R5 1600 AF RX 480 1440*900 monitör darboğazı

Arkadaşlar elimde
Reyzen 5 1600 AF
XPG D30 2*8 3200 MHz RAM
A320 S2H anakart
120 GB SSD
MSI RX480 GAMING X 8 GB 256 Bit ekran kartı
Hig Power 650 80 Plus Power var
Monitörüm ise Samsung 1440*900 monitör
Monitör darboğaz yapar dediler doğru mu ve önerisi olan var ı

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz yapma ihtimali var. VSR açılıyorsa açabilirsiniz idarelik. Olmazsa da 1080p 75Hz bir monitör almalısınız.

Düşük çözünürlüğe bağlı darboğaz durumu ancak oyundan yüksek fps alacaksanız olur. Eğer vsync ile kullanıp sabit 60 fps oynayacaksanız sorun olmaz merak etmeyin. Hatta ekran kartına daha az yükleneceğiniz için 1080p monitöre göre daha fazla detay açabilirsiniz.

Düşük çözünürlüğe bağlı darboğaz durumu ancak oyundan yüksek fps alacaksanız olur. Eğer vsync ile kullanıp sabit 60 fps oynayacaksanız sorun olmaz merak etmeyin. Hatta ekran kartına daha az yükleneceğiniz için 1080p monitöre göre daha fazla detay açabilirsiniz.
Ama şöyle bir durum oluyo örneğin pugb de cpu yükte fullken kartım 50 lere anca cıkıyo yükte ama arkadaştan 1080 p alıp denedim baya fark oluştu örneğin bende full ayarda 90 fps alıyorken orda full ayarda 120 fps e kadar cıktıgını gördüm birde fps patlamasıda olmuyo anlık düşüp cıkma gibi

Ama şöyle bir durum oluyo örneğin pugb de cpu yükte fullken kartım 50 lere anca cıkıyo yükte ama arkadaştan 1080 p alıp denedim baya fark oluştu örneğin bende full ayarda 90 fps alıyorken orda full ayarda 120 fps e kadar cıktıgını gördüm birde fps patlamasıda olmuyo anlık düşüp cıkma gibi

Şimdi şöyle bir durum var ; mesajımın başında belirttiğim gibi sabit 60 fps oynuyorsanız sorun olmaz,zaten monitorunuz muhtemelen 60 Hertzdir, bu değerin üzerinde aldığınız kareler gösterilmez, görüntüde bozulmalar da oluşabilir. Oyunu monitorle senkronize şekilde 60 fps ile oynayacaksanız daha düşük çözünürlükte daha az GPU tüketimi olacağı icin detay seviyesini 1080p ye göre daha fazla yukseltebilirsiniz dedim. Akıcı oyun oynamaksa mesele 900p veya 1080p aynı oyunlarda benzer performansı verir, 900p bir tık daha iyi performans verir. Eğer sistemin verebileceği kadar yüksek fps ile oynamaksa evet, darboğaz yapar bu monitör. Yüksek fps istiyorsaniz da yenileme hızı yüksek bir monitör almanız lazım ama şu anki monitörün yerine.

Yeni konular

Geri
Yukarı