hepimiz böyleydik. :)

Sanırım çok fazla hata yapan gençleri forumda görüğümüzden dolayı olabilir ve bu çok normal geliyor. Bende zamanında çok fazla hata yaptım ve hata yaparak tecrübe ediyoruz. Hatta hala hata yapıyorumdur belki ama fark etmiyorum. Geç olmadan fark etmek önemli.

Psikiyatri hakkında herhangi bir fikir sahibi olmayan sıradan bir vatandaş olarak görüşümü belirtmek istiyorum, fazla ciddiye almamanızı fakat dediklerimi düşünmenizi öneririm. Bahsettiğiniz şeylerin illahaki bir sorun olduğunu düşünmemelisiniz bence. İlk olarak bu gelip geçici bir heves olabilir, bir zamanlar gizliliğe ben de çok takmıştım ve Qubes OS gibi önlemleri almaya kafayı koymuştum -bilgisayarım kötü olduğu için şu anda zaten imkânsız, ilerisi için düşünüyorum- fakat şu anda pek umurumda olduğu söylenemez. Sadece GNU/Linux bir işletim sistemini bilinçli bir şekilde kullanmak bile yeterince güvenlik sağlayacağı düşüncesindeyim. Bunun haricinde açık kaynaklı ve mümkünse özgür yazılımlar tercih ederek bunu büyük bir oranda önleyebiliyoruz. Fakat bir yerden sonrası gereksiz aşırıya kaçmak gibi geliyor bana artık. GNU/Linus'ta bilgisayarınıza virüs bulaşması çok düşük bir ihtimal, siber güvenlik ile uğramayacaksanız veya illegal bir şey yapmayacaksanız gereksiz seviyede bir uğraş olarak görüyorum. Mikrofon ve kameranızı ister donanımsal olarak ister yazılımsal olarak devre dışı bırakıp bu konuda da rahat olabilirsiniz. Haksız olabilirim fakat bunun zamanla geçecek bir heves olduğunu düşünüyorum, kendinizi bu kadar kısıtlayıp paranoyak olmak yerine bilgisayar kullanmamak sizin için daha kolay olur kanısındayım. Sonuçta kendinizi bu kadar kasarsanız zevkli bir internet kullanımı yaşayabilip yaşayamayacağınız tartışılır gibi duruyor.

Belli bir seviyeye kadar sosyal medya kullanmamanız güzel fakat yanlış anlamadıysam yazılımla ilgileniyorsunuz, bu durumda Twitter, Reddit ve LinkedIn gibi platformlara ihtiyacınız olacak. Bunun haricinde matrix ile iletişim kurabilirsiniz insanlarla fakat çevrenizdeki herkesi nasıl buna entegre edebilirsiniz bu sizin sorununuz. Kendinizi bu konuya kaptırmamalısınız, sonuçta technopat da buna benzer bir platform. Youtube falan da kullanmayın; google neyi ne zaman izleyip ne zaman kapattığınızı, ne zaman hızlandırıp ne zaman dondurduğunuzu biliyor. Göreceğiniz üzere "ürün olmamak" için en iyi çözüm internet kullanmamak, bunlara alışmanız ve kabul etmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Ek olarak psikoloji okuyan birisi varsa umarım alınmaz fakat gideceğin kişi bilgisayarını rahatça açıp kapatabiliyorsa ne âlâ. Genç biri değilse pek imkân veremiyorum günümüz sorunlarını anlayacağına, bu konuda psikolojik yardım almaya çalışırken anlaşılmamak sizi daha çok demotive eder diye düşünüyorum. Fakat daha önce de dediğim gibi psikiyatri hakkında en ufak fikrim yok, psikolog ve psikiyatrist arasındaki farkı bile ayırt edemiyorum. Genel olarak Türkiye'deki 30+ teknolojiyle çok iç içe olmayan insan profili olarak değerlendirdim.

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz şeylerin illaki bir sorun olduğunu düşünmemelisiniz bence. İlk olarak bu gelip geçici bir heves olabilir

Tabii ki boyle bir durum olabilir ama bunu belirleyebilecek olan bu konudaki uzman kisidir.

Gideceğin kişi bilgisayarını rahatça açıp kapatabiliyorsa ne âlâ. Genç biri değilse pek imkân veremiyorum günümüz sorunlarını anlayacağına

Aslinda bu konu hakkinda tahmin ettiginizden fazla kisi psikiyatristlere basvurdugu için gerekli bilgiye sahip oluyorlar. :)

Aslinda bu konu hakkinda tahmin ettiginizden fazla kisi psikiyatristlere basvurdugu için gerekli bilgiye sahip oluyorlar. :)
Bütün gününü internet üzerinde geçiren bir insan olarak hayatımda bu konuda psikolojik destek alan bir insan tanımadım, bu yüzden pek imkan veremiyorum doğrusu. Özellikle Türkiyede gizliliğe önem veren çok az insan tanıyorum, gerçekten o kadar yaygın mı bu durum? Kendimi bu duruma koyduğumda bana yardımcı olacak kişi olarak bir psikolog/psikiyatrist değil yine bu konuda bilgili bir bilgisayar meaklısını görüyorum. Onca yıllık hayat deneyimim bir psikoloğun/psikiyatristin bu konuda bana yardımcı olabileceğini kabul etmemeye zorluyor beni. Hayatım boyunca özel olarak bunlardan birine gitmedim fakat çocukluğumda 8 sene boyunca bir devlet hastahanesinde psikolog veya psikiyatrist olup olmadığını bilmediğim bana "konuşma doktoru" denen insanlarla cebelleştim. Günde 8 ilaç içmeye zorladılar ve hiçbir zaman işe yaramayınca dozunu arttırmaktan başka bir şey yapamadılar, ne zaman ki belli bir yaşa gelip hiçbir işe yaramadığını kendim fark edip ilaçları bıraktığımda sorunlarım çözüldü. Ki sorunum bilgisyarla alakalı bir şey bile değildi, gayet sıradan bir duygusal/insansal ve spesifik olmayan gelen bir sorundu. Devlet hastahanesindekiler ile özel sektördekileri kıyaslamak doğru mudur bilemiyorum fakat pek de bir güven verdiklermiyorlar bana. Ama böyle dediğinize göre bu işle ilgilenen birisisiniz ve vardır diyorsanız doğrudur, özel sektörde herhangibirine gitmediğim için pek bilgim yok doğrusu.

Bütün gününü internet üzerinde geçiren bir insan olarak hayatımda bu konuda psikolojik destek alan bir insan tanımadım,

Sahsen ben bu durumda olan 2 kisi taniyorum, biri akrabam ve bir digeri arkadasim. Akrabam gecmise gore cok daha iyi durumda ve her gun daha da iyilesiyor diyebilirim.

Onca yıllık hayat deneyimim bir psikoloğun/psikiyatristin bu konuda bana yardımcı olabileceğini kabul etmemeye zorluyor beni

Elbette boyle dusuneceksiniz. Hepimiz kendimizde bir sorun olmadigini dusunuruz. Ornegin rasyonalizasyon denilen savunma mekanizmasi vardir. Kisaca yasadigimiz durumu normallestirmeye calisir, ornegin kopeklerden korkuyorum cunku onlar vahsi birer hayvan ve suru halinde dolasiyorlar.

Hayatım boyunca özel olarak bunlardan birine gitmedim fakat çocukluğumda 8 sene boyunca bir devlet hastahanesinde psikolog veya psikiyatr olup olmadığını bilmediğim bana "konuşma doktoru" denen insanlarla cebelleştim. Günde 8 ilaç içmeye zorladılar ve hiçbir zaman işe yaramayınca dozunu arttırmaktan başka bir şey yapamadılar

Hep dedigim gibi bu gittiginiz danisman ile alakali. Her meslekte gorevini cok iyi yapan ve gorevini ustun koru yapan kisiler vardir.

Geri
Yukarı