R3 3100 sistem arada sırada donuyor

serhatcandev

Megapat
Makaleler
15
Yer
İzmir
RAM
Adata 16GB 2400Mhz Cl16
SSD veya HDD modeli
Adata Su650 240GB
Ekran kartı
AMD RX570 ITX
Anakart
GIGABYTE B450M-S2H
İşlemci
R3 3100
Merhaba arkadaşlar. Sistemimde bayağı bir süredir şöyle bir sorun var nedense ilgilenmedim şimdi ise gıcık oluyorum. Bilgisayar gün içinde belki 1 veya 2 kere kendi kendine 5 saniyeliğine donuyor ama tamamen değil mouse giderken bayağı donarak gidiyor sesler takılıyor ama 5 saniye sonra hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor sistem sonrasından gelen bir yavaşlama vs yok sistem bilgilerimi aşağı yazıyorum. Teşekkürler iyi geceler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cinebench yapıyordum yorumu şimdi gördüm onu da deneyim.

Bu program arka planda kalsın. Az önce yaptığınız FurMark ve Prime 95 stres testlerini 10-15 dk boyunca çalıştırdıktan sonra bu değerlerin yorumlanması daha doğru olur.

Hocam buyurun. Geçen yapmam da 65 derceye çıkmıştı galiba işlemci maksimum bu sefer kasanın kapağı kapalı olduğu için sanırım bu kadar ısındı. Bu arada Cinebench skoru normal değil mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    38,3 KB · Görüntüleme: 31
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    1,4 MB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Hocam bu arada bu sorun bazen depolama biriminizin kendini uyku moduna almasından dolayı sistemin anlık takılmasına sebep olabiliyor. Gelişmiş güç ayarlarından sabit disk için kapatılacak süreyi 0 olarak ayarlayın. Hala anlık donmalar olup olmadığını kontrol edin. Tabii takılmalar çok nadir gerçekleşiyorsa birkaç gün sistemi gözlemlemeniz gerekebilir.

Cinebench yapıyordum yorumu şimdi gördüm onu da deneyim.

Hocam buyurun. Geçen yapmam da 65 derceye çıkmıştı galiba işlemci maksimum bu sefer kasanın kapağı kapalı olduğu için sanırım bu kadar ısındı. Bu arada Cinebench skoru normal değil mi?

Cinebench R23 skorunuz R3 3100 işlemci için normal gözüküyor. İşlemci sıcaklığınız maksimum 90 derecelere çıkmış gibi fakat bunu daha net değerlendirebilmek için HWiNFO monitor yazılımında işlemcinizin isminin yazılı olduğu yerleri genişletip ekran görüntülerini atmanız daha doğru olur.

PSU voltaj değerleriniz de ise 12v kanalında 11.5v değerlerine düşme yapmış. Burada 11.4v sınırdır. Buranın altında sistem kararsızlık yaratıp donmalar, resetlenmeler yaşanabilir.

Bu arada sisteminiz boşta iken mi donmalar yaşıyorsunuz?

Son düzenleme:
Hocam bu arada bu sorun bazen depolama biriminizin kendini uyku moduna almasından dolayı sistemin anlık takılmasına sebep olabiliyor. Gelişmiş güç ayarlarından sabit disk için kapatılacak süreyi 0 olarak ayarlayın. Hala anlık donmalar olup olmadığını kontrol edin. Tabii takılmalar çok nadir gerçekleşiyorsa birkaç gün sistemi gözlemlemeniz gerekebilir.

Cinebench R23 skorunuz R3 3100 işlemci için normal gözüküyor. İşlemci sıcaklığınız maksimum 90 derecelere çıkmış gibi fakat bunu daha net değerlendirebilmek için HWiNFO monitor yazılımında işlemcinizin isminin yazılı olduğu yerleri genişletip ekran görüntülerini atmanız daha doğru olur.

PSU voltaj değerleriniz de ise 12v kanalında 11.5v değerlerine düşme yapmış. Burada 11.4v sınırdır. Buranın altında sistem kararsızlık yaratıp donmalar, resetlenmeler yaşanabilir.

Bu arada sisteminiz boşta iken mi donmalar yaşıyorsunuz?

Evet sistem boşta iken yaşıyorum ama dediğim gibi 2-3 saniye sürüyor ve donma da denmez kasma oluyor mouse yavaş hareket ediyor 2-3 saniye sonra eskisi gibi devam ediyor performans düşüşü vs olmuyor. Şu an da Memtest yapıyorum sonucunu atarım yine. Şu anki yaptığım testlerin amacı sistem de sıkıntı var mı onu ölçmek çünkü alalı 4 sene oldu merak ediyorum ondan dolayı bu kadar test yapmam.

Dosya Ekleri

• IMG_20220921_014044.jpg
    IMG_20220921_014044.jpg
    184,7 KB · Görüntüleme: 25
Evet sistem boşta iken yaşıyorum ama dediğim gibi 2-3 saniye sürüyor ve donma da denmez kasma oluyor mouse yavaş hareket ediyor 2-3 saniye sonra eskisi gibi devam ediyor performans düşüşü vs olmuyor. Şu an da Memtest yapıyorum sonucunu atarım yine. Şu anki yaptığım testlerin amacı sistem de sıkıntı var mı onu ölçmek çünkü alalı 4 sene oldu merak ediyorum ondan dolayı bu kadar test yapmam.
Memtest yazılımı 2 saat sürer. Sana kolay gelsin. :) Açıkçası sistemde donma değil takılma varsa sürücü kaynaklı sorunlar veya psu kaynaklı sorunlar olabilir. OCCT programını kurup güç kaynağınıza power testi yapın. Sistem kapanır, kilitlenir ise sorun çok büyük ihtimalle psu kaynaklıdır.

Memtest yazılımı 2 saat sürer. Sana kolay gelsin. :) açıkçası sistemde donma değil takılma varsa sürücü kaynaklı sorunlar veya PSU kaynaklı sorunlar olabilir. OCCT programını kurup güç kaynağınıza Power testi yapın. Sistem kapanır, kilitlenir ise sorun çok büyük ihtimalle PSU kaynaklıdır.

Hocam şu an test sürüyor yatağa geçtim bende yatacağım vallahi 😀 sistem açık kalsın erken uyanacağim için sorun olmaz diye düşünüyorum. Yarın uyanınca dediğiniz testi yapayım teşekkürler tekrardan bugün çok yardımcı oldunuz.

Hocam Memtest bitmiş. Saat 5 gibi baktım ve hiçbir sorun çıkmamıştı. Şimdi OCCT programına bakayım.

Memtest yazılımı 2 saat sürer. Sana kolay gelsin. :) açıkçası sistemde donma değil takılma varsa sürücü kaynaklı sorunlar veya PSU kaynaklı sorunlar olabilir. OCCT programını kurup güç kaynağınıza Power testi yapın. Sistem kapanır, kilitlenir ise sorun çok büyük ihtimalle PSU kaynaklıdır.

Testin yarısına geldi sorun gözükmüyor hala. Bilmiyorum 2 gün önce güzel bir temizledim içini bugün de MX4 gelecek ondan süreceğim çok uzun zaman oldu yapmayalı belki çözülür.

Hocam Memtest bitmiş. Saat 5 gibi baktım ve hiçbir sorun çıkmamıştı. Şimdi OCCT programına bakayım.

Testin yarısına geldi sorun gözükmüyor hala. Bilmiyorum 2 gün önce güzel bir temizledim içini bugün de MX4 gelecek ondan süreceğim çok uzun zaman oldu yapmayalı belki çözülür.
1 Saatlik test bitti kapanma, kitlenme vs olmadı.

Dosya Ekleri

• IMG_20220921_120051.jpg
    IMG_20220921_120051.jpg
    195,5 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Hocam son olarak sürücülerden kaynaklı takılmalar yaşayabileceğiniz aklıma geliyor. Bununla alakalı bir program var ama daha önce hiç kullanmadım. Aklıma da ismi gelmedi. Bir bakayım bulursam söylerim.

Edit: Programın adı LatencyMon. Sistemde hangi sürücülerin ne kadar gecikmeye yol açtığını belirliyor. Genelde ses işleri için kullanıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı