R5 1600 AF'den R5 5600X'e geçiş

@Kreinnar benimki 8 GB modeli o FPS farkının olmasını bundan sebeptir malum oyun VRAM fazla kullanıyor. O droplar oyunun dakik başı otomatik kayıt yapmasından sebep oluyordu, onu kapattım ve droplar gitti. Akıcılık hissinin artmasına sevindim güzel bir işlemci almışsın değerdi bu yükseltmeye. Benim anakartım uyumlu olsa düşünürdüm ama bu halde 4000 TL masraf anakart ile beraber. 😐

Evet evet fark ondan dolayı. Ben 4 GB olarak görmüşüm önceki yorumunu. Ben 1 yıl önceden planlamıştım bu yükseltmeyi ama az kalsın AMD tufaya düşürüyordu bizi :D. Elindekileri satarsan en azından bir miktar kurtarır ama B350 olayı biraz bozuyor evet. Ben de elimdeki 1600'ü satarsam yeni işlemci yine de 2k gibi bir fiyata gelmiş oluyor bana. Biraz pahalı ama bu şartlarda yine de değdiğini düşünüyorum.

Evet evet fark ondan dolayı. Ben 4 GB olarak görmüşüm önceki yorumunu. Ben 1 yıl önceden planlamıştım bu yükseltmeyi ama az kalsın AMD tufaya düşürüyordu bizi :D. Elindekileri satarsan en azından bir miktar kurtarır ama B350 olayı biraz bozuyor evet. Ben de elimdeki 1600'ü satarsam yeni işlemci yine de 2k gibi bir fiyata gelmiş oluyor bana. Biraz pahalı ama bu şartlarda yine de değdiğini düşünüyorum.

Yarın termal macunu değiştirmeyi düşünüyorum. 3,5 yıldan sonra 1500X hak etti artık. 😂 İşlemciye yaptığın yükseltme iyi olmuş ileride yapacağın ekran kartı yükseltmesine de şimdiden yer açmışsın. Sistemin bu haliyle bayağı dolu görünüyor.

Bana göre biraz gereksiz bir geçiş olmuş 1600 AF hala taş gibi bir işlemci ileride üst düzey ekran kartı almayacaksanız gereksiz bir yükseltme olmuş sizin tercihiniz budur ama bana göre bu şekilde.

Bana göre biraz gereksiz bir geçiş olmuş 1600 AF hala taş gibi bir işlemci ileride üst düzey ekran kartı almayacaksanız gereksiz bir yükseltme olmuş sizin tercihiniz budur ama bana göre bu şekilde.
Yazdım hocam performans farklarını zaten. 1600 AF o kadar da iyi bir işlemci değil. Özellikle oyunlar için ki zaten bu anakarta takabileceğim en son işlemci nesli bu. @kino 'nun dediği gibi ileride yapacağım ekran kartı yükseltmesine de yer açtım.
Daha önce sorun yaşadığım Saint Row 3 ve 4''ü de oynayabiliyorum artık. Çok garip.

Son düzenleme:
1600 AF sizin ekran kartınız için fazla bir işlemci. Kötü bir işlemci kesinlikle değildir aksine çok basit şekilde 4GHz'ye bir miktar voltaj düşürerek dahi overclock olabiliyor ve işlemci performansı yüzde 20 kadar artıyor. 5600X tabii ki yeni nesil çok daha güçlü bir işlemci ancak ekran kartınızı yenilemeyecekseniz, 2K veya 4K sistem kurmayacaksanız profesyonel anlamda render işleriniz yoksa bu işlemciyi sadece oyunlarda fark görmek için aldıysanız hatalı bir upgrade olmuş. Bu arada sizin bahsettiğiniz tüm oyunları gayet akıcı bir şekilde RX590 ile oynadım ve hiçbir problem ile karşılaşmadım. Asla değiştirmek istemediğim bir işlemciydi ancak elime 2700X geçti ve üzülerek kendisini sattım :)

Hata yapmışsın diyenlerde bir tutam kıskançlık seziyorum. O işlemciyle yağ gibi akar oynadığın oyunlar ve ayarları düşürüp çok sağlam FPS artışları elde edebilirsin. Valorant, CS:GO gibi oyunlarda artık ayarları düşürünce 600-900 FPS gibi akla mantığa sığmayan FPS rakamları alıyorum.

Uzun lafın kısası yüksek FPS ve akıcılık senin için önemliyse tebrik ederim çünkü çok güzel bir işlemci aldın, pişman olmana gerek yok.

1600 AF sizin ekran kartınız için fazla bir işlemci. Kötü bir işlemci kesinlikle değildir aksine çok basit şekilde 4GHz'ye bir miktar voltaj düşürerek dahi overclock olabiliyor ve işlemci performansı yüzde 20 kadar artıyor. 5600X tabii ki yeni nesil çok daha güçlü bir işlemci ancak ekran kartınızı yenilemeyecekseniz, 2K veya 4K sistem kurmayacaksanız profesyonel anlamda render işleriniz yoksa bu işlemciyi sadece oyunlarda fark görmek için aldıysanız hatalı bir upgrade olmuş. Bu arada sizin bahsettiğiniz tüm oyunları gayet akıcı bir şekilde RX590 ile oynadım ve hiçbir problem ile karşılaşmadım. Asla değiştirmek istemediğim bir işlemciydi ancak elime 2700X geçti ve üzülerek kendisini sattım :)
sketch up ve render almak için 1600 af den geçiş yapmak mantıklı olur mu ?

sistemim
1600af AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 16MB Cache Soket AM4 12nm İşlemci YD1600BBAFBOX
anakart MSI B450M-A PRO MAX AM4 DDR4 3466(OC) DVI HDMI M.2 USB3.2 mATX Anakart
ram 32gb Corsair Vengeance LPX 16GB 3000MHz DDR4 Ram CMK16GX4M1D3000C16 x2
ekran kartı rtx 3600 12gb
soğtucu Dark Freezer X128 2x12cm

fikrinizi almak isterim.

sketch up ve render almak için 1600 af den geçiş yapmak mantıklı olur mu ?

sistemim
1600af AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 16MB Cache Soket AM4 12nm İşlemci YD1600BBAFBOX
anakart MSI B450M-A PRO MAX AM4 DDR4 3466(OC) DVI HDMI M.2 USB3.2 mATX Anakart
ram 32gb Corsair Vengeance LPX 16GB 3000MHz DDR4 Ram CMK16GX4M1D3000C16 x2
ekran kartı rtx 3600 12gb
soğtucu Dark Freezer X128 2x12cm

fikrinizi almak isterim.
Render işleri ile pek uğraşmıyorum ama özellikle X olmayan düz versiyonu B450'lerr için biçilmiş kaftan. Daha iyi bilen arkadaşlar aynı para ile yapabileceğin daha iyi şeyleri belki yazarlar ama 5600 1600 AF'nin kat ve kat üstünde. O sistem için güzel bir geliştirme olur diye düşünüyorum. Zaten ekran kartınız da bunu diyor.

Geri
Yukarı