R5 1600 AF sistem donuyor

İhtiyarGenc

Picopat
İyi günler arkadaşlar.
Sorunum şöyle: Bilgisayarım birden donuyor ve ekran görüntü gidiyor, klavye ve mouse gücü gidiyor; reset atınca düzeliyor. Günlük en az 3-4 kere yaşıyorum bu olayı ve Valorant girdiğimde FPS 200'den 5 10. arası düşüyor. Ekran sürücüsü çöktü hata raporu aldım, driver silip AMD'nin sitesinden WHQL eski sürüm driver indirerek çözdüm. Çok nadir olarak bu hatayı almaya devam ediyorum. Sorun PSU'dan kaynaklı olabilir mi ya da direkt ekran kartından mı kaynaklı?

Sistem özellikleri.
  • Ryzen 5 1600 AF.
  • Gigabyte A320 m S2H.
  • MSI RX460 2 GB.
  • 8 GB 3200MHz RAM+ 4 GB 2133MHz RAM.
  • PSU Frisby marka 400W.

2 ayrı hata olarak yazacaktım biraz karışık yazmışım kusura bakmayın ilk defa konu açıyorum Valorant'ta FPS 5 10 arası düşmesi 2. hata PC kapatıp açana kadar düzelmiyor ve oyunu kapatsamda masaüstünde de donmaya devam ediyor bu sorunu şu an çok nadir yaşıyorum.

Evet PSU'dan kaynaklı olma ihtimali var. Kaliteli bir PSU ile deneme şansınız varsa deneyin. Bir de ekran kartına undervolt yapabiliyorsanız onu da deneyin.

PSU ile deneme fırsatım şu an yok undervolt dediğiniz olayı ilk defa duydum araştırıp yapmayaçalışacağım.
Ekran kartının sıcaklık değerlerine bakmanız lazım oyunu oynarken. MSI Afterburner ile yapabilirsiniz bunu.

Sıcaklık değerlerine baktım sıcaklık değerleri normaldi driver silip eski driver yükledikten sonra şu an Afterburner ekran kartımı görmüyor 3-4 ay önce ekran kartı fanını değiştirdim yanlışlıkla ekran kartında bir pilin üst tarafı biraz kırıldı ondan dolayı olabilir mi ama şu anki sorunlarım 2 haftadır var.

Bilmiyorum, pil dediğiniz ekran kartının üzerindeki kondansatörler mi? Bir de sıcaklık değerlerim normal dediniz ama kaçtı ve çekirdek hızı FPS düştüğünde düşüyor muydu?

Evet kondansatörler. Tam hatırlamıyorum ama 70 dereceyi geçmemişti kastığı zamanlar çekirdek hızlarındada sorun yoktu ben ilk olarak PSU'dan şüphlenmiştim daha sonra Valorant'ta donunca ve ekran kartı sürücüsü hatasını alınca ekran kartından şüphelenmeye başladım.

Aldığım hata buydu
Diğer oyunlarda da sorun oluyor mu? Ya da FurMark ile 10-15 dakika GPU stres testi yapınca sorun oluyor mu?

Chrome'de bile oluyor sadece oyunlarda değil birden PC kasmaya başlıyor ve monitör klavye mouse güc gitmiyor. FurMark testi yapmadım 1 saate yapabilirim.

Dosya Ekleri

• IMG-20210406-WA0016.jpeg
    IMG-20210406-WA0016.jpeg
    99,5 KB · Görüntüleme: 25

Geri
Yukarı