R5 1600 GTX 1070 yüksek FPS'e rağmen takılma

BerkAbi

Centipat
Selamlar herkese. Birçok oyunda yüksek FPS değerleri almama rağmen oyunlarda kasma oluyor (tearing değil). Aynı şekilde GPU kullanımı %98-99 arasında değişiyor, CPU kullanımı ise %30 civarında. VSync açtığımda FPS 60'a sabitleniyor ve donma olayı tamamen ortadan kalkıyor (GPU kullanımı %50'lere düşüyor). 1 hafta kadar önce hiç böyle bir sorun yaşamıyordum. Çok araştırma yaptım fakat bir çözüm ya da hata nedeni bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemim GTX 1070, Ryzen 5 1600, 16 GB RAM.

O işlemci GTX 1070'i 1080p'de tam besleyemez. İşlemcinize overclock yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca 2K çözünürlükte oynarsanız darboğaz sorununu tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. 2K çözünürlükte oynamanız kesin çözüm olacaktır. 2K monitör alamıyorsanız overclock yapın. Overclock da yapamıyorsanız grafikleri mümkün olduğunca arttırın. FPS düşecektir fakat takılma sorunu ortadan kalkacaktır.

O işlemci GTX 1070'i 1080P'de tam besleyemez. İşlemcinize overclock yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca 2K çözünürlükte oynarsanız darboğaz sorununu tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. 2K çözünürlükte oynamanız kesin çözüm olacaktır. 2K monitör alamıyorsanız overclock yapın. Overclock da yapamıyorsanız grafikleri mümkün olduğunca arttırın. FPS düşecektir fakat takılma sorunu ortadan kalkacaktır.

1600 ile 1070 nasıl darboğaz yapabiliyor? Ben peki ikinci elde temiz 1080 veya 1080ti bulabilirsem kendi işlemcim olan R5 2600'le sorunsuz kullanabilir miyim 1080p 144hz'de?

O işlemci GTX 1070'i 1080p'de tam besleyemez. İşlemcinize overclock yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca 2K çözünürlükte oynarsanız darboğaz sorununu tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. 2K çözünürlükte oynamanız kesin çözüm olacaktır. 2K monitör alamıyorsanız overclock yapın. Overclock da yapamıyorsanız grafikleri mümkün olduğunca arttırın. FPS düşecektir fakat takılma sorunu ortadan kalkacaktır.
CPU kullanımı oyunlarda %40'ın üzerine çıkmıyor, darboğaz olduğundan emin değilim. Ve nerdeyse tüm çözünürlükleri ve ayarları denedim, hiçbir değişme olmuyor maalesef.

CPU kullanımı oyunlarda %40'ın üzerine çıkmıyor, darboğaz olduğundan emin değilim. Ve nerdeyse tüm çözünürlükleri ve ayarları denedim, hiçbir değişme olmuyor maalesef.
Farklı oyunlarda deneyin.Virüs taraması yapın,memtest86 ile belleklere test uygulayın.Hdd varsa bad sector taraması yapın.

1600 ile 1070 nasıl darboğaz yapabiliyor? Ben peki ikinci elde temiz 1080 veya 1080ti bulabilirsem kendi işlemcim olan R5 2600'le sorunsuz kullanabilir miyim 1080p 144hz'de?
Hayır, 1080p'de performans kaybı yaşarsınız. GTX 1080 2K çözünürlük için ideal bir kart. 2K çözünürlükte kullanmayacaksanız almanızı önermem. 1080p'de performans kaybı yaşamadan oynamak istiyorsanız daha güçlü bir işlemci kullanmalısınız.

Sorununun çözümünü bilmiyorum ama darboğaz yaşamayacağında eminim ben AMD Ryzen 2600 ve RTX 2070 kullanıyorum darboğaz falan yok bence bir format atmayı dene çoğu şeyin çözümü format ben mesela 16 GB RAM'imin 8 GB'sini kullanmıyordum formatladım düzeldi sanada aynısını öneririm.

Sorununun çözümünü bilmiyorum ama darboğaz yaşamayacağında eminim ben AMD Ryzen 2600 ve RTX 2070 kullanıyorum darboğaz falan yok bence bir format atmayı dene çoğu şeyin çözümü format ben mesela 16 GB RAM'imin 8 GB'sini kullanmıyordum formatladım düzeldi sanada aynısını öneririm.
Bende bugün bilgisayarımı formatladım problem düzelmeyince, sizlere sormak istedim.
Farklı oyunlarda deneyin.Virüs taraması yapın,memtest86 ile belleklere test uygulayın.Hdd varsa bad sector taraması yapın.
Userbenchmark'ı kullanarak test yaptığımda, parça durumları ortalama üstünde gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı