R5 1600 RX570 Düşük Performans Sorunu

3352149

Centipat
Öncelikle selamlar tekrardan. Daha önce çok fazla konu açtım aynı şikayetler üzerine ama sanırım doğru düzgün anlatamadığım için bir çözüm bulamadım yorumlarda.Şimdi teker teker sakince en doğru şekilde anlatıp bu sefer çözüme ulaşıcağıma inanıyorum sizlerinde yardımıyla. Eski bir oyun oynuyorum neredeyse 10 yıllık geçen 6-7 ay öncesine kadar sadece bu oyunu oynamak için aşşağı yukarı 4bin liralık bir sistem topladım giriş seviyesi. Sistemin oyun testlerine aldandım.. 😀. Güncel oyunları rahat rahat oynatan pc benim yıllanmış oyunumu uçurur sandım. Meğersem öyle olmuyormuş. Oynadığım oyunda İntel kanadı başarılı buda demekki oyun eski olduğu için tek çekirdek istiyor (tahminim). Hayatınızda görüp görebileceğiniz en kötü optimizasyon sorunları ne yazıkki gene benim oyunumda öyleki 3600x +2060 kullanan arkadaşım bile fps'nin 70lere düşmesinden yakınıyor. Birlikte neden ryzen işlemcilerle bu oyunu oynayamadığımıza ağlarken oyunu i3'ün 6.nesil işlemcileriyle fps dropsuz takılmasız oynayan kişileri görüyoruz ve üstüne bunu yayınlayabiliyor 🤣. Oyun rekabetin hat safada olduğu bi oyun olduğu için nooblar hariç kimse eğlenmek için oynamaz ve stretched resolution'da oynar ben 1280*1024 oynuyorum mesela. Ani takılmaların önüne geçmek içinde diğer oyunlarda varmı bilmiyorum oyunun config dosyalarını değiştirip takılmalara, fps droplara sebep olacak ateş izi,bomba efektleri, araba patlama efektleri vs herşey kapalı. Şimdi sorunuma geleyim. Peki ben bu kadar düşük seviyeli bir oyunu (gta sanandresın 1 tık üstü grafikler configle gta sanandreas emin olabilirsiniz.) neden R51600 ve rx570 armor oc ile oynayamıyorum ? Ramlerim dualchannel 16gb 3000mhz. Daha ne olması gerekiyor ? insanlar i3 6100ve 2400 mhz 8gb ramle takılma fps sorunu olmadan oynarken ben neden sinirden kendimi paralıyorum ?. Oyun içi Afterburner ile değerlerime bakıyorum işlemci kullanımı %35i geçmiyor sıcaklığıda 60'ın hep altında bellekler 5gb felan kullanıyor ekran kartı kullanımı bi 0 gösteriyo aniden 98 oluyor sonra 50'lere düşüyor sürekli değişiyor. sorunun önce ekran kartımın yetersizliğinden olduğunu düşünüyordum lakin, oyun işlemciyi esas alıyor i7 9700k'ya 1050(ti bile değil) takıp 130 fps'leri rahatca alan kişilerin yayınlarına çok tanık olduk. Peki merak ettiğim konu sistemimin giriş seviyesi olduğunun farkındayım fakat en kötü ayarlarda bile gta sanandreas oynatamaz mı yani ? 😂. Bu arada psu'mdan 3-4ay önce sesgelmeye başladı oyundaki performansı arttırmak için her türlü ayaraı performans'a aldığım için sistemin daha farklı çalıştığı için bu sesleri çıkardığını düşündüm. fakat bilgisayar o kadar sessiz çalışıyorki o ses göze batmaya başladı.Açıp baktım psu'dan geliyor.Tıkırtı sesi gibi. Corsair spec delta rgb vs550 modeli dandik olduğunu sanmıyorum. Evde çok fazla şartel attı acaba psu'm zarar gördü ve sisteme yeterli gücü aktaramadığı içinmi bu sorunları yaşıyorum ?. Neyi yanlış yapıyorum gerçekten forumda bilgisiyle hatrsı sayılan abilerim kardeşlerim beni aydınlaabilirse aşırı mutlu olucam. Gene atladığım birşey varsa sorun yeterki sorun ilgilenin sabaha kadar size istedğiniz her türlü bilgiyi, değeri,ss'i atabilirim. Şimdiden teşekkürler..❤

İyi yere bastın. Bunu atlamışım mesela. Evet çok denedim bilgisayarı ilk aldığımdan beri deniyorum. Öncelik atarken erişim engellendi hatası alıyorum. Ve haddinden o kadar fazla araştırdımki çözümünü hiçbir şey çözemedi. En son saldım o konuyu.

Windows'ta yönetici olduğuna emin ol ve oyunu yönetici olarak çalıştırıp denedin mi?

Windows'ta yöneticiyim, uac ayarlarımda tamam, oyunu yönetici olarak da çalıştırıp denedim. Herşekilde erişim engellendi diyor. Ve benimle aynı sorunu yaşan çok kişi var Windows'un kendi destek bölümlerinde. Sanırım tipik bir hata.

Peki oyunu Steam'de -High komutuyla çalıştırıp oynadığınızda da aynı sorunu yaşıyor musunuz?

Peki oyunu Steam'de -High komutuyla çalıştırıp oynadığınızda da aynı sorunu yaşıyor musunuz?
steam kullanmıyorum. Steam hesabı açarsam kendi değerli hesabım gidicek :(
steam kullanmıyorum. Steam hesabı açarsam kendi değerli hesabım gidicek :(
işlemciyi ekran kartını yorcak ayarlara getir, kendini tam kullansın diyorlar. Proların arasında 1080p oynamak nerdeyse kendimi darboğaz yapar 😂. Tamam diyorum yeterki 100fpsi sabit versin.Ayarları yorcak seviyeye getiriyorum aynı en düşüğe alıyorum aynı...

Steam kullanmıyorum. Steam hesabı açarsam kendi değerli hesabım gidecek :(

İşlemciyi ekran kartını yorcak ayarlara getir, kendini tam kullansın diyorlar. Pro'ların arasında 1080P oynamak neredeyse kendimi darboğaz yapar 😂. Tamam diyorum yeter ki 100FPS'i sabit versin. Ayarları yorcak seviyeye getiriyorum aynı en düşüğe alıyorum aynı...

Steam'i indirip oyunu ekleyip -High komutuyla çalıştırabilirsin hesabın falan gitmez sadece Launcher gibi çalışacak Steam ve komutu uygulayacaktır.

Uygulama videosu;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

Steam'i indirip oyunu ekleyip -High komutuyla çalıştırabilirsin hesabın falan gitmez sadece Launcher gibi çalışacak Steam ve komutu uygulayacaktır.

Uygulama videosu;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Steam hesabımla kendi hesabım bağlanıyorsa hemen deniyorum.. <3

Oyunu ekledikten sonra APB Reloaded sağ tık > özellikler > çalıştırma seçeneklerini ayarla > -High'ı ekle ve çalıştırıp oyna bakalım yine droplar olacak mı?
Dostum değerli vaktini ayırıp çok fazla öneride bulundun. Allah razı olsun çok teşekkürler fakat pek birşey değişmedi dediklerini harfiyen yaptım. 😂
ha bu arada oyunun grafikleri sanandreastan kötü dediğimde inanmayan felan varsa buyurabilir ☺

Dosya Ekleri

• apb1.png
    apb1.png
    295,8 KB · Görüntüleme: 33
  • apb2.png
    apb2.png
    283,8 KB · Görüntüleme: 36
Dostum değerli vaktini ayırıp çok fazla öneride bulundun. Allah razı olsun çok teşekkürler fakat pek bir şey değişmedi dediklerini harfiyen yaptım. 😂
Ha bu arada oyunun grafikleri sanandreastan kötü dediğimde inanmayan falan varsa buyurabilir ☺

Görev yöneticisinde olmayan çözümün etrafından dolaştık ama o da olmadı demek. İşlemcini OC yapmayı denedin mi? Tek çekirdek performansı nedeniyle böyle sorunlar olabilir.

Görev yöneticisinde olmayan çözümün etrafından dolaştık ama o da olmadı demek. İşlemcini OC yapmayı denedin mi? Tek çekirdek performansı nedeniyle böyle sorunlar olabilir.
denedim stock sogutucuyla hiçbi şekilde stabilite yakalayamadim. 3.7 yapip prime 95 açıyorum sadece 0.1 ghz ya 10 saniye sürmüyo 70 dereceyi bulması r5i tek çekirdek ovclu bi halde kullanabilsem daha kaliteli bi GPU ile oyunu akıcılaştırabileceğimi düşünüyorum ama elimdeki r5 OVC konusunda pek iç açmıyor daha 4.0 ın üstünü görmedim hicbiyerde. bide r5 1600ü tek cekirdek kullanmam mümkünmü ? öyle denesem ?
OVC konusunda expert noktada tecrübeli olduğum söylenemez ama başlarım böyle pcye yanarsa yansın deyip gözümü karartıp çok şey denedim korkusuzca işime yaramadı..
denedim stock sogutucuyla hiçbi şekilde stabilite yakalayamadim. 3.7 yapip prime 95 açıyorum sadece 0.1 ghz ya 10 saniye sürmüyo 70 dereceyi bulması r5i tek çekirdek ovclu bi halde kullanabilsem daha kaliteli bi GPU ile oyunu akıcılaştırabileceğimi düşünüyorum ama elimdeki r5 OVC konusunda pek iç açmıyor daha 4.0 ın üstünü görmedim hicbiyerde. bide r5 1600ü tek cekirdek kullanmam mümkünmü ? öyle denesem ?
OVC konusunda expert noktada tecrübeli olduğum söylenemez ama başlarım böyle pcye yanarsa yansın deyip gözümü karartıp çok şey denedim korkusuzca işime yaramadı..
Hani kardeşim şu şekilde hallolur ama sistemin ömrü azalır felan diyen varsa söylesin gram umrumda değil..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı