R3 3100 sistemde ekran kartı değişikliği sonrası hatalar

unhedonic

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G SKİLL RİPJAWS DDR4 3200 MHZ CL 16 1.35 V XMP 2.0
SSD veya HDD modeli
NVME 2 SSD 250 GB ,OCZ 120 GB SATA SSD
Ekran kartı
AMD RADEON RX 6700XT
Anakart
MSİ B450 A PRO MAX
İşlemci
RYZEN 3 3100
Merhaba arkadaşlar,

Sistem bilgilerimi paylaştım PSU'yu belirtemedim o da Sharkoon kasa ile beraber gelen 650watt Sharkoon PSU. Geleyim sadede ekran kartımı yenilemek istedim. NVIDIA GeForce GTX950 ekran kartım vardı. Çok fazla çözünürlük isteyen oyunlar oynamadığım için (genelde LoL ve Valorant vb. oynuyorum) değiştirmeyi düşünmüyordum. Ancak Ultra ayarlarda hafiften kasma yapıyordu. Çok nadir de olsa ekran kartı çöktü uyarısı verip atıyordu. Bannerlord almıştım Steam'den çok fazla donarak çalıştırıyordu. Uygun bir şey bulursam bir ekran kartı alayım dedim 3060 12 GB'lere bakıyordum, Hepsiburada'da indirimde Sapphire AMD Radeon RX 6700XT modelini görünce alayım dedim. Bir tık daha düzgün FPS alıyor testlerde biraz daha uzun gitsin fazla fiyat farkı yok diye, sipariş verdim ekran kartı geldi. DDU kullanarak NVIDIA ekran sürücüsünü kaldırıp ekran kartımı takıp AMD driverlarımı yükledim. Anlamadığım bir şekilde neredeyse aynı FPS değerlerini alıyorum 1080p Ultra ayarlarda 150 FPS ama Ultra olmasın diyorum FPS yükselsin, ayar düşürüyorum kalite düşüyor gene 150 FPS alıyorum ilginç bir şekilde bir de sanki böyle ateş ederken bir ara takılıp devam eder gibi oluyordu FPS düşmesi gibi neyse dedim problem yaratmasın belki güncelleme gelir vs ama her oyundan atmaya başladı hiç oyun oynayamadım bu sefer de. Ekran kartı çöktü uyarısı veriyor neyse diyorum giriyorum "doku yerleştirilirken görüntü belleğinde yer kalmadı!" diye uyarı falan alıyorum Rise Online yükledim onda da aynı oyundan atıyor sürekli. AMD Adrenalin'e ayarlarına baktım günlerce uğraştım olmadı, hafta sonu iş olmayınca dedim temiz bir Windows kurayım hafta sonu temiz bir Windows kurulumu yaptım gene aynı şekilde her koşulda 150 FPS alıyorum oyunlarda 1650 Super kullanan kardeşim 250 FPS alıyor aynı ayarlarla, neyse onu geçtim moralim zaten bozuldu 1 2 oyun oynadım hiç uyarı almıyordum ancak bu sefer de tam çatışma ortasında ateş ediyorum ya da skill gelince son ekranda aniden donup kalıyor. Hiçbir şey yapamıyorum. Bazen Alt Tab'la açılıyor bazen direkt masaüstü ekranına atıyor oyun arkada açıkken, bazen hiç açılmıyor kapat aç yapmam gerekiyor kasadan oyun oynayamaz oldum ya. FurMark da AMD Adrenalin'e programında stres testi yapıyorum ısı dereceleri normal. Ekte en son aldığım olay görüntüleyicisinden aldığım uyarıyı paylaştım. Başına gelen var mı arkadaşlar iyi olsun her şey dedim GTX950 mi mumla arıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• hata.png
    hata.png
    430,5 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleyen: Moderatör:
windows kurdum temiz kurulum yaptım üstad zaten . İşlemci darboğaz yapsa da böyle yapmaz ki hocam işin içinden çıkamadım ram hep 8 gb dı bende gtx950 kullanırken hiç problem olmadı .. Zaten güçlü oyunlar oynamıyorum ki . pcbuilds bottleneck de işlemci ekran kartı sadece %7.7 darboğaz yapıyor gösteriyor .Oyun harici kullanımda da herhangi bir problem yok . vallahi anlamadım ya

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-06-07 222110.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-07 222110.png
    38,7 KB · Görüntüleme: 11
Windows kurdum temiz kurulum yaptım üstat zaten. İşlemci darboğaz yapsa da böyle yapmaz ki hocam işin içinden çıkamadım RAM hep 8 GB dı bende GTX950 kullanırken hiç problem olmadı. Zaten güçlü oyunlar oynamıyorum ki. Pcbuilds bottleneck de işlemci ekran kartı sadece %7.7 darboğaz yapıyor gösteriyor. Oyun harici kullanımda da herhangi bir problem yok. Vallahi anlamadım ya.

Böyle siteler doğru değil sen Afterburner ile oyun içi değerleri atsana.

Hocam yonetici olarak CMD'ye, winget upgrade --all yazip enterleyin sonra Y yes secin ,windows eksik olan yazilim program vs güncelleme lerini yapar,isinize yarayabilir

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı