R5 1600 1650 Super sistem PUBG'de düşük GPU kullanımı

Berkocuk

Hectopat
Makaleler
2
RAM
adata D30 (2x8) 16 GB
SSD veya HDD modeli
Aandisk SSD Plus 480GB-G26
Ekran kartı
Asus TUF 1650 Super
Anakart
B450M h
İşlemci
Ryzen 5 1600
Arkadaşlar bilgisayarı aldığımdan beri bu sorunları yaşıyorum ve hala nasıl çözeceğimi anlamış değilim. Takılma soununu 144 FPS üstü almadığım her oyunda yaşıyorum, düşük GPU kullanımı ve FPS'in sabit olmama sorununu da her oyunda yaşıyorum. Sanki oyunları oynarken mausu çevirince yavaşlıyor ve takılıyor arasında bir şey oluyor input lag mı dersiniz stuttering mi dersiniz bilmem (bu arada mouse da bir sorun yok) loghitech G203 mouse ile alakalı olmadığına eminim. Aşağıda sadece bir oyunun testlerini attım video olarak inceleyip yardımcı olursanız sevinirim. He bu arada lütfen V-Sync aç veya kapat gibi saçma bilindik ezber cümleler kurmazsanız sevinirim. Bir de şey diyenler olacaktır PUBG zaten optimizasyonu bozuk bir oyun olur öyle şeyler falan diyenler de olacaktır arkadaşlar bu sorunlar sadece PUBG'de değil her oyunda oluyor o yüzden yine söylüyorum lütfen ezber bilindik çözümleri söylemeyim zaten o çözümlerin hepsini denedim. Artık bu sorunuma hakiki doğru bir çözüm arıyorum. Oyun ayarları ne olursa olsun GPU kullanımı aynı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda da gördüğünüz gibi FPS hiçbir zaman stabil değil 75-130 arası sürekli değişiyor.

Berbat oynayışım için kusura bakmayın :)

Sistemim;
Ekran kartı - ASUS TUF 1650 Super.
İşlemci - Ryzen 5 1600.
Anakart - B450M h
RAM'ler - Adata D30 (2x8) 16 GB.
Güç kaynağı* - High Power 500W 85+ Bronze.
Kasa - Dark X-Force 5X.
SSD - SanDisk SSD Plus 480GB-G26

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorun işlemci kaynaklı. Bende Minecraft oyununda yeni dünya oluşturunca fareyi oynatınca kasıyor.
Eğer oyun içerisinde işlemci kullanımınız 70 kere çıkıyorsa değiştirme vakti gelmiştir. Ekran kartları %100 yükte 8-10 saati geçmemek şartıyla kullanılmak amacıyla üretilmiştir. İşlemciler ise %60-70 kullanımı geçmemelidir özellikle uzun kullanımda. İşlemcinizde sorun olabilir. Yük altında kaç MHz'lerde geziyor?

Bu sorun işlemci kaynaklı. Bende Minecraft oyununda yeni dünya oluşturunca fareyi oynatınca kasıyor.
Eğer oyun içerisinde işlemci kullanımınız 70 kere çıkıyorsa değiştirme vakti gelmiştir. Ekran kartları %100 yükte 8-10 saati geçmemek şartıyla kullanılmak amacıyla üretilmiştir. İşlemciler ise %60-70 kullanımı geçmemelidir özellikle uzun kullanımda. İşlemcinizde sorun olabilir. Yük altında kaç MHz'lerde geziyor?
Ryzen 5 1600 kötü bir işlemci değil 2 yıldır bende aynı işlemciyi kullanıyorum ve gerçekten yük bindirmeyecek bir şey yapmadığım taktirde %60 kullanımın üstüne hiç çıkmadı. Problem anakarttan kaynaklı olabilir aslında bios güncellemesi belki durumu düzeltir.

GPU kullanımı için:

1. XMP açık değilse aç.
  2. Arkaplanda çalışan ıvır zıvır ne varsa sonlandır. Eğer Windows verimsiz çalışıyorsa ya da stabilite sorunları yaşıyorsan format at.
  3. Soğutman yeterliyse işlemcine OC yapmayı düşünebilirsin. Risk sana ait, fakat benim elimde o işlemci olsa ya OC yaparım ya da değiştiririm.
  4. Nvidia kontrol panelinde ''low latency mode'' ayarını deneyebilirsin fakat genelde GPU kaynaklı darboğazda akıcılığı artırır, senin durumunda pek fayda etmeyebilir.
  5. Oyunun yüklü olduğu diskin oyun sırasında tıkanmadığından ya da yavaşlamadığından emin ol. HDD'ye yüklü ise oyunu SSD'ye taşı.

Son düzenleme:

O zaman servise mi yollamalıyım ne yapmalıyım?

Ryzen 5 1600 kötü bir işlemci değil 2 yıldır bende aynı işlemciyi kullanıyorum ve gerçekten yük bindirmeyecek bir şey yapmadığım taktirde %60 kullanımın üstüne hiç çıkmadı. Problem anakarttan kaynaklı olabilir aslında BIOS güncellemesi belki durumu düzeltir.

BIOS'u bu sorun yüzünden güncelledim zaten ama işe yaramadı.

GPU kullanımı için:

1. XMP açık değilse aç.
  2. Arka planda çalışan ıvır zıvır ne varsa sonlandır. Eğer Windows verimsiz çalışıyorsa ya da stabilite sorunları yaşıyorsan format at.
  3. Soğutman yeterliyse işlemcine OC yapmayı düşünebilirsin. Risk sana ait, fakat benim elimde o işlemci olsa ya OC yaparım ya da değiştiririm.
  4. NVIDIA kontrol panelinde "Low latency mode" ayarını deneyebilirsin fakat genelde GPU kaynaklı darboğazda akıcılığı artırır, senin durumunda pek fayda etmeyebilir.
  5. Oyunun yüklü olduğu diskin oyun sırasında tıkanmadığından ya da yavaşlamadığından emin ol. HDD'ye yüklü ise oyunu SSD'ye taşı.

1. XMP profil 1 de yani açık sanırsam 3000MHz

2. format atmayı da denedim ama durum aynı.

3. low letency Mode'u deneyip döneyim hemen. (işe yaramadı)

4. SSD konusunda da sadece SSD takılı.

Bu sorun acaba sistemdeki bir parçanın bozuk olmasından mı kaynaklanıyor anlamış değilim.

Son düzenleme:
O zaman servise mi yollamalıyım ne yapmalıyım?

BIOS'u bu sorun yüzünden güncelledim zaten ama işe yaramadı.

1. XMP profil 1 de yani açık sanırsam 3000MHz

2. format atmayı da denedim ama durum aynı.

3. low letency Mode'u deneyip döneyim hemen. (işe yaramadı)

4. SSD konusunda da sadece SSD takılı.

Bu sorun acaba sistemdeki bir parçanın bozuk olmasından mı kaynaklanıyor anlamış değilim.
Anakartı test için servise yollayabilirsin ya da erkan kartının bağlantıları tam mı?

Hocam PUBG Minecraft Valorant CS:GO gibi oyunlar ekran kartını da kullanıyor ama işlemci tabanlı oyunlar. Ekran kartından çok işlemci gerekiyor o tür oyunlara.

Geri
Yukarı